Zema tauku satura pārtika – vai tiešām veselīga?
Sirds veselība

Vai tiešām produkti ar zemu tauku satura līmeni palīdz notievēt?

Kā notievēt? Liekā svara problēmas un svara samazināšana mūsdienās ir aktuāla daudziem. Tāpēc populāri un pieprasīti ir diētiskie dzērieni, gaļas izstrādājumi un piena produkti ar pazeminātu tauku saturu un kaloritāti. Tiek uzskatīts, ka šie produkti ir veselīgāki – nepaaugstina holesterīna līmeni, neveicina sirds un asinsvadu slimību attīstību. Vai tiešām produkti ar zemu tauku satura līmeni ir veselīgi un palīdz sasniegt vēlamo svaru?

Zema tauku satura pārtika – vai tiešām veselīga?

Piesātinātie, nepiesātinātie tauki un holesterīna līmenis

Piesātinātie tauki, kas galvenokārt atrodami gaļā un piena produktos, nudien var palielināt kaitīgā zema blīvuma holesterīna līmeni.  Paaugstināts ZBL jeb zema blīvuma lipoproteīnu līmenis ir galvenais sirds slimību veicinātājs. Tomēr visu veidu tauku patēriņa samazināšana ne vienmēr ir veiksmīgas diētas ēdienkarte, kura ierobežotu kardiovaskulāro slimību risku. Patiesībā tauki ir ļoti svarīgs barības elements, kam jābūt cilvēka uzturā. Tie piedalās organisma vielmaiņas procesos un ir rezerves enerģijas avots. Nepiesātinātās taukskābes (labie tauki), ko satur, piemēram, linsēklu, olīvu, rapšu, saulespuķu, valriekstu, zivju eļļas, tiek uzskatītas par veselīgām, jo piedalās šūnas apvalka veidošanā un bioloģiski aktīvu vielu sintēzē, kā arī samazina holesterīna līmeni asinīs. Ar to palīdzību organismā uzsūcas dažādas vielas, piemēram, taukos šķīstošie vitamīni. Tādēļ samazināt tauku daudzumu uzturā līdz minimumam veselībai par labu nenāks. Ilgstošs zema tauku satura pārtikas patēriņš var izraisīt vielmaiņas traucējumus.

Samazināts tauku saturs, rafinētie ogļhidrāti

Pagājušā gadsimta 80. gados pārtikas ražotāji ASV un vēlāk arī Eiropā, jūtot pieprasījumu, sāka samazināt tauku saturu produktos un agresīvi reklamēt tos, solot „garšīgu” notievēšanu. Cilvēki labprāt pirka (un joprojām pērk) maizi, makaronus, čipsus, cepumus, saldinātus jogurtus ar zemu tauku saturu, taču gaidītie rezultāti un slaidā līnija lielākoties izpaliek. Vēl vairāk – cilvēku ar liekā svara problēmām skaits ASV pieaug, turklāt daudzi no viņiem atzīst, ka tiešām cenšas risināt šo problēmu, izvēloties pārtiku ar mazāku kaloriju skaitu un zemāku tauku saturu. Taču tauki šajos produktos tiek aizstāti ar rafinētiem ogļhidrātiem un dažādiem garšas uzlabotājiem. Pētījumi liecina, ka patērējot šos pārstrādātos ogļhidrātus, asinīs palielinās cukura daudzums, izraisot insulīna izdalīšanos, lai „aizvāktu” cukuru no asinīm. Bet tas var padarīt cukura līmeni asinīs pārāk zemu, kas rada izsalkuma sajūtu jau drīz pēc šādas maltītes, tādējādi veicinot pārēšanos un svara pieaugumu. Arī psiholoģiski cilvēks uzskata: ja ir zems tauku līmenis, tas nozīmē, ka produkts ir veselīgs, tātad var apēst vairāk. Un piedevām vēl notievēt… Turklāt pastāvīga neveselīgo ogļhidrātu diēta galu galā var pasliktināt ķermeņa spēju reaģēt uz insulīnu, un tas var izraisīt diabētu. Gan aptaukošanās, gan diabēts ir cieši saistīti ar paaugstinātu sirds slimību risku!

AteroLip sarkanā rauga rīsu preparāts holesterīnam

Labie tauki un sirds veselība

Pēdējās desmitgades laikā Amerikas Sirds asociācija un citas iestādes, kas rūpējas par šīs nācijas uztura vadlīnijām, ir atteikušās no ieteikumiem ierobežot kopējo tauku daudzumu pārtikā, tā vietā koncentrējot uzmanību uz vispārēju veselīga uztura modeli, uzsvaru liekot uz dārzeņiem, svaigiem augļiem, šķiedrvielām, pilngraudu produktiem un pupiņām, kā arī pavisam nelielu daudzumu gaļas, piena, olu un saldumu. Hārvardas T.H. Čanas Sabiedrības veselības skolas epidemioloģijas un uztura profesors Ēriks Rimms uzsver, ka, ēdot vairāk pilnvērtīgu vai minimāli pārstrādātu augu valsts pārtikas produktu, dabiski samazināsies tauku, īpaši piesātināto tauku, daudzums. Izvairīšanās no nepiesātinātiem taukiem, kas atrodami riekstos, sēklās, olīvās, avokado un zivīs, ir nopietna kļūda. Šie ēdieni ne tikai padara maltītes patīkamākas, daudzveidīgākas un garšīgākas – nepiesātinātie tauki veicina sirds un asinsvadu veselību!

