Zema tauku satura pārtika – vai tiešām veselīga?
Sirds veselība

Mūsdienu Rietumu pasaulē, kur daudziem cilvēkiem aktuālas ir liekā svara problēmas, kas bieži arī saistītas ar citām saslimšanām, populāri un pieprasīti ir diētiskie dzērieni, piena produkti un gaļas izstrādājumi ar pazeminātu tauku saturu un kaloritāti, jo tiek uzskatīts, ka tie ir veselīgāki – nepaaugstina holesterīna līmeni, neveicina sirds un asinsvadu slimību attīstību. Vai tiešām tā ir?

Zema tauku satura pārtika – vai tiešām veselīga?

Piesātinātie tauki, kas galvenokārt atrodami gaļā un piena produktos, nudien var palielināt kaitīgā ZBL holesterīna jeb zema blīvuma lipoproteīnu līmeni, kas ir galvenais sirds slimību veicinātājs. Tomēr vienkārši visu veidu tauku patēriņa samazināšana ne vienmēr nozīmē diētu, kura ierobežotu kardiovaskulāro slimību risku. Patiesībā tauki ir ļoti svarīgs barības elements, kam jābūt cilvēka uzturā, jo tie piedalās organisma vielmaiņas procesos un ir rezerves enerģijas avots. Nepiesātinātās (labās) taukskābes, ko satur, piemēram, linsēklu, olīvu, rapšu, saulespuķu, valriekstu, zivju eļļas, tiek uzskatītas par veselīgām, jo piedalās šūnas apvalka veidošanā un bioloģiski aktīvu vielu sintēzē, kā arī samazina holesterīna līmeni asinīs. Ar to palīdzību organismā uzsūcas dažādas vielas, piemēram, taukos šķīstošie vitamīni, tādēļ samazināt tauku daudzumu uzturā līdz minimumam veselībai par labu nenāks. Ilgstošs zema tauku satura pārtikas patēriņš var izraisīt vielmaiņas traucējumus.

Patiesībā tauki ir ļoti svarīgs barības elements, kam jābūt cilvēka uzturā, jo tie piedalās organisma vielmaiņas procesos un ir rezerves enerģijas avots.

Pagājušā gadsimta 80. gados pārtikas ražotāji ASV un vēlāk arī Eiropā, jūtot pieprasījumu, sāka samazināt tauku saturu produktos un agresīvi reklamēt tos, solot „garšīgu” notievēšanu. Cilvēki labprāt pirka (un joprojām pērk) maizi, makaronus, čipsus, cepumus, saldinātus jogurtus ar zemu tauku saturu, taču gaidītie rezultāti un slaidā līnija lielākoties izpaliek. Vēl vairāk – cilvēku ar liekā svara problēmām skaits ASV pieaug, turklāt daudzi no viņiem atzīst, ka tiešām cenšas risināt šo problēmu, izvēloties pārtiku ar mazāku kaloriju skaitu un zemāku tauku saturu. Taču tauki šajos produktos tiek aizstāti ar rafinētiem ogļhidrātiem un dažādiem garšas uzlabotājiem. Pētījumi liecina, ka patērējot šos pārstrādātos ogļhidrātus, asinīs palielinās cukura daudzums, izraisot insulīna izdalīšanos, lai „aizvāktu” cukuru no asinīm. Bet tas var padarīt cukura līmeni asinīs pārāk zemu, kas rada izsalkuma sajūtu jau drīz pēc šādas maltītes, tādējādi veicinot pārēšanos un svara pieaugumu. Arī psiholoģiski cilvēks uzskata: ja ir zems tauku līmenis, tas nozīmē, ka produkts ir veselīgs, tātad var apēst vairāk. Un piedevām vēl notievēt… Turklāt pastāvīga neveselīgo ogļhidrātu diēta galu galā var pasliktināt ķermeņa spēju reaģēt uz insulīnu, un tas var izraisīt diabētu. Gan aptaukošanās, gan diabēts ir cieši saistīti ar paaugstinātu sirds slimību risku!

