aknu veselība
Aknu veselība

Mūsdienu piesārņotā vide, neveselīgā pārtika, mazkustīgais dzīvesveids un stress ik dienu nodara kaitējumu orgāniem, bet cilvēks nevaram labi justies, ja kāds no tiem nestrādā pilnvērtīgi. Piemēram, par to, ka pārslogotas ir aknas, liecina vairākas pazīmes un tajās der ieklausīties, lai neiedzīvotos ļoti nopietnās, pat neārstējamās slimībās.

Tikko atveseļojos, nu atkal slims

Aknas palīdz organismam cīnīties ar infekcijām, bet, ja tās ir pārlogotas, šis darbs nenotiek vai notiek nepilnīgi. Rezultāts nav iepriecinošs – imūnsistēma viena pati netiek galā ar lielo slodzi, tāpēc ķermenis ir viegls mērķis dažādām infekcijām, nevēlamiem mikrobiem un vīrusiem.

Pievērs uzmanību ādai

Ja aknas ir pārlogotas, tās slikti veic savu darbu, piemēram, līdz galam nesadala un nepārstrādā dažādas kaitīgās vielas un toksīnus, lai tos caur urīnceļiem varētu izvadīt no organisma. Tiek meklēts cits veids, kā no toksīniem atbrīvoties un viens no tiem ir izvadīt tos caur ādu. Diemžēl āda šādai funkcijai nav piemērota, tāpēc var attīstīties dermatīts, ekzēma, izsisties izsitumi, pinnes un parādīties nepatīkama nieze.

āda un aknu veselība

Nedienas ar vēderu

Holesterīna šūnas, kas atrodas aknās, ražo žulti, ko organisms izmanto, lai sagremotu pārtiku līdz tādai formai, ka to var uzsūkt. Pietiekams žults daudzums ir īpaši svarīgs, tad, ja pārtika, ko ēd, satur daudz tauku. Pārslogotas aknas nespēj saražot gana daudz žults, tāpēc tauki netiek pareizi sadalīti un organisms tos nevar uzsūkt, līdz ar to, tas par maz uzņem arī taukos šķīstošos vitamīnus – A, D, E un K. Aknām ir liela nozīme arī olbaltumvielu sadalīšanā, bet, ja aknas ir kūtras, arī šis process nenotiek pareizi un parādās tādi nepatīkami simptomi, kā vēdersāpes, vēdera pūšanās, caureja vai aizcietējums.

Problēmas ar svaru

Reti kurš korpulents cilvēks aizdomājas, ka iemesls tam, ka viņam tik grūti notievēt, ir meklējams aknās. Patiesībā tas ir kā apburtais loks – cilvēkiem ar lieko svaru, bieži vien ir problēmas ar aknām, tās ir ne tikai pārslogotas, bet iespējams, jau cieš no taukaino aknu slimības. Lai notievētu un apturētu aknu tālākus bojājumus, ir jāapbruņojas ar pacietību, jo svars šajā gadījumā krītas ļoti lēnām, pat tad, ja ievēro diētu un aktīvi nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Bet, ēdot veselīgu pārtiku un kustoties, uzlabosies arī aknu stāvoklis un līdz ar to, arī svars sāks samazināties. Mēdz notikt arī otrādi, ka pārslogotu aknu dēļ, pazūd apetīte un svars krītas ļoti strauji; arī tad ir jāievēro diēta un noteikti jāapmeklē ārsts.

aknas

Trako hormoni

Vēl viens aknu uzdevums ir regulēt hormonu līmeni, bet, ja tās nefunkcionē pietiekami labi, mēdz paaugstināties hormona estrogēna līmenis. To īpaši jūt sievietes, jo pastiprinās premenstruālā sindroma (PMS) simptomi – garastāvoklis ir ļoti svārstīgs, ir liela aizkaitinātība, kas var pāraugt pat agresijā, ļoti sāp krūtis un vēders, kā arī mugura.

Neko negribu, neko nevaru

Viena no izteiktākajām pārslogotu aknu pazīmēm ir liels nogurums, jo sliktas aknu darbības rezultātā organisms neuzņem pietiekami daudz vitamīnu, ir pazemināta imunitāte un organismā uzkrājas toksīni. Ja aknas kārtīgi neveic savas funkcijas, viss organisms izjūt stresu, jo aknas to darbiņu, ko kādreiz varēja paveikt 10 stundās, tagad izdara tika diennaktī. Organismā visu laiku ir pārslodze un no tās veidojas ārkārtīgi liels nogurums. Dažkārt nogurumam pievienojas arī sāpes, kas izstarojas pa visu ķermeni, un tās vēl vairāk pastiprina slikto pašsajūtu.

Kāpēc aknas ir tik ļoti svarīgas?

Aknas ir lielākais iekšējais orgāns un tās darbojas, kā īsta rūpnīca. Tās ražo holesterīnu un olbaltumu, nodrošina asins recēšanu, veic metabolizēšanu – sašķeļ organismam nevajadzīgās vielas, lai ar žults un nieru palīdzību izvadītu tās no organisma. Tāpat aknas ir organisma rezervju uzglabātājas, jo tajās uzkrājas tauki un taukos šķīstošie vitamīni un glikogēns, ko nepieciešamības gadījumā tās pārvērš cukura glikozē un tad nogādā asinīs, lai apgādātu organismu ar enerģiju.

Ja aknas ir pārslogotas, nedrīkst to atstāt bez ievērības, jo sekas var būt neatgriezeniskas, sākot no taukaino aknu slimības līdz pat aknu cirozei. Labās ziņas, ka aknas spēj atjaunoties, bet tas nenotiek pats no sevis; ir jāmaina dzīvesveids, jāsāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, jāēd vairāk dārzeņus, šķiedrvielām bagātīgus produktus un jāierobežo viegli uzņemamie ogļhidrāti, gaļa un dzīvnieku izcelsmes tauki. Tāpat ieteicams lietot uztura bagātinātājus, piemēram, “Hepasan Forte”, kas palīdz uzlabot aknu veselību. Tā sastāvā ir iekļauti divi atzītākie hepatoprotektori (antioksidanti, kas sargā aknu šūnas un palīdz tām atjaunoties) pasaulē un arī Latvijā – silimarīns un holīns. Silimarīns spēcina aknu šūnas apvalku, nodrošinot aknu šūnu aizsardzību, savukārt holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību.

Latvijā radīts produkts aknu veselībai

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma aknu veselībai piedāvā preparātu Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.

 

Aknu attīrīšanai
section-6435fa2
Dalīties