Pieci vienkārši padomi sirds veselības uzlabošanai
Sirds veselība

Pieci vienkārši padomi sirds veselības uzlabošanai

Saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra datiem katrs ceturtais nāves gadījums ir saistīts ar sirds veselības slimībām. Līdzīga statistika atrodama arī vairākās Eiropas valstīs. Tas joprojām ir biežākais nāves cēlonis gan vīriešiem, gan sievietēm, tādēļ, gadu skaitam krājoties, svarīgi piedomāt par saviem paradumiem, dzīvesveidu, iespējamiem riskiem.

Kardiovaskulāro slimību risku paaugstina profilakses pasākumu neievērošana, taču provocējošais faktors var būt arī ģimenes anamnēze. Ja jūsu vecākiem, vecvecākiem ir bijušas sirds veselības slimības, ir liela iespējamība, ka tās var piemeklēt arī jūs. Sirds slimība var izraisīt tādas nopietnas komplikācijas kā sirds mazspēja, sirdslēkme, insults, aneirisma, perifēro artēriju slimība, kā arī pēkšņu sirds apstāšanos.

Vieglāk ir ievērot profilaksi nekā cīnīties ar problēmām. Sāciet veikt dzīvesveida izmaiņas, lai uzlabotu sirds veselības rādītājus un novērstu turpmāko problēmu risku. Sirds veselības uzturēšanai, jāievēro vienkārši padomi, kas sniedz labumu arī citām dzīves jomām, tādējādi, koncentrējoties uz sirds veselību, jūs darāt labu visam ķermenim!

Holesterīns - noderīgs un bīstams

Bez holesterīna mēs nespētu dzīvot. Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas veido jebkura organisma šūnu. Holesterīns ir vitāli nepieciešams organisma normālai darbībai. Lielākā daļa holesterīna sintezējas mūsu aknās (endogēnais holesterīns), kas veido 70-80% no kopējā holesterīna līmeņa. Tikai 20-30% holesterīna tiek uzņemts ar pārtiku, ko ar pareizu diētu mēs varam kontrolēt. Paaugstināta holesterīna sekas ir aterosklerozes attīstība. Ateroskleroze vispārīgs apzīmējums veselam skaitam slimību, kam raksturīga taukvielu (holesterīna, triglicerīdu) nogulsnēšanās artēriju sieniņu iekšējā slānī un tālāku asinsvadu nosprostošanās.

Kādi ir normāli holesterīna rādītāji sirds veselības uzturēšanai?

Saņemot holesterīna analīžu rādījumus, jāsaprot, ka rādītāji visiem ciivēkiem nav interpretējami vienādi, jo pacientiem ar karidovaskulāro slimību risku ir jāsasniedz viņiem atbilstošu rādītāju. Atsaucoties uz 2021.gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām normāli holesterīna rādītāji ir sekojoši:

Runājot par slikto jeb zema blīvuma holesterīnu, tā rādījumiem jāpiešķir papildu vērība atkarībā no cilvēka riska faktoriem. Riska faktori un sliktā holesterīna normas ir sekojošas:

  • Veseliem cilvēkiem bez sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, kā arī, ja sirds un asinsvadu slimību risks tiek vērtēts kā mērens/vidēji paaugstināts, ieteicamajam ZBLH līmenim ir jābūt robežās starp 1,8-2,6 mmol/l.
  • Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
  • Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.
    Atsevišķos īpaši bīstamos gadījumos ārsts var ieteikt pazemināt ZBLH pat zem 1,0 mmol/l.

 

AteroLip sirds veselības uzlabošanai

Ko darīt savā sirds veselības labā?

Sirds un asinsvadu slimībām ir vairāki riska faktori, kurus kontrolējot var samazināt šo slimību attīstības risku. Ievērojot šos piecus vienkāršos ieteikumus, jūs uzlabosiet sirds veselību.

