Kā menopauze ietekmē holesterīna līmeni | Lotos Pharma
Sievietes veselība

Kā menopauze ietekmē holesterīna līmeni

Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis gan vīriešiem, gan sievietēm pusmūžā un vēlāk, tomēr šīs problēmas apmērs sievietēm, it īpaši menopauzes periodā, bieži tiek novērtēts par zemu. Kā samazināt kardiovaskulāro slimību risku sievietēm menopauzes laikā, vai menopauze ietekmē holesterīna līmeni?

Sirds un asinsvadu slimības sievietēm – cik liela problēma?

Nesen veikta aptauja liecina, ka tikai 31% veselības aprūpes speciālistu un 38% sieviešu zina, ka sievietēm menopauzes periodā ir pat lielāks kardiovaskulāro slimību (KVS) risks nekā vīriešiem, un tikai 31% sieviešu menopauzi saista ar sirds slimībām. Veselības riski, kuri sievietes visvairāk uztrauc, ir fiziskie menopauzes simptomi, osteoporoze un krūts vēzis.

Statistika liecina, ka sievietēm pēc menopauzes tieši KVS ir galvenais nāves cēlonis, un iespēja mirt no tām ir deviņas reizes lielāka nekā no krūts vēža. Tradicionāli gan tiek uzskatīts, ka KVS ir pusmūža vīriešu problēma, taču patiesībā šīs slimības skar sievietes biežāk, kaut arī vidēji desmit gadus vēlāk.

Tiek uzskatīts, ka šī kavēšanās ir saistīta ar estrogēna aizsargājošo iedarbību, kas rodas gados pirms menopauzes. Vecumā pēc 40, pazeminoties estrogēna līmenim, aizsargājošais efekts tiek zaudēts un notiek izmaiņas, kas nākamajos gados palielina sirds slimību risku, tāpēc pavisam droši var teikt, ka menopauze ietekmē holesterīna līmeni.

Menopauzes loma un simptomi

Menopauze ir dabisks hormonālu pārmaiņu laiks sievietes dzīvē, un lielākoties tā pienāk 45-55 gadu vecumā. Dabiskās menopauzes iestāšanās laiku ietekmē tādi faktori kā ģenētika, uzturs, smēķēšana un vecums. Latvijā sievietes vidēji šo periodu piedzīvo 49 – 51 gada vecumā. Menopauze skar visas sievietes un notiek, kad olnīcas vai nu dabiski pārstāj ražot estrogēnu, jo samazinās un apstājas olšūnu attīstība un ovulācija, kas ir būtiska gan estrogēna, gan progesterona ražošanai, vai arī tad, kad olnīcas tiek izņemtas vai bojātas ar citu terapiju.

Estrogēna deficīts var izraisīt agrīnas, vidējas un ilgstošas veselības problēmas. Sievietes bieži sastopas ar agrīnās menopauzes simptomiem kā karstuma viļņi, svīšana naktī, miega traucējumi, nogurums un garastāvokļa maiņas. Ļoti izplatīti ir tādi simptomi kā maksts sausums, kairinājums, diskomforts un urīnpūšļa izmaiņas, un, lai gan tie tiek apspriesti retāk, arī par tiem tiek ziņots un mūsdienās tos ārstē biežāk. Menopauzes ilgtermiņa ietekme uz kauliem, kad estrogēna trūkums izraisa kaulu stiprības zudumu (un galu galā osteoporozi) un palielinātu lūzumu risku, ir diezgan labi zināma un tiek medicīniski risināta.

Dabas produkti menopauzes laikā

Pašlaik ir pieejami efektīvi dabas izcelsmes preperāti, kas var atvieglot menopauzes simptomus, piemēram, BiPMSok. Tā sastāvā esošā gurķumētra (Borago officinalis) ir bagātīgs omega-6 „priekšformas” gamma linolēnskābes (GLA) avots. Būtiski, ka gurķumētra satur pat 38% vairāk GLA nekā naktssveces eļļa**. GLA saturošie produkti uztur normālu estrogēna līmeni un plaši tiek izmantoti cīņai ar menopauzes radītajām problēmām**. Sastāvā esošais viteksa ekstrakts palīdz atvieglot menopauzes simptomus un uzturēt ģenitālo veselību.

https://www.lotos-pharma.com/wp-content/uploads/2022/09/BiPMSok_posts-1000x1000.png
section-2f756df

Holesterīns un liekais svars menopauzes laikā

Tomēr ir vēl citi būtiski faktori, kam jāpievērš uzmanība menopauzes laikā. Samazinoties estrogēna koncentrācijai asinīs, tas ietekmē arī holesterīna un citu lipīdu līmeni sievietes organismā. Estrogēns palīdz regulēt lipīdu vielmaiņu aknās, un samazināts estrogēna līmenis noved pie paaugstināta sliktā holesterīna  (zema blīvuma lipoproteīnu jeb ZBL) un triglicerīdu līmeņa asinīs, kas savukārt būtiski palielina aterosklerozes un citu sirds un asinsvadu slimību risku. Ar to būtu jārēķinās arī tāpēc, ka sieviete menopauzes periodā pieņemas svarā par vidēji 3–5 kilogramiem un bieži kļūst mazkustīgāka. Precīzs mehānisms, kā estrogēnu deficīts izraisa svara pieaugumu un izmaiņas tauku sadalījumā, nav skaidrs, bet tiek uzskatīts, ka tas saistīts ar relatīvu androgēnu pārpalikumu (pēc menopauzes olnīcas joprojām ražo dažus androgēnus) kopā ar leptīnu un vairogdziedzera darbības izmaiņām.

