Vidusjūras diēta ir atslēga
Sirds veselība

Kā uzlabot sirds veselību? Vidusjūras diēta ir atslēga

Vidusjūras ēdieni ir vienlīdz garšīgi un uzturvielām bagāti, tajos ir daudz optimālai organisma darbībai nepieciešamo šķiedrvielu, ko satur augļi, dārzeņi un pilngraudu produkti, kā arī sirds veselībai nepieciešamie antioksidanti. Ne velti izstrādāta īpaša ēšanas sistēma, ko plašāk pazīstam kā Vidusjūras diētu.

Sekojot šiem ēšanas ieteikumiem un ēdot reizē garšīgi un veselīgi, regulējam cukura līmeni asinīs, holesterīna līmeni un palīdzam sirds veselībai, kas savukārt pozitīvi ietekmē pašsajūtu un kā arī svaru. Kā ievērot Vidusjūras diētu un kādiem norādījumiem sekot, lai uztura principus iekļautu ikdienas ēdienkartē?

Sirds veselība un AteroLip

Kas ir Vidusjūras diēta? Kādi ir ieguvumi veselībai?

Vidusjūras diēta ir balstīta uz tradicionālajiem pārtikas produktiem, ko lieto cilvēki valstīs, kas robežojas ar Vidusjūru, tostarp Francijā, Spānijā, Grieķijā un Itālijā.  Jau pirms ilga laika uztura zinātnieki konstatēja, ka šo valstu iedzīvotājiem ir novēroti labāki veselības rādītāji un ir zems kardiovaskulāro slimību risks.
Vidusjūras diētas pamats paredz iekļaut uzturā daudz augļu, dārzeņu, pilngraudu produktu, pākšaugu, riekstu, sēklu un sirdij veselīgo tauku. Jāierobežo produktus, kas satur neveselīgos ogļhidrātus. Neveselīgie ogļhidrāti lielākoties atrodami dažādos našķos un uzkodās - miltu produktos, piemēram, baltmaizē un smalkmaizītēs, saldumos, ātrajās uzkodās. Jāizvairās arī no gāzētiem saldinātiem dzērieniem.
Pētījumi liecina, ka Vidusjūras diēta var veicināt svara zudumu un palīdzēt novērst infarktu, insultu, 2. tipa diabētu un priekšlaicīgu nāvi. Šī iemesla dēļ Vidusjūras diēta bieži tiek ieteikta tiem, kas cenšas uzlabot veselību un novērst kardiovaskulārās slimības riskus - paaugstinātu holesterīna līmeni, paaugstinātu cukura līmeni un palielinātu ķermeņa svaru.

Olīvlapu ekstrakts satur vērtīgos polifenolus

Vidusjūras diētā liela nozīme ir olīvām un to produktiem. Gan olīvas, gan olīvlapas satur vērtīgas aktīvās vielas. Olīvas satur polifenolus, piemēram, hidroksitirozolu, kas ir dabiski aktīvi savienojumi ar spēcīgām antioksidantu īpašībām, kas sniedz atbalstu sirds un asinsvadu veselībai.  Pētījumi pierāda, ka olīvu produktu lietošanai ir pozitīva ietekme uz sirds veselību, tajās esošās vielas palīdz novērst sirds un asinsvadu slimības, kā arī antioksidantu īpašības kavē ļaundabīgus procesus šūnās.

Olīvas sirds veselībai

Sirds veselībai

Vidusjūras diēta jau tradicionāli saistīta ar daudziem ieguvumiem veselībai, jo īpaši saistībā ar sirds veselību. Kādā pētījumā, kurā salīdzināta Vidusjūras diētas un maztauku diētas ietekme, secināts, ka Vidusjūras diēta efektīvāk aizkavē zema blīvuma holesterīna jeb “sliktā holesterīna”  uzkrāšanos un artēriju aizsprostošanos, kas ir galvenais sirds slimību riska faktors.
Citi pētījumi liecina, ka Vidusjūras diēta varētu palīdzēt arī pazemināt diastoliskā un sistoliskā asinsspiediena līmeni, kas arī ir būtiski svarīgi sirds veselībai.

Cukura līmeņa normalizēšanai

Lietojot Vidusjūras diētas pamata produktus var normalizēt cukura līmeni asinīs un aizsargāties pret 2. tipa diabētu. Interesanti, ka vairākos pētījumos konstatēts, ka Vidusjūras diēta var samazināt cukura līmeni asinīs tukšā dūšā un uzlabot hemoglobīna marķiera A1C līmeni, ko izmanto ilgstošai cukura līmeņa kontrolei asinīs. Pierādīts, ka Vidusjūras diēta samazina arī insulīna rezistenci, kas pasliktina organisma spēju izmantot insulīnu, lai efektīvi regulētu cukura līmeni asinīs.

Vidusjūras diēta un cukura līmenis

Veicina smadzeņu funkcijas

Vairāki pētījumi liecina, ka Vidusjūras diēta varētu būt labvēlīga smadzeņu veselībai un var pat pasargāt no kognitīvo funkciju samazināšanās gados vecākiem cilvēkiem. Piemēram, kādā pētījumā, kurā piedalījās 512 cilvēki, konstatēts, ka ilgstoša Vidusjūras diētas ievērošana saistīta ar labāku atmiņu un vairāku Alcheimera slimības riska faktoru samazināšanos. Arī citos pētījumos atklāts, ka Vidusjūras diēta var būt saistīta ar mazāku demences, kognitīvo traucējumu un Alcheimera slimības risku.
Vēl vairāk, kāds plašs pārskats arī parādīja, ka Vidusjūras diētas ievērošana saistīta ar kognitīvās funkcijas, atmiņas, uzmanības un informācijas apstrādes ātruma uzlabojumiem veseliem, gados vecākiem pieaugušajiem.

Kā ievērot Vidusjūras diētu

Vidusjūras diētas pamatā ir veselīga augu valsts pārtika un salīdzinoši mazāka dzīvnieku izcelsmes produktu un gaļas lietošana, tomēr zivju un jūras velšu ēšana ir ieteicama vismaz divas reizes nedēļā.
Vidusjūras reģiona valstu dzīvesveids ietver arī regulāras fiziskās aktivitātes, maltītes kopā ar citiem cilvēkiem un stresa līmeņa samazināšanu līdz minimumam. Ēdienkartē iederas svaigi, saldēti, žāvēti un konservēti augļu un dārzeņu maisījumi, bet jāpārbauda, vai uz iepakojuma ir pievienots cukura un nātrija saturs, kas nedrīkst būt augsts.
Lai ievērotu Vidusjūras diētu, uzturā jālieto dārzeņus, augļus, riekstus, sēklas, pākšaugus, kartupeļus, veselus graudus, garšaugus, garšvielas, zivis, jūras veltes un augstākā labuma neapstrādāta olīveļļa. Mērenos apjomos ēdienkartē iekļaujama mājputnu gaļa, olas, siers un jogurts. Retāk lietojama sarkanā gaļa, ar cukuru saldināti dzērieni, pievienoti cukuri, pārstrādāta gaļa, rafinēti graudi, rafinētas eļļas un citi augsti apstrādāti pārtikas produkti.
Ievērojot Vidusjūras diētu, jāierobežo pārstrādātā pārtika un tās sastāvdaļas, kā arī pievienotais cukurs, kas atrodams daudzos pārtikas produktos, bet īpaši augsts tā saturs ir saldos gāzētos dzērienos, konfektēs, saldējumā, galda cukurā, sīrupos un konditorejas izstrādājumos.

Vidusjūras diēta. Kā to pareizi ievērot?

Kādus dzērienus izvēlēties

Vidusjūras diētā dzēriens numur viens ir tīrs, negāzēts ūdens, kuram var pievienot ledu un šķēlīti citrona.  Šajā uzturā ietilpst arī vidēji liels daudzums sarkanvīna — aptuveni viena glāze dienā. Tomēr tā ir katra individuālā izvēle, un no vīna ir jāizvairās dažiem cilvēkiem, tostarp grūtniecēm, cilvēkiem ar augstu alkoholisma risku un tiem, kuri lieto noteiktas zāles, kas var mijiedarboties ar alkoholu.
Arī kafija un tēja ir atbalstāma dzērienu izvēle Vidusjūras diētai, bet jāseko līdzi cukura vai krējuma daudzumam šajos dzērienos.
Jāierobežo ar cukuru saldinātus dzērienus, piemēram, limonādes vai saldu tēju. Augļu sulu drīkst lietot mērenā daudzumā, bet labāk izvēlēties veselus augļus, lai gūtu labumu no šķiedrvielām.

Jaunums normālam lipīdu līmenim

Rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību, uzņēmums Lotos Pharma ir radījis preparātu AteroLip complex!  Tā sastāvā ir dabīgais statīns monakolīns K , kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem , no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu  (Olea europea)  lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols) holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. Produkts ir pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. AteroLip complex ir pieejams labākajās Latvijas aptiekās, kā arī uzņēmuma interneta veikalā.

AteroLip complex holesterīna līmeņa pazemināšanai
section-b48c935
Dalīties