AteroLip sarkanā rauga rīsu preparāts holesterīnam

Pēdējās desmitgades laikā Amerikas Sirds asociācija un citas iestādes, kas rūpējas par šīs nācijas uztura vadlīnijām, ir atteikušās no ieteikumiem ierobežot kopējo tauku daudzumu pārtikā, tā vietā koncentrējot uzmanību uz vispārēju veselīga uztura modeli, uzsvaru liekot uz dārzeņiem, svaigiem augļiem, šķiedrvielām, pilngraudu produktiem un pupiņām, kā arī pavisam nelielu daudzumu gaļas, piena, olu un saldumu. Hārvardas T.H. Čanas Sabiedrības veselības skolas epidemioloģijas un uztura profesors Ēriks Rimms uzsver, ka, ēdot vairāk pilnvērtīgu vai minimāli pārstrādātu augu valsts pārtikas produktu, dabiski samazināsies tauku, īpaši piesātināto tauku, daudzums. Izvairīšanās no nepiesātinātiem taukiem, kas atrodami riekstos, sēklās, olīvās, avokado un zivīs, ir nopietna kļūda. Šie ēdieni ne tikai padara maltītes patīkamākas, daudzveidīgākas un garšīgākas – nepiesātinātie tauki veicina sirds un asinsvadu veselību!

Pēdējās desmitgades laikā Amerikas Sirds asociācija un citas iestādes, kas rūpējas par šīs nācijas uztura vadlīnijām, ir atteikušās no ieteikumiem ierobežot kopējo tauku daudzumu pārtikā, tā vietā koncentrējot uzmanību uz vispārēju veselīga uztura modeli, uzsvaru liekot uz dārzeņiem, svaigiem augļiem, šķiedrvielām, pilngraudu produktiem un pupiņām, kā arī pavisam nelielu daudzumu gaļas, piena, olu un saldumu.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem kardiovaskulārās slimības visā pasaulē ir nāves cēlonis Nr.1, un paaugstināts holesterīna līmenis ir viens no iemesliem, kas to sekmē. Amerikas kardiologi novērojuši, ka tieši ķīniešu diasporas pārstāvji ASV ievērojami retāk slimo ar sirds un asinsvadu slimībām. Analizējot populāciju paradumus, tika secināts, ka atšķirībā no citiem amerikāņiem, kuri iepērkas lielveikalos, ķīnieši pārtiku iegādājas savos ķīniešu kvartālos un viens no viņu pamatēdieniem ir rīsi, tostarp arī sarkanā rauga rīsi – fermentēts produkts, ko raudzē sarkanā rauga sēnīte Monascus purpureus. Ķīnā sarkanā rauga rīsi izsenis izmantoti kā konservants, garšviela un pārtikas krāsviela. Tos lieto kā sastāvdaļu rīsu vīnā, zivju mērcē, tie piešķir slavenajai Pekinas pīlei tai raksturīgo sārto nokrāsu. Tradicionālajā ķīniešu medicīnā sarkanā rauga rīsi tiek izmantoti kā zāles pret asinsrites problēmām, gremošanas traucējumiem un caureju. Savukārt starptautiskā farmācijas kompānija MSD, pētot sarkanā rauga rīsus, novēroja, ka to lietošana samazina holesterīna līmeni. Izrādījās, ka sarkano rīsu sastāvā ir desmit dažādi monakolīni, no kuriem pats efektīvākais holesterīna skaitļu samazināšanai ir monakolīns K.

Sarkaņā rauga rīsi holesterīna samazināšanai

Rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību, uzņēmums Lotos Pharma ir radījis preparātu AteroLip. Tā sastāvā ir no sarkanā rauga rīsiem iegūtais monakolīns K, koptes sakneņi, kas satur 98% berberīna, un meža melleņu miziņu kriodesikēts koncentrāts, kas satur 5,5% flavonoīdu – augu aizsargvielu.  AteroLip sastāvā esošais monakolīns K palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs. Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 10 mg monakolīna K no fermentētiem sarkanā rauga rīsu preparātiem. AteroLip ir pieejams aptiekās, kā arī uzņēmuma interneta veikalā, kur sadaļā sirds un asinsvadu veselībai var atrast izdevīgus piedāvājumus produkta iegādei.

AteroLip holesterīna kontrolei
section-eb5754d

Lotos Pharma darbība ietver jaunu uztura bagātinātāju izstrādi eksporta tirgiem. Projekta Bio4Asia projekta ietveros Lotos Pharma (Latvija) sadarbībā ar uzņēmumu BioCC (Igaunija) strādā pie jauna probiotiku un prebiotiku produktu izstrādes, kas būs potenciāls produkts gremošanas trakta, aknu darbības un imūnsistēmas normālas darbības veicināšanai.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Dalīties