Strādāšanu dārzā var pielīdzināt sportošanai, tāpēc pret to jāizturas ļoti nopietni un atbildīgi, jo nepietiekami sagatavojoties, vai pārstrādājoties var nodarīt sev pāri. Sāpes locītavās un traumas var būt pirmās pazīmes, ka sevi nepieciešams pasargāt.
Tās nav sacensības
Ja vien ziemā neapmeklēji sporta zāli, neskrēji vai aktīvi neslēpoji, tavs ķermenis ir atradis no fiziskas slodzes, tāpēc darbojoties dārzā, nedrīkst pārcensties. Nereti gadās, ka pavasarī ilgi ir auksts un netīkams laiks, tad strauji paliek silts un visus iekavētos dārza darbus gribas izdarīt pēc iespējas ātrāk. Tomēr pārgalvīgi mesties darbos, nevajadzētu, bet gan rīkoties lēni un pārdomāti. Bet, ja sanāk pārstrādāties, un otrā dienā sāp visas maliņas, nevajadzētu vāļāties dīvānā, bet turpināt kustēties un lēnām darboties. Un vienmēr der atcerēties, ka dārza darbi nav sacensības ar sevi vai kaimiņiem un to laikā ir jādomā ne vien par gaidāmo ražu un skaistiem ziediem, arī par savu veselību.
Sagatavošanās ir svarīga
Lai darbošanās dārzā nebeigtos ar stiprām locītavu, muguras un muskuļu sāpēm, ir nepieciešams ķermeni sagatavot fiziskam darbam, gluži tāpat, kā pirms treniņa. Vispirms jāiesilda muskuļi un jāuzlabo asinsrite visā ķermenī – izapļo pēdu un plaukstu locītavas, savelc pirkstus kulakos un pēc tam izstiep taisnus un izstaipies kā kaķis. Pacelies uz pirkstgaliem un centies ar roku pirkstiem aizsniegties tik augstu, cik vari; paplet kājas un stāvot tuvini plaukstas zemei. Pildot šos vingrinājumus, izvēlies stabilu pamatu, lai kājas negrimst mīkstā zemē. Nedrīkst aizmirst izvingrināt arī ceļgalus, elkoņus, plecus, gūžas un muguru, jo šīm ķermeņa daļām, veicot dārza darbus, ir ļoti liela slodze. Saliec abas rokas elkoņos un izapļo plecus, pēc tam izapaļo arī iegurni, tad pāris reizes pietupies. Tikai pēc iesildīšanās ir laiks ķerties pie dārza darbiem.
Nē, viena veida kustībām
Plānojot dārza darbus, der piedomāt pie tā, lai visa diena nebūtu atvēlēta tikai viena veida darbiem. Piemēram, ja visu dienu veltīsi zāles grābšanai vai sēšanai, pārslogosi tikai tos muskuļus, kas iesaistīti vecot šīs darbības, tāpēc visdrīzāk tie otrā dienā sāpēs. Lai viena muskuļu grupa nebūtu pārslogota, bet otra nenoslogota, maini nodarbes un ik pēc stundas uztaisi 5 minūšu pauzi, bet pēc 2–3 stundām ievēro garāku atpūtu.
Veicot kādu darbiņu nevajadzētu ilgstoši iesprūst vienā pozā, piemēram, ravēt tikai noliecoties, bet ik pa laikam darīt to sēdus, pēc kāda laika pietupstoties vai pat apguļoties, vēl pēc brīža ar kapli garā kātā.
Iespējams, daļu dārza darbu, tādus, kā sēšana, stādīšana un ravēšana veic rāpus un šī poza tiešām ir laba mugurai, bet tā ļoti noslogo ceļu locītavas. Tāpēc rāpus nevajadzētu darboties pārāk ilgi.
Veikalos der palūkoties pēc pavisam zema ķeblīša, jo tas lieti noder dārzā. To var izmantot gan ravējot, gan lasot ogas – uz tā var apsēsties, vai uzlikt vienu kāju, tā mainot pozu, ja stāvot kājās ilgstoši jāveic kāds darbs.
Uzmanīgi ar smagumu celšanu
Strādājot dārzā, nevar izvairīties no dažādu smagumu celšanas, arī lejkanna, kas pielieta pilna ar ūdeni var būt traumas iemesls. Tāpēc ļoti svarīgi ir atcerēties celt smagumus pareizi jeb tā, lai nekaitētu savai veselībai. Pirmkārt, jāizmanto abas rokas, jo tad smagums vienmērīgi tiek sadalīts uz abām ķermeņa pusēm. Otrkārt, nedaudz jāietupstas ceļos, tā atvieglojot slodzi, kas gulstas uz muguras jostas daļu. Treškārt, paceļot smagumu vienmēr kustība jāpabeidz līdz galam, nevis jāgriežas pa labi vai pa kreisi, kamēr mugura nav pilnīgā iztaisnota.
Saules un ūdens līdzsvars
Vairums dārza darbu ir slodze organismam, turklāt siltajā pavasara saulītē un no fiziskās slodzes pastiprināti izdalās sviedri, tāpēc nekādā gadījumā neaizmirsti pietiekami daudz padzerties. Nedrīkstētu aizmirst galvā uzlikt cepuri un atklātās ķermeņa vietas sasmērēt ar krēmu ar saules aizsargfiltriem. Vislabāk dārza darbiem atvēli rīta stundas līdz pulksten vienpadsmitiem vai pēc piecpadsmitiem pēcpusdienā.
Izstaipies un atpūties
Kad visi ieplānotie dienas darbi pabeigti, izvingrini muskuļus un locītavas, īpašu uzmanību pievērs kājām, rokā, gūžām, pleciem un mugurai. Izstaipoties var izpildīt tos pašus vingrinājumus, ko uzsākot dārza darbus. Papildus ieteicams veikt pāris vingrojumus sprandai, jo sējot vai ravējot, galva ilgstoši ir noliekta uz leju, radot pārslodzi kakla daļas muskuļos. Var rīkoties šādi: izelpas laikā nedaudz noliec galvu pa labi, ausi tuvinot plecam, pēc tam atgriezies sākumpozīcijā, tad galvu noliec uz kreiso pusi. Vingrinājumu atkārto 7 reizes uz katru pusi. Noderēs arī šāds vingrojums: plaukstas sakrusto aiz galvas, izelpojot gaisu maigi spied ar rokām galvu uz leju tuvini zodu krūšu kaulam. Muguru nesaliec! Noturi galvu noliektu 5 sekundes; šādā pozīcijā jājūt stiepjošai sajūta kakla daļas aizmugurē. Lēnām atgriezies sākumstāvoklī. Atkārto 5 reizes. Sprands ir ļoti jutīgs, tāpēc vingrojumus izpildi lēnu u uzmanīgi. Ja to laikā sāk reibt galva, uzreiz pārtrauc.
Palīdzēs MAGNEFlex
Līdztekus mērenai vingrošanai MAGNEFlex akurāt ir mūsdienīgs papildinājums ikdienā ikvienam, kurš rūpējas par savu kaulu un locītavu veselību un vēlas uzturēt normālu muskuļu darbību. MAGNEFLEX sastāvs apvieno sevī zinātni, pieredzi, ārstu atbalstu un inovāciju.
MAGNEFlex galvenās priekšrocības
- Nodrošina augstvērtīgu un tīru locītavu II tipa kolagēnu, kas ir galvenā locītavu skrimšļa dabiskā sastāvdaļa un ko jaunākie pētījumi atzīst par vienu no visiedarbīgākajiem līdzekļiem veselības uzturēšanai un pret iekaisumu locītavās;
- Iekļauts magnijs un D vitamīns, kas veicina normālu muskuļu darbību un palīdz pret krampjiem, un D vitamīns uzturēs kaulu veselību, kas svarīgi VISAS locītavas veselībai; savukārt C un B6 vitamīns nodrošina sinerģisku efektu;
- Efektīvs lietošanai plašam cilvēku lokam: cilvēkiem ar ilgstošu fizisku slodzi ikdienā un sportistiem, kuru ķermenis katru dienu tiek intensīvi noslogots; cilvēkiem, ar lieko svaru un tādēļ pārmērīgi noslogotām ceļu, gūžu un mugurkaula locītavām; padzīvojušiem cilvēkiem; pacientiem ar kustību problēmām u.c.;
- Ērti lietot, jo viena kapsula satur rūpīgi izvēlētu aktīvo vielu kompozīciju, kas veidota sadarbībā ar Latvijas vadošo ortopēdu ieteikumiem.