sauss klepus
Elpceļu veselība

Klepus ir dabisks organisma aizsargreflekss, kas parādās brīžos, kad tiek kairināta elpceļu gļotāda un ar tā palīdzību tiek attīrīti bronhi un augšējie elpceļi. Klepojot gaisā nonāk ļoti daudz sīku pilienu, kas lidojot sasniedz pat 100 kilometru ātrumu stundā, tāpēc, ja kāds, ar elpceļu vīrusu inficējies cilvēks, publiskā vietā sirsnīgi klepo, risks aplipināt citus ar slimību ir ļoti liels. Tomēr ne vienmēr klepus ierosinātāji ir vīrusi un baktērijas, tāpēc ir svarīgi atpazīt klepus veidu un tā izraisītāju, lai piemeklētu labāko ārstēšanas metodi.

Kaitinošais sausais klepus

Ļoti bieži sauss klepus ir elpceļu slimību, visbiežāk vīrusu infekciju, pavadonis, tāpēc sajūtot nepatīkