Kādi holesterīna rādītāji ir jāzina?
Sirds veselība

Kas ir holesterīns

Holesterīns ir mīksti, vaskaini tauki jeb lipīdi, kas ķermenim ir nepieciešami pareizai šūnu darbībai un audu atjaunošanās procesam. To ražo aknas, kā arī nelielā daudzumā holesterīns nonāk organismā ar noteiktiem produktiem, piemēram, ar sviestu, treknu gaļu un zivīm, olas dzeltenumu. Tomēr pārāk daudz holesterīna var izraisīt aterosklerozi, kardiovaskulāras saslimšanas, insultu, tādēļ ieteicams regulāri pārbaudīt holesterīna līmeni un, ja nepieciešams, veikt darbības tā normalizēšanai. Lai būtu drošībā, nenāk par ļaunu to darīt ik pēc pieciem gadiem, sākot jau no 20 gadu vecuma.

Efektīvai holesterīna samazināšanai

Novērojumi liecina, ka aterosklerotiskas izmaiņas (holesterīna nogulsnēšanās) asinsvados vīriešiem parādās agrāk, tādēļ holesterīna pārbaude, sākot no 35 gadu vecuma, ir ieteicama biežāk. Sievietēm reproduktīvā vecumā šis process ir mazāk izteikts, jo palīgā nāk dzimumhormons estrogēns, taču pēc menopauzes aterosklerozes attīstība var noritēt daudz straujāk, palielinot insulta vai miokarda infarkta riskus, tādēļ ieteicams uzsākt regulāru holesterīna skrīningu. Holesterīna pārbaude ir ļoti svarīga un jāveic vismaz reizi gadā, ja:

 • ģimenes anamnēzē ir augsts holesterīna līmenis vai sirds slimības;
 • diagnosticēts diabēts, nieru slimība, policistisko olnīcu sindroms (hroniska endokrīnās sistēmas saslimšana, kuras cēlonis ir hormonu līdzsvara traucējumi), pavājināta vairogdziedzera darbība, augsts asinsspiediens;
 • ir liekais svars vai aptaukošanās;
 • bieži dzerat alkoholu;
 • smēķējat;
 • ir mazkustīgs dzīvesveids.
  Šie ir faktori, kuri var veicināt ātrāku holesterīna izgulsnēšanos asinsvados.

Ko mēra holesterīna tests

Asinīs cirkulē divas galvenās taukvielas: holesterīns un triglicerīdi, kas tajās nešķīst. Lai varētu nokļūt no vieniem audiem uz citiem, tie ir „iesaiņoti” speciālās lodveida daļiņās – lipoproteīnos. Pilna holesterīna pārbaude ir, kad tiek izvērtēts pilnīgs lipīdu panelis vai lipīdu profils, ko var izmantot, lai izmērītu „labā” un „sliktā” holesterīna un triglicerīdu daudzumu asinīs. Pilns holesterīna tests nosaka četru veidu lipīdus:

KH – kopējais holesterīna daudzums asinīs;

ZBL – zema blīvuma lipoproteīns jeb „sliktais” holesterīns, kas nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām, palielinot sirdslēkmes, insulta un aterosklerozes risku;

ABL – augsta blīvuma lipoproteīns jeb „labais” holesterīns, kas piedalās šūnu atjaunošanā un palīdz izvadīt no asinīm ZBL holesterīnu;

TG – triglicerīdi. Pēc barības vielu uzņemšanas ķermenis pārvērš nevajadzīgās kalorijas triglicerīdos, kas tiek uzglabāti tauku šūnās. Cilvēkiem, kuriem ir liekais svars, diabēts, kuri ēd treknu ēdienu vai pārāk daudz saldumu, vai lieto pārāk daudz alkohola, var būt augsts triglicerīdu līmenis.

