asinsspiediens
Sirds veselība

Vai nepieciešamība regulāri mērīt asinsspiedienu nav viena no tām pazīmēm, ar ko daudziem asociējas vecums? Tiešām, ar laiku paaugstināts vai zems asinsspiediens liek par sevi manīt - ar negaidītiem reiboņiem, galvassāpēm, nervozitāti un citiem simptomiem, bieži vien jau pusmūžā ievērojami sagandējot kvalitatīvas dzīves sajūtu. Taču simptomi var sākumā arī neparādīties, gandrīz pusi cilvēku ar paaugstinātu asinsspiedienu atstājot par to neziņā.

Sirds darba rezultāts

Ierasts sirdi salīdzināt ar “sūkni”, kas pumpē asinis. Šīs asins plūsmas spiedienu uz artēriju sieniņām sauc par asinsspiedienu – vienu no svarīgākajiem veselības rādītājiem. Asinsspiediens ir svarīgs lielums ne tikai sirds un asinsvadu sistēmas, bet visa organisma darbībai. Pamanāma asinsspiediena pazemināšanās vai paaugstināšanās var izraisīt dažādas problēmas sirdī, asinsvados, nervos – līdz pat izmaiņām, kas var novest pie insulta vai sirdstriekas.

Asinsspiediens atspoguļo sirds darba rezultātus – tās kontrakcijas un relaksāciju, parāda spēku un spiedienu, ar kuru sirds piegādā asinis svarīgiem orgāniem. Vesela cilvēka asinsspiediens atkarīgs no vecuma (ar gadiem samazinās audu elastība), dzimuma, diennakts laika (parasti tas samazinās naktī), kā arī no virknes ārējo faktoru: stresa, emocijām, fizisko aktivitāšu līmeņa, uztura, kofeīnu saturošu dzērienu (tējas, kafijas, enerģijas dzērienu) vai alkohola patēriņa u.c.

Tomēr katram veselam cilvēkam normālos apstākļos asinsspiediens ir konstants. To uztur neirohumorālās regulācijas (organisma funkcionālo sistēmu regulācija, kuras pamatā ir saskaņota nervu sistēmas un bioloģiski aktīvo vielu darbība) mehānismi - galvenokārt, asinsrites pašregulācija, kas pastāvīgi koriģē sirdsdarbību un asinsvadu stāvokli, uzturot normālu asinsspiedienu.

Asinsspiediens

Ko nozīmē asinsspiediena rādītāji?

Asinsspiedienu raksturo divi rādītāji, ko nosaka ar asinsspiediena mērītāju:

  1. sistoliskais asinsspiediens (augstākais skaitlis) norāda uz asinsspiediena līmeni, kad sirds sitieniem spēcīgi izspiež asinis asinsvados; tas ir asinsvadu sieniņu pretestības spēks asins plūsmai sirds muskuļa maksimālās saspiešanas brīdī;
  2. diastoliskais asinsspiediens (zemākais skaitlis) norāda uz asinsspiediena līmeni jeb asins spiedienu uz artēriju sienām, kad sirds ir pilnībā atslābināta un asinis plūst atpakaļ uz sirdi.

Par optimālu asinsspiedienu pieaugušajiem uzskata to, ja augšējais spiediens ir 120 mm Hg un apakšējais spiediens ir 80 mm Hg. Asinsspiediens līdz 130/85 mm Hg tiek uzskatīts vēl par normālu, bet 130–139/85–89 mm Hg tagad pieņemts saukt par augsti normālu asinsspiedienu, kurš jau būtu regulāri jākontrolē.

Kāpēc? Tāpēc, ka paaugstināts asinsspiediens skar aizvien jaunākus cilvēkus un ir kļuvis par vienu no biežāk sastopamām civilizācijas slimībām. Bieži vien sākumā noritot bez simptomiem, paaugstināts asinsspiediens ir sirds un asinsvadu slimību lielais riska faktors – ne velti to sauc par kluso slepkavu.

Kas ir augsts asinsspiediens?

Augsts asinsspiediens jeb hipertensija ir stāvoklis, kad asinsspiediena līmenis asinsvados ir pastāvīgi paaugstināts, un to attiecina uz gadījumiem, kad asinsspiediena rādītāji sasniedz 140/90 mm Hg.