Pēdējās desmitgades laikā Amerikas Sirds asociācija un citas iestādes, kas rūpējas par šīs nācijas uztura vadlīnijām, ir atteikušās no ieteikumiem ierobežot kopējo tauku daudzumu pārtikā, tā vietā koncentrējot uzmanību uz vispārēju veselīga uztura modeli, uzsvaru liekot uz dārzeņiem, svaigiem augļiem, šķiedrvielām, pilngraudu produktiem un pupiņām, kā arī pavisam nelielu daudzumu gaļas, piena, olu un saldumu.

Paaugstināts holesterīns un pārtika

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem kardiovaskulārās slimības visā pasaulē ir nāves cēlonis Nr.1, un paaugstināts holesterīna līmenis ir viens no iemesliem, kas to sekmē. Amerikas kardiologi novērojuši, ka tieši ķīniešu diasporas pārstāvji ASV ievērojami retāk slimo ar sirds un asinsvadu slimībām. Analizējot populāciju paradumus, tika secināts, ka atšķirībā no citiem amerikāņiem, kuri iepērkas lielveikalos, ķīnieši pārtiku iegādājas savos ķīniešu kvartālos un viens no viņu pamatēdieniem ir rīsi, tostarp arī sarkanā rauga rīsi – fermentēts produkts, ko raudzē sarkanā rauga sēnīte Monascus purpureus. Ķīnā sarkanā rauga rīsi izsenis izmantoti kā konservants, garšviela un pārtikas krāsviela. Tos lieto kā sastāvdaļu rīsu vīnā, zivju mērcē, tie piešķir slavenajai Pekinas pīlei tai raksturīgo sārto nokrāsu. Tradicionālajā ķīniešu medicīnā sarkanā rauga rīsi tiek izmantoti kā zāles pret asinsrites problēmām, gremošanas traucējumiem un caureju. Savukārt starptautiskā farmācijas kompānija MSD, pētot sarkanā rauga rīsus, novēroja, ka to lietošana samazina holesterīna līmeni. Izrādījās, ka sarkano rīsu sastāvā ir desmit dažādi monakolīni, no kuriem pats efektīvākais holesterīna skaitļu samazināšanai ir monakolīns K.

Sarkaņā rauga rīsi holesterīna samazināšanai

Vieglāk ir ievērot profilaksi nekā cīnīties ar problēmām. Ja tev ir konstatēts paaugstināts holesterīna līmenis, neraizējies, jo labā ziņa ir tā, ka holesterīna līmeni var kontrolēt.

Rūpēs par sirds veselību jāievēro vienkārši padomi, kas sniedz labumu arī citām dzīves jomām, tādējādi, koncentrējoties uz sirds veselību, jūs darāt labu visam ķermenim! Kā to izdarīt? Ievērojot veselīgu dzīvesveidu un ēšanas paradumus. Tas ir pamatu pamats! Protams, jāievēro fiziskās aktivitātes kā arī konsultējies ar savu ārstu par labāko veidu, kā samazināt savu holesterīna līmeni.

  • Atmetiet smēķēšanu!
  • Izvairieties no alkohola lietošanas!
  • Esiet fiziski aktīvs!
  • Saglabājiet veselīgu svaru!
  • Ēdiet sabalansētas maltītes!

Latvijā radīts produkts sirds un asinsvadu veselībai

Paaugstinātam holesterīna un sirds un asinsvadu stāvokļa uzlabošanai, izvēlies dabas vielu kompleksu AteroLip® complex caps . Aktīvo vielu sinerģija sniedz atbalstu, ja lipīdu līmenis ir pārlieku augsts.  Jaunais AteroLip® complex caps satur unikālu dabas vielu kombināciju ar īpašu kompleksu iedarbību uz holesterīna līmeņa normalizēšanu.

AteroLip® complex caps sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību, kā arī normalizēt aknu lipīdus. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna vielmaiņu. Vitamīns B12 veicina sarkano asinsķermenīšu normālu veidošanos un palīdz nodrošināt normālu homocisteīna vielmaiņu. Niacīns un vitamīns B12 palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu. Tā ir daudzpusīga pieeja sirds un asinsvadu sistēmas atbalstam. Sastāvā iekļauti standartizēti ekstrakti ar pētītu efektivitāti kardiovaskulārās sistēmas uzlabošanai. Lietošana ir pavisam vienkārša - 1 kapsula 1 reizi dienā.

Holesterīns
section-eb5754d

Lotos Pharma darbība ietver jaunu uztura bagātinātāju izstrādi eksporta tirgiem. Projekta Bio4Asia projekta ietveros Lotos Pharma (Latvija) sadarbībā ar uzņēmumu BioCC (Igaunija) strādā pie jauna probiotiku un prebiotiku produktu izstrādes, kas būs potenciāls produkts gremošanas trakta, aknu darbības un imūnsistēmas normālas darbības veicināšanai.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Dalīties