Good Sleep kvalitatīvam miegam
SATURS:
Labs, kvalitatīvs miegs
Miegs ir būtisks veselības komponents, kas atjauno ķermeni un smadzenēs konsolidēdienā iegūto pieredzei. Miegs ietekmē indivīda dzīves kvalitāti un labsajūtu. Mēsneguļam, lai gulētu, bet, lai nākamajā dienā būtu modri un svaigi. Nav pilnībā noskaidrots, kāpēc cilvēki guļ. Fakts, ka visi dzīvnieki guļ, liecina par to, katā ir dzīves nepieciešamība. Tiek izvirzīti vairāki miega iemesli:
• atmiņas konsolidācija;
• enerģijas ekonomēšana. Miega laikā enerģijas un skābekļa patēriņš ievērojami samazinās un enerģijas rezerves ( ATF ) palielinās;
• smadzeņu funkcionāla atjaunošanās. Miegā notiek ķermeņa un smadzeņu augšana ( šūnu atjaunošanās), ko veicina augšanas hormonu pastiprināta produkcija miega laikā;
• uzvedības pielāgošanās, aizsargmehānismi. Tumšajā diennakts laikā guļot esam vairāk pasargāti no plēsējiem;
• imūnsistēmas regulācija. Eksperimentāli dati liecina par imūnsistēmas darbības pavājināšanos miega traucējumu rezultātā.
Speciālisti uzskata, ka visvērtīgāk ir gulēt 7-8 stundas diennaktī. Mazāk kā 6 stundas vai vairāk kā 10 stundas miega tiek uzskatītas par neveselīgām. Lai sasniegtu optimālu miega doto organisma atjaunošanās procesu kvalitāti, mēs rekomendējam gulēt vismaz 8 stundas katru nakti.
Bezmiegs. Biežākie iemesli
Miegs ir atgriezeniska organisma samazinātas reakcijas, motorās aktivitātes un vielmaiņas palēlināšanās. Miega traucējumi un bezmiegs var būt primāri (kas neizriet no veselības problēmām) vai var būt saistīti ar pamatslimībām vai medikamentiem.
Bezmiegs (latīņu val.: Insomnia) ir miega traucējums, kas saistīts ar izmaiņām miega ilgumā, ritmā un dziļumā. Cilvēkiem ar bezmiegu ir apgrūtināta aizmigšana un miega saglabāšana. 95% visu iedzīvotāju vismaz reizi mūžā ir saskārušies ar miega problēmām. Gandrīz trešdaļai pieaugušo novēro dažāda veida miega traucējumus. Ja miega traucējumi atbilst noteiktiem kritērijiem, tie tiek diagnosticēti kā bezmiegs. Tā kā bezmiegs var samazināt kognitīvās (izziņas) spējas, samazināt dzīves kvalitāti un, iespējams, izraisīt citas veselības problēmas, ārstēšana ir ļoti svarīga. Bezmiega vai biežas pamošanās iemesli ir ļoti dažādi, kā, piemēram, krākšana, miega laika ziedošana citām vajadzībām, pārslodze, nervozitāte, stress, izjaukts cirkādes ritms, slikti gulētiešanas apstākļi.
Miega traucējumu blakusparādības
Bezmiega negatīvās sekas:
• palielināts depresijas risks;
• sirds – asinsvadu problēmu riska pieaugums;
• veselības stāvokļa vispārējā pasliktināšanās;
• samazinās darba ražīgums un darba drošība;
• tūlītējas sekas ir nogurums un miegainība, pieaug aizkaitināmība, vērojama atmiņas pasliktināšanās un reakcijas palēnināšanās;
• var parādīties tendence uz dažām sekundēm, minūtēm ieslīgt vieglā snaudā, proti, mikromiegā, kas ir īpaši bīstams situācijās, kurās nepieciešama pastāvīga uzmanības koncentrēšana (piemēram, vadot automašīnu);
• paaugstina psihoemocionālu un fizisku traucējumu veidošanās iespēja. Miega traucējumi, kas rodas psihoemocionālu un fizisku traucējumu rezultātā, šos traucējumus saasina vēl vairāk.
Sastāvdaļu efektīvās darbības zinātniskais apraksts
Passiflora incarnata
Passiflora ir dabīgs nomierinošs līdzeklis. Uzlabo stāvokļus saistītus ar nemieru, bezmiegu un trauksmes sajūtu, kas var traucēt iemigšanai un kārtīgam, labam miegam. Pierādīts, ka pasiflora veicina sedatīvu un nomierinošu iedarbību bez pieraduma efekta, kas to atšķir no citiem nomierinošiem augiem, piemēram, populārais balderiāns, kuru ilgstoši lietojot, rodas pieradums.
Galvenie Passiflora incarnata komponenti ir flavonoīdi, maltols, cianogēnie glikozīdi un harmala grupas indola alkaloīdi. (17) Flavonoīdu saturs (2.5%) ietver flavonu di-C-glikozīdus, izoviteksīnu (atrasta visaugstākā koncentrācija starp pirms ziedēšanas un ziedēšanas stadiju 1 ziņojumā), (18) izoorientīnu, vicenīnu, lucenīnu, saponarīnu unpasiflorīnu. (19) Brīvie flavonoīdi ietver apigenīnu, luteolīnu, kvercetīnu un kamferolu.
(20) Cits ziņojums apstiprina līdzīgas sastāvdaļas ar pilna spektra analīzi. (21) Flavonoīdu noteikšana ar augstas izšķirtspējas šķidruma hromatogrāfiju un citām metodēm ir plaši aprakstīta.(22,23,24,25,26,27,28,29). Ir arī pētīta žāvēta auga stabilitāte. (30) Passiflora incarnata ietver fenolskābes, taukskābes, kā linolskābi, linolēnskābi, palmitīnskābi, oleīnskābi un miristīnskābi, tāpat kā skudrskābi un sviestskābi, 5, 19 kumarīnu, fitosterīnu, ēteriskās eļļas, maltolu (0.05%), (18) un harmala grupas elementi un to atvasinājumi (0.03%). Harmala alkaloīdi ietver harmīnu, harmalīnu un harmalolu. Harmāns un harmīns kvantiatīvā noteikšana arī ir veikta. (31) Pasifloras ziedam ir nomierinoša iedarbība, viegli sedatīvs un nemieru mazinošs efekts. Pētījumos kopš 1930.gada ir atklāts, ka tās iedarbības mehānisms ir atšķirīgs nekā
citiem nomierinošiem līdzekļiem (miega tabletēm), tādējādi padarot to par augu, kas veicina relaksāciju bez pieraduma efekta. (32,33,34,35,36,37,38) Pasifloras zieda nomierinošais efekts ir padarījis to populāru, ārstējot dažādas kaites, ieskaitot nervozitāti un bezmiegu. Pētījumi parāda, ka pasifloras ziedam ir kompleksa aktivitāte uz centrālo nervu sistēmu (CNS), kas ir atbildīga par vispārējo nomierinošo efektu. Tai ir arī sāpju remdējoša un pretdrudža aktivitāte (39), pretiekaisuma (40), antimikrobiāla aktivitāte (41-42), spazmolītiska ietekme uz gludo muskulatūru, ieskaitot gremošanas sistēmu, veicinot gremošanu (43).
Vairāku valstu farmakopeju augu monogrāfijās tiek minēts, ka Passiflora incarnata ir droša un bez pieraduma veidošanās pazīmēm, tā ir efektīvs līdzeklis bezmiega, nemiera, depresijas, epilepsijas un morfīna atkarības ārstēšanā un uzraudzībā (44-47).
Melatonīns
Salīdzinājumā ar citiem iemigšanas veicinātajiem, melatonīns ir dabīgs miega veicinātājs, kurš arī dabīgā veidā rodās cilvēka smadzenēs. Melatonīna galvenais uzdevums organismā ir regulēt nakts un dienas ciklus vai miega un pamošanās ciklus. Iestājoties tumsai, ķermenis aktīvāk ražo melatonīnu, kas signalizē ķermenim, ka ir laiks gatavoties miegam. Gaisma samazina melatonīna ražošanu un liek ķermenim sagatavoties nomodam un, sākot no aptuveni 4:00 rītā, melatonīna ražošana gandrīz apstājas līdz nākamajam vakaram. Cilvēkiem, kuriem ir miega traucējumi, bieži tiek novērots zems melatonīna līmenis.
Melatonīns (N‐acetyl‐5‐methoxytryptamine) i ir hormons, ko izdala čiekurveidīgs dziedzeris smadzenēs (48). Tas palīdz regulēt citu hormonu un uztur organisma diennakts ritmu. Diennakts ritms ir iekšējs 24 stundu "pulkstenis", kas spēlē nozīmīgu lomu, kad mēs aizmigt un kad mostamies. Kad tas ir tumšs, organisms ražo vairāk melatonīnu. Spilgta gaismas vakarā,vai pārāk maz gaismas dienas laikā, var izjaukt organisma normālu melatonīna ciklus. Piemēram, laika joslu maiņa, maiņu darbs, un slikta redze var traucēt melatonīna ciklus. Pētījumi atklāj melatonīna ietekmi uz miega veicināšanu. Pārskatot 15 pētījumus par miegu veseliem pieaugušajiem, zinātnieki konstatēja, ka melatonīna kontrole ievērojami samazina laiku, kas nepieciešams, lai aizmigt. Tas palielina miega efektivitāti ( procentuālo laiku, kas pavadīts miegā) (49).
Vīrieši ar prostatas problēmām bieži sūdzās par miega problēmām dēļ nakts urinēšanas biežuma. Zinātnieki no Apvienotās Karalistes konstatēja, ka melatonīna var būt efektīvu risinājumu, jo, kad 20 vecāki vīrieši tika ārstēti ar 2 mg melatonīna, kas tika uzņemts katru dienu viena mēneša garumā, nakts urinācijas daudzums samazinājās (50).
Personām, kas strādā nakts maiņu bieži vien ir hronisks nogurums, jo sagādā grūtības aizmigt dienas laikā. Sākot lietot ar melatonīnu, tas palīdzēja uzlabot dienas miega kvalitāti un ilgumu. Šie pētījumi liecina par būtiskām melatonīna īpašībām: hormons iedarbojas hipnotiski (miegu izraisošs) un nomierinoši (atbrīvojot nemieru), neatkarīgi no devas laika (51).
Ceļojumi uz dažādās laika zonās bieži noved pie noguruma un bezmiega. Papildus uzņemot melatonīnu var palīdzēt novērst vai samazināt laika joslu maiņas miega problēmas, īpaši ceļojot vairākās laika zonās. Melatonīna darbojas, palīdzot atkārtotisinhronizēt organisma diennakts ritmu, palīdzot ceļotājs pielāgoties vietējam laikam (52).
Pirmais zem mēles izsmidzināmais miega līdzeklis Latvijā
Sastāvā ir pasifloras ekstrakts, kas darbojas nomierinoši un palīdz uzturēt veselīgu miegu.
1. INOVATĪVS – izsmidzināms zem mēles;
2. EFEKTĪVS – 5 minūšu laikā sasniegs 4x augstāku melatonīna koncentrāciju;
3. IZDEVĪGS – 200 miegpilnām naktīm.
4. DROŠS& DABĪGS – var lietot ilgstoši , nerodas pieradums.
Bez konservantiem, papildvielām, saldinātājiem
Preparāts satur arī miega hormonu melatonīnu, kas palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku (1) un atvieglo ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas (2).
Pētījumi par izsmidzināmo aerosolu efektivitāti
Kārdifas Universitātes skolas Farmācijas un farmaceitisko zinātņu doktora Charles Heard pētījums parādīts, ka virkne izsmidzināmi aerosolu garantē labāku uztura devu nekā tradicionālās tabletes, kapsulas vai pilieni (53). Mute ir ideāli veidots optimālai absorbcijai Aerosola vitamīnu. Dažu sekunžu laikā, vitāli uzturvielas var uzsūkties caur mutes gļotādas un piegādāti caur asinsritē uz dažādām ķermeņa daļām, tūlītējai izmantošanai.
Pētījumā tiek atzīts:
• Aerosola saturs izsmidzināts zem mēles dažu sekunžu laikā uzsūcas caur mutes gļotādu un caur asinsriti piegādā uzturvielas dažādām ķermeņa daļām, tūlītējai izmantošanai.
• Uzturvielas uzsūcas caur mutes gļotādu, izvairoties no saskarsmes ar kuņģa sistēmu un aknām, kas sniedz papildu ieguvumus tiem, kas cieš no čūlas un gremošanas problēmām;
• Aerosoli veida līdzekļi piedāvā uzlabotu bioloģisko pieejamību un straujāku uzturvielu vielmaiņu;
• Aerosoli ir pat ātrāki par intravenozām manipulācijām, kas koncentrāciju rada pat 30 minūtes vēlāk.
Par melatonīna uzsūkšanos, izsmidzinot zem mēles
Ir veikti pētījumi par melatonīna, salīdzinot melatonīna līdzekli, kas ir izsmidzināms zem mēles, ar melatonīnu tablešu formā (54). Pētījumā piedalījās veseli brīvprātīgie, kuri lietoja zem mēles izsmidzināmu aerosolu un, pēc vienas nedēļas pārtraukuma, lietoja melatonīna tableti. Tests tika veikts dienas laikā, kad visi izpētāmie objekti tika pakļauti dienas gaismai, lai nodrošinātos, ka pilnībā tiek nomākts endogēnā melatonīna sekrēcija. Šajā pētījumā tika pierādīts, ka aerasola melatonīna produktam ir augst darbības ātrums, līdzekļa uzsūkšanās sākas jau 5 mīnušu laikā un tā koncentrācija sasniedz 4 reizes augstāku līmeni nekā melatonīnam tablešu veidā. Rezultāti parādīja, ka efektivitāte ir 2x augstāka nekā tablešu formām.
Melatonīna uzņemšana zem mēles izsmidzinot:
• nodrošina optimālu uzsūkšanos zem mēles;
• iedarbojas 5 minūšu laikā;
• sasniedz nervu centrus 4x lielākā koncentrācijā;
• novērš melatonīna noārdīšanos aknās, kas notiek melatonīnu uzņemot tablešu formā.
Good Sleep kapsulas
Good Sleep Caps ir kapsulas, kas domātas miega kvalitātes veicināšanai. Sastāvā ir melatonīns un augu ekstrakti - pasifloras, apiņa un baldriāna ekstrakts, kura sastāvā ir izobaldriānskābe.
Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku (3) un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas (4). Pasiflora palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu. Baldriāns veicina mentālo veselību, un apiņiem piemīt nomierinošs efekts.
Good Sleep kapsulu sniegtās priekšrocības miega veselībai
Dabiska alternatīva sintētiskajiem miega līdzekļiem
Mazina trauksmi
Uzlabo miega kvalitāti
Viena kapsula 20 min. pirms gulētiešanas labam miegam