aknu veselība
Aknu veselība

Kādi ir galvenie mīti par aknu veselību? Aknas ir viens no svarīgākajiem cilvēka iekšējiem orgāniem, kas veic vairākus simtus dzīvībai nozīmīgu funkciju. Jāteic, ka tas ir arī viens no noslēpumainākajiem, daudzpusīgākajiem un nenovērtētākajiem orgāniem, tāpēc laika gaitā par tām izveidojušies dažādi mīti. Lūkojam, kurš no tiem atbilst patiesībai, bet kurš nē.

1. Aknas bojājas tikai tiem, kas daudz dzer stipros alkoholiskos dzērienus

Valda uzskats, ka šī orgāna slimības piemeklē tikai tos, kas pastiprināti aizraujas ar stipro alkoholisko dzērienu lietošanu, bet vīns, alus vai gards kokteilītis tām nekaitēs. Tā nav taisnība, jo jebkurš dzēriens, kas satur alkoholu, ir ienaidnieks. Niecīga patiecība ir faktā, ka kvalitatīvs alkohols aknas bojā mazāk, kā nekvalitatīvs, tomēr arī tas kaitē.

alkohols

2. Par bojājumiem liecina sāpes, slikta pašsajūta un dzeltens ādas tonis

Šo mītu var uzskatīt par daļēji patiesu, jo aknu slimībām praktiski nav simptomu, toties par to, ka aknas nedarbojas, kā nākas, liecina slikta pašsajūta, nogurumus, dzeltenīga ādas krāsa un acu baltumi. Ja aknas ir skārusi taukainā hepatoze (aknu aptaukošanas), tās mēdz palielināties, tāpēc spiežas uz citiem orgāniem, tādā veidā radot sāpēs vai nepatīkamu sajūtu labajā paribē.

3. Aknu aptaukošanos skar tikai cilvēkus ar lieko svaru

Tauki aknās uzkrājas tad, ja cilvēkam ir neveselīgs dzīvesveids – tāds tas var būt gan tieviem, gan apaļiem cilvēkiem. Veselas aknas satur noteiktu daudzumu tauku, bet, ja tauki, kas uzkrājušies aknās sver vairāk nekā 5 % no aknu kopējā svara, tas norāda, ka aknas ir aptaukojušās (aknu hepatoze). Lieko tauku uzkrāšanās aknās ietekmē vielmaiņas procesus un var izraisīt nopietnas problēmas.

aknu veselība

4. Lai attīrītos, reizi gadā jāveic organisma detoksikācija

Šis mīts neatbilst patiesībai, jo aknām nepatīk ilgstoša badošanās. Ja šādi rīkojas, aknas domā, ka ir jāuzkrāj rezerves, ko vēlāk izmantot enerģijai un uzkrāj taukus vēl vairāk. Ja vēlies, lai aknas jūtas labi ir jāēd veselīga pārtika ik pēc 3–4 stundām, nevis reizi dienā vai dienām ilgi jādzer tikai ūdens vai eļļa ar citronu sulu.

5. Bojātas aknas neatjaunojas

Apgalvojums, ka aknas neatjaunojas, ir nepareizs, jo to šūnas spēj atjaunoties, ja vien tām palīdz – ēd veselīgi, atsakies no taukainiem un cukurotiem ēdieniem, kā arī piekop aktīvu dzīvesveidu.

Latvijā radīts produkts - Hepasan Forte

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma aknu veselībai piedāvā preparātu Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.

Aknu attīrīšanai
section-679d442
Dalīties