1. Atmetiet smēķēšanu!

Smēķēšana ievērojami bojā ne tikai plaušu, bet arī aknu veselību un sirds veselību, tāpēc no šī netikuma ieteicams atbrīvoties. Ja smēķējat tabaku, elektroniskās cigaretes vai lietojat citus tabakas izstrādājumus, nekavējoties atmetiet to! Smēķēšana aizvien ir viena no galvenajām sabiedrības veselības problēmām Latvijā. 2019. gadā ikdienā smēķēja katrs piektais pieaugušais (23 %). Smēķēšanas rādītājos vērojama liela starpība starp dzimumiem, proti, šis rādītājs ir trīsreiz augstāks Latvijas vīriešiem nekā sievietēm (35 % iepretim 12 %) [1].

2. Izvairieties no alkohola lietošanas!

Smaga alkohola lietošana kaitē sirds veselībai. Latvijā ir Eiropas Savienībā visaugstākais alkohola lietošanas rādītājs, un katrs ceturtais vīrietis katru mēnesi pārmērīgi iedzer. Lai gan daži pētījumi liecina, ka noteiktu alkoholisko dzērienu mērenai lietošanai var būt pozitīva ietekme uz veselību, vislabāk ir ierobežot uzņemšanu līdz vienam dzērienam dienā vai pilnībā atturēties no alkohola lietošanas.

3. Esiet aktīvs!

Regulāras fiziskās aktivitātes spēj mazināt risku saslimt ar metabolo sindromu, sirds un asinsvadu slimībām, spēj samazināt risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu kā arī nostiprina visas muskuļu grupas, locītavas, saites, palielina spēku un lokanību. Neaizmirsīsim, ka regulāras fiziskās aktivitātes veicina psiholoģisko un fizisko labsajūtu kā arī mazina stresa līmeni.

Mēģiniet veikt aerobos vingrinājumus vismaz 30 minūtes dienā, trīs līdz piecas reizes nedēļā. Katru nedēļu ziedojiet vismaz 150 minūtes sirdsdarbību uzlabojošiem vingrinājumiem. Palieliniet sirdsdarbības ātrumu, veicot vienkāršu darbību, piemēram, ejot ātrā tempā.

AteroLip sirds veselības produkts

4.Saglabājiet veselīgu svaru!

Aptaukošanās līmenis Latvijā ir daudz augstāks par ES vidējo. 2019. gadā 22 % pieaugušo bija aptaukojušies [1], tāpēc svarīgi konktrolēt normālu svaru. Palielināts ķermeņa svars un palielināts vidukļa apkārtmērs ir būtiskākie metabolā sindroma riska faktori. Lai saglabātu veselīgu svaru, regulāri jāvingro un jāsamazina porciju lielums un kaloriju patēriņš ēdienreižu laikā. Vienkārši sakot, lai zaudētu svaru, jāsadedzina vairāk kaloriju nekā patērējat. Ieteicams ievērot zemu kaloriju diētu (ar standarta motorafizisko aktivitāti - apmēram 1800 kalorijas dienā), kā arī ierobežot sāls, viegli asimilējamo ogļhidrātu, dzīvnieku tauku patēriņu.

5. Ēdiet sabalansētas maltītes!

Veselības centros esošie kardiologi par sirdij veselīgu diētu atzīst Vidusjūras diētu. Veselīgas un svaigas pārtikas izvēle – piemēram, dārzeņi, augļi, veseli graudi un pākšaugi – samazina aptaukošanās, sirds slimību un diabēta risku, kā arī ļauj justies labāk nekā, ja ēdat apstrādātu un neveselīgu pārtiku.

AteroLip efektīvi samazina holesterīnu.

Kontrolējiet sirds veselības riska faktorus!

Vismaz reizi gadā veiciet pārbaudes pie ģimenes ārsta.

Sirds veselības un lipīdu kontrolei - AteroLip® complex caps!

Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī izvēlies dabas vielu produktu AteroLip® complex caps. Tā sastāvā ir dabiskais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, niacīns un vitamīns B12. Sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību. AteroLip® complex caps ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. Sīkāku infomāciju atradīsiet Lotos Pharma mājas lapa www.lotos-pharma.com.

Tavai sirds veselībai
section-c23075c

1. Valsts veselības profils 2021, State of Health in the EU, OECD Publishing, Paris/European Observatory on Health Systems and Policies, Brussels.

Dalīties