Augsts asinsspiediens var likt par sevi manīt ar virkni dažādiem simptomiem:

  • reiboņiem, troksni ausīs;
  • karstuma sajūtu sejā, sejas ādas apsārtumu;
  • galvassāpēm, spiediena sajūtu galvā;
  • trauksmi, bezmiegu, nervozitāti;
  • pastiprinātu svīšanu, elpas trūkumu (bieži pat miera stāvoklī);
  • pirkstu nejutīgumu, kāju un roku salšanu vai pietūkumu;
  • nogurumu, nespēku un enerģijas zudumu;
  • sirdsklauvēm, spiediena sajūtu vai sāpēm sirds apvidū;
  • sliktu dūšu;
  • deguna asiņošanu;
  • redzes traucējumiem;
  • atmiņas traucējumiem, uzmanības vai koncentrēšanās samazināšanos.

slikts garastāvoklis

Kādas sekas var radīt paaugstināts asinsspiediens?

Augsts asinsspiediens ir ļoti bīstams stāvoklis, jo rada papildu slodzi sirdij. Ilgstoša augsta asinsspiediena rezultātā sirds sieniņas kļūst biezākas, sirds pamazām izplešas un vairs nespēj veikt pietiekami efektīvi savas funkcijas – sarauties un sūknēt asinis.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO) aptuveni 46% pieaugušo ar hipertensiju nezina, ka viņiem ir šī slimība. Tikmēr daudzi pētījumi apstiprina, ka vecumā no 40 līdz 89 gadiem, paaugstinoties sistoliskajam rādītājam par katriem 20 mm Hg vai diastoliskajam par katriem 10 mm Hg, divkāršojas mirstība gan no sirds išēmiskās slimības, gan no insulta. Atklāts, ka paaugstināts asinsspiediens ir koronārās sirds slimības, insulta, citu sirds un asinsvadu slimību, tostarp sirds mazspējas, kā arī demences riska faktors.

Vēl vairāk - laika gaitā nekontrolēts augsts asinsspiediens var izraisīt ap nierēm esošo artēriju sašaurināšanos, tās var kļūt vājākas vai cietākas. Šīs bojātās artērijas nespēj piegādāt pietiekami daudz asiņu nieru audiem, līdz ar to nelabvēlīgi ietekmējot nieru darbību.

Līdzīgi augsts asinsspiediens var bojāt acs tīklenes asinsvadus. Paaugstināts spiediens rada izmaiņas gan tīklenē, gan asinsvadu apvalkā. Tas izpaužas kā tīklenes artēriju sašaurināšanās, šķīduma caursūkšanās caur asinsvada sieniņu un ateroskleroze. Patiesībā acis var būt viena no pirmajām ķermeņa daļām, kurā parādās augsta asinsspiediena pazīmes, piemēram, redzes miglošanās un zibšņi.

Asinsspiediena stadijas

Pasaulē aizvien lielāku uzmanību pievērš prehipertensijai - robežai starp normālu un augstu asinsspiedienu. Tā ir kā brīdinājuma zīme, ko nedrīkst ignorēt, jo neko nedarot, var viegli pārsniegt šo asinsspiediena diapazonu un kļūt par hipertoniskās slimības pacientu. Atklāts, ka hipertensija biežāk attīstās cilvēkiem ar prehipertensiju nekā tiem, kam saglabājas normāls asinsspiediens.

Vai tu jau zini, kādi ir tavi asinsspiediena rādītāji un vai nedraud hipertensija? Eiropas Kardiologu asociācijas vadlīnijas* paredz asinsspiediena rezultātu iedalīšanu sekojošās kategorijās:

asinsspiediena rādītāji AteroLip® Rythmo

2018 European Society of Cardiology (ESC)/European Society of Hypertension (ESH) guidelines

Vitamīni sirdij - uzlabo, atbalsta un spēcina sirdi

Spēcināšanai un atbalstam īpaši noderīgs ir Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos-pharma radītais produkts AteroLip® Rythmo. AteroLip® Rythmo noderēs ikvienam, kuri vēlas spēcināt sirdi.

AteroLip® Rythmo sastāvā esošā vilkābele veicina normālu sirds un asinsvadu sistēmas darbību, piemīt sirds un asinsvadu veselībai noderīgas īpašības: palīdz normalizēt sirds ritmu, samazināt asinsspiedienu. Tiamīns veicina normālu sirds darbību.

AteroLip® Rythmo piemērots pieaugušajiem sirdsdarbības uzlabošanai un spēcināšanai kā arī sirds slodzes mazināšanai. Rekomendējam AteroLip® Rythmo lietot kursa veidā. Ieteicamais kursa ilgums 6 mēneši, pēc nepieciešamības un konsultēšanās ar ārstu vai farmaceitu lietošanas kursu var atkārtot. Ieteicams lietot pa 1 kapsulai vienu reizi dienā ēdienreizes laikā. Īpaši izdevīga cena ražotāja internetveikalā  www.lotos-pharma.com

AteroLip® Rythmo
section-473c221
Dalīties