Elpceļu veselība

Pasaulē ir Covid-19 pandēmija, taču arī sezonālā gripa diemžēl nav atcelta. Sajūtot saaukstēšanās pazīmes, kļūstam bažīgi. Ja nu esam inficējušies? Kā saprast, kāda būtu pareizākā rīcība?

Zināms, ka gripas un koronavīruss ir atšķirīgi, taču izplatās līdzīgā ceļā: starp cilvēkiem, kuri ir ciešā kontaktā (atrodas viens otram tuvāk par diviem metriem); tie iekļūst organismā caur elpceļiem – degunu un muti, it īpaši, inficētam cilvēkam runājot, šķaudot vai klepojot; skarot virsmu (piemēram, durvju rokturi, elektrības slēdzi utml.), uz kuras inficēta persona atstājusi vīrusu, un pēc tam pieskaroties sejai. Abu vīrusu gadījumos slimības gaita var būt viegla, bet var radīt arī nopietnas komplikācijas, pneimoniju, iekšējo orgānu mazspēju, veicināt sirds un asinsvadu slimību attīstību, katra no šīm saslimšanām var novest pie letāla iznākuma. Nedz gripu, nedz Covid nevar izārstēt ar antibiotikām, jo tās cīnās tikai ar baktēriju izraisītām infekcijām.

Covid un gripas vīruss. Kopīgais un atšķirīgais

Kādas tad ir atšķirības? Salīdzinājumā ar gripas vīrusu jaunā koronavīrusa jeb SARS-CoV-2 inkubācijas periods vidēji ir ilgāks. Proti, gripas simptomi parādās jau pirmo četru dienu laikā, kamēr koronavīrusa izraisītās slimības pazīmes sajūtamas 2 – 14 dienu laikā pēc inficēšanās. Gripas gadījumā cilvēks parasti nezaudē garšas vai smaržas sajūtu, koronavīrusa inficētajam tās var būt traucētas. Gripa pasaulei ir pazīstama jau ilgi, un tās ārstēšanas metodes mūsdienu medicīnai ir zināmas, izstrādāti un pārbaudīti atbilstoši preparāti, vakcīnas dažādiem, prognozējamiem gripas veidiem. Covid-19 ārstēšanā mediķu pieredze vēl ir nepietiekama, turklāt tam ir mutācijas – tas attīstās, mainās. Jaunā koronavīrusa izpētē nodarbināti daudzu valstu zinātnieki, bet licencēta vakcīna pret to joprojām nav pieejama. Tāpat vēl nav izstrādātas efektīvas zāles šīs slimības ārstēšanai, pagaidām to ārstē līdzīgi kā gripu, smagākos gadījumos pacientu hospitalizējot un ievadot medikamentus intravenozi, pieslēdzot plaušu ventilēšanas sistēmu.

Sākumstadijā ir grūti noteikt, kura slimība uzbrukusi. Tā kā simptomi ir līdzīgi, tikai pēc tiem diagnozi noteikt nevar – jāveic tests. Inficēts cilvēks var justies kā parastas saaukstēšanās gadījumā. Iesnas, sauss klepus, aizlikts deguns, grūtības brīvi elpot, sekla ieelpa. Ja parādījušās saslimšanas pazīmes, noteikti vajadzētu palikt mājās, nogaidīt, pa tālruni konsultēties ar ģimenes ārstu. Organismam cīnoties ar vīrusu, iespējama temperatūra, drebuļi, drudzis, galvassāpes, noguruma sajūta, retāk – nelabums, caureja (īpaši bērniem). Taču daudziem inficētajiem nav neviena no šiem simptomiem un pat nekādu elpceļu iekaisumu pazīmju. Vēstīts, ka Latvijā un arī citviet pasaulē vismaz piektdaļa inficēto izslimo Covid vieglā formā vai pat nemana to. Tomēr arī šādi asimptomātiski cilvēki var inficēt citus, kuriem savukārt slimība var izpausties daudz nopietnāk. Jāņem vērā, ka abi vīrusi viens otru neizslēdz, diemžēl tie spēj sadzīvot, cilvēks var inficēties ar gripas un koronavīrusu vienlaikus. Lai mazinātu šādu risku, ieteicams vakcinēties pret sezonālo gripu.

Lai sevi maksimāli pasargātu, vajadzētu ievērot speciālistu ieteikumus: neuzturēties pūlī; distancēties; bieži un rūpīgi mazgāt vai dezinficēt rokas un virsmas, kurām pieskaramies, tai skaitā, piemēram, telefonu; veikt visus iespējamos pašaizsardzības pasākumus. Ļoti svarīgi šajā laikā ir paaugstināt organisma cīņasspējas ar vīrusiem. Stabila imūnsistēma ļaus slimību pārciest vieglākā formā. Nevajadzētu aizmirst par visu, kas stiprina vispārējo veselības stāvokli. Tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, laika apstākļiem piemērots apģērbs, normāls miega cikls, sabalansēts, vitamīniem bagāts uzturs, telpu vēdināšana, personīgā higiēna. 

Organisma aizsargspēju atbalstam un elpceļu veselībai Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma piedāvā plašu produktu klāstu:

  • elpošanas ceļu veselības atbalstam paredzēti Sinunorm līnijas produkti. Sinunorm DUO sastāvā esošais plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Bērniem būs piemērots Sinunorm B balzams, kura sastāvā esošais priežu mizas ekstrakts palīdz atvieglot elpošanu. Kumelītes ekstrakts palīdz uzturēt respiratoro funkciju un nodrošināt spazmolītisko efektu;
  • saskaroties ar kairinājumu elpceļos, kas izsauc klepu, iesakām izvēlēties Bronchonorm balzamu, jo tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu - nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Pieaugušajiem būs piemērotas Bronchonorm Caps kapsulas, kuru sastāvā esošā magone palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību un cinks, kas veicina imūnsistēmas darbību;
  • imunitātes atbalstam paredzēta Imunosil līnija. Īpaši izceļams ir šīs sezonas jaunums Imunosil Virufix, kas ir piecu elementu komplekss imūnsistēmas atbalstam vīrusu laikā, jo sastāvā esošais cinks, vitamīni C un D veicina normālu imūnsistēmas darbību. Produkta sastāvā ir arī kvercetīns un melatonīns. Viens no iecienītākajiem Imunosil līnijas produktiem ir Imunosil Sambucus balzams, kura sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.
Imunosil Virufix efektīvs produkts imunitātes veicināšanai.
section-ba36852

Mēs katrs varam rūpēties par savu veselību un slimību izplatības mazināšanu. Būsim atbildīgi! Sargājot sevi, mēs pasargājam arī citus, it sevišķi savus tuvākos!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Lotos Pharma darbība ietver jaunu uztura bagātinātāju izstrādi eksporta tirgiem. Projekta Bio4Asia projekta ietveros Lotos Pharma (Latvija) sadarbībā ar uzņēmumu BioCC (Igaunija) strādā pie jauna probiotiku un prebiotiku produktu izstrādes, kas būs potenciāls produkts gremošanas trakta, aknu darbības un imūnsistēmas normālas darbības veicināšanai.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Dalīties