Nav šaubu, ka liekais svars ir nozīmīgs kardiovaskulāro slimību riska faktors.  . Līdz 45 gadu vecumam aptaukošanās biežāk novērojama vīriešiem, taču šī tendence mainās. Menopauzes laikā, jau sākot ar pirmo menopauzes gadu, sievietēm notiek tauku sadalījuma un uzkrāšanās nobīde no gurniem uz vidukli, kas vairāk atgādina vēdera tauku uzkrāšanos vīriešiem, ko mēdz dēvēt par „bumbieru" un „ābolu" formām, un tās ir saistītas ar paaugstinātu KVS risku. To atspoguļo vidukļa apkārtmērs – sievietēm ar vidukļa apkārtmēru >80 cm KVS risks jau ir ievērojami lielāks.

Kā samazināt sirds slimību risku pēc menopauzes

Tātad – augsta holesterīna līmeņa ārstēšana menopauzes laikā ir ārkārtīgi svarīga, lai mazinātu sirds slimību risku. Ir pierādīts, ka ZBL holesterīna līmeņa pazemināšanās par 10% var samazināt KVS risku līdz pat 20%. Jo agrāk varat pazemināt holesterīna līmeni, jo labāk sagatavosities gaidāmajām izmaiņām.

Hipertensija arī ir nopietns KVS riska faktors, un pēc 45 gadu vecuma hipertensija sievietēm attīstās biežāk nekā vīriešiem. Asinsspiedienu parasti pārbauda kā daļu no menopauzes novērtējuma un arī kā daļu no pārskata sievietēm, kuras lieto hormonu aizstājterapiju. Palielināta fiziskā aktivitāte un svara zudums var palīdzēt samazināt asinsspiedienu, taču bieži vien ir nepieciešama arī zāļu terapija. Tā kā holesterīna līmenis palielinās līdz ar izmaiņām, kas rodas menopauzes laikā, holesterīna līmeņa  pārbaude noteikti ir daļa no menopauzes novērtējuma.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir aplēsusi, ka 80% sirds un asinsvadu slimību var novērst, mainot uzturu un dzīvesveidu, un arī nesen Eiropā veikta aptauja liecina, ka 73% respondentu labprātāk novērstu menopauzes simptomus ar pareizu uzturu un dzīvesveidu.

Jāmaina paradumi!

Sievietēm, kurām ir apgrūtinoši menopauzes simptomi, vispirms vajadzētu saņemties diētas un paradumu maiņai – svara samazināšana, smēķēšanas atmešana un fiziskās aktivitātes palielināšana var palīdzēt mazināt simptomus, kā arī uzlabot veselību ilgtermiņā.

Smēķēšanas pārtraukšana var uzlabot ne tikai sirds, bet arī kaulu veselību, un tam vajadzētu būt nozīmīgam apsvērumam sievietēm menopauzes periodā.

Saglabāt veselīgu svaru būs vieglāk, lietojot veselīgu uzturu. Par sirdij veselīgu diētu speciālisti atzīst Vidusjūras diētu. Vidusjūras diētas pamats paredz iekļaut uzturā daudz augļu, dārzeņu, pilngraudu produktu, pākšaugu, riekstu, sēklu un sirdij veselīgo tauku. Ieplānojiet piecas nelielas augļu un dārzeņu porcijas dienā, lietojiet pilngraudu produktus ar augstu šķiedrvielu saturu, samaziniet sāls un piesātināto tauku daudzumu, tā vietā izvēloties mono- un polinepiesātinātos taukus! Menopauzes laikā svarīgi uzņemt E un D vitamīnus, minerālvielas – dzelzi, magniju, kalciju. Kalcijs atrodams piena produktos, brokoļos un pākšaugos. Dzelzs – liesā sarkanajā gaļā, mājputnu gaļā, zivīs, olās, lapu zaļumos, riekstos un graudu produktos. Daudz magnija satur avokado, banāni, arbūzi, spināti, kāposti, mandeles, zirņi un pupiņas, tumšā šokolāde.

Un palieliniet fizisko slodzi, veicot 30 minūšu ilgas mērenas fiziskās aktivitātes (ātra pastaiga sniedz tādu pašu labumu kā enerģiska slodze) vismaz piecas dienas nedēļā.

Jaunums normālam lipīdu līmenim

Rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību jebkuram, uzņēmums Lotos Pharma ir radījis jaunu preparātu normālam lipīdu līmenim AteroLip complex! Tā sastāvā ir dabiskais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. Produkts ir pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. AteroLip complex ir pieejams Latvijas aptiekās, kā arī uzņēmuma interneta veikalā.

Izmanto BiPMSok un Aterolip Complex, lai samazinātu menopauzes radītās veselības komplikācijas un uzlabotu labsajūtu šajā pārmaiņu laikā!

https://www.lotos-pharma.com/wp-content/uploads/2022/09/1Aterolip_Complex_posti-1000x1000.png
section-1ec850f
Dalīties