Holesterīna analīzes

Kas jāņem vērā pirms analīžu veikšanas

Lai pārbaudītu holesterīna līmeni, būs jānodod asins paraugs. Ja tiek veikts pilnīgs lipīdu profila tests, ārsts var lūgt 9-12 stundas pirms tā neēst un nedzert neko citu kā ūdeni. Pirms holesterīna pārbaudes vajadzētu arī informēt ārstu par jūsu ģimenes veselības vēsturi; jebkuriem simptomiem vai veselības problēmām, ar kurām saskaraties (akūti iekaisumi ietekmē testa rezultātus); par visiem medikamentiem un uztura bagātinātājiem, ko pašlaik lietojat. Ja lietojat zāles, kas var paaugstināt holesterīna līmeni, piemēram, kontracepcijas tabletes, ārsts var lūgt pārtraukt to lietošanu dažas dienas pirms testa.
Noskaties endokrinoloģes Maijas Gurevičas ieteikumus, kas jāņem vērā pirms holesterīna analīžu veikšanas

Kā skaidrot testa rezultātus

Rādītāji parāda holesterīna daudzumu milimolos (mmol) uz 1 litru (l). Normālas lipidogrammas rādītāji:

 • KH: zemāks vai vienāds ar 4,5 mmol/l (jo zemāk, jo labāk);
 • ZBL H: zemāks vai vienāds ar 2 mmol/l (jo zemāk, jo labāk);
 • ABL H: vīriešiem – augstāks par 1,03 mmol/l; sievietēm – augstāks par 1,2 mmol/l (jo augstāks, jo labāk);
 • TG: zemāks vai vienāds ar 1,7 mmol/l (jo zemāk, jo labāk).

Rādītāji nav interpretējami visiem vienādi, jo pacientiem ar karidovaskulāro slimību risku ir jāsasniedz viņiem atbilstošu rādītāju. Ja holesterīna līmenis ir ārpus normālā diapazona, jums var būt lielāks aterosklerozes, sirds slimību un insulta risks. Ja testa rezultāti neatbilst normām , ārsts var papildus lūgt noteikt arī glikozes līmeni asinīs, lai pārbaudītu diabēta risku, kā arī ārsts var nosūtīt uz vairogdziedzera funkcijas testu, lai noteiktu, vai vairogdziedzeris ir pietiekami aktīvs.

Nākamie soļi un ārstēšana

Augstu holesterīna līmeni var mazināt ar dzīvesveida izmaiņām un medikamentiem. Augsta ZBL līmeņa pazemināšana asinīs var palīdzēt izvairīties no sirds un asinsvadu problēmām. Lai samazinātu holesterīna līmeni, vajadzētu:

 • atmest smēķēšanu un ierobežot alkohola lietošanu;
 • nepieļaut svara pieaugumu un regulāri vingrot. Katru nedēļu mēģiniet veikt 150 minūtes mērenas intensitātes aerobās aktivitātes, kā arī divas muskuļu stiprināšanas nodarbības! Fiziski treniņi var palielināt aizsargājošo ABL un samazināt nevēlamo ZBL līmeni.
 • izvairīties no pārtikas produktiem ar augstu tauku un nātrija saturu, vienlaikus saglabājot sabalansētu uzturu. Ēdiet pilngraudu produktus, piena produktus ar zemu tauku saturu, dārzeņus un augļus! Auzas, mieži un citi veseli graudi palīdz gremošanas traktam absorbēt mazāk holesterīna. Pupas un citi pākšaugi satur ūdenī šķīstošas šķiedrvielas – pektīnu, kas aptver holesterīnu un izvada to no organisma. Daudz pektīna satur āboli, bumbieri, banāni, apelsīni. Labvēlīgi holesterīna līmeni ietekmē kukurūza, baklažāni, avokado, ķiploki, rieksti. Un izvēlieties olīveļļu!
  Kontrolēt holesterīna līmeni un pazemināt ZBL līmeni var palīdzēt arī atbilstīgu zāļu, piemēram, statīnu, lietošana, ko var nozīmēt vienīgi ārsts. Visaugstākais risks ir pacientiem, kam jau konstatēta holesterīna izgulsnēšanās artērijās. Ja aterosklerozes process ir sācies, to apturēt bez medikamentiem praktiski nav iespējams. Šādā gadījumā nepieciešams sasniegt ZBL H līmeni zem 1,8 mmol/l, jo tikai tā iespējams apturēt slimības progresēšanu un mazināt insulta risku.

Paaugstināts svars un holesterīns

Dabīgi normalizēt holesterīnu - AteroLip® complex caps

Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī izvēlies dabas vielu kompleksu AteroLip® complex caps. Tā sastāvā ir dabīgais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. Sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību. AteroLip® complex caps ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. Izdevīgākais piedāvājums Lotos Pharma mājas lapa www.lotos-pharma.com.

Holesterīns
section-a016f8d
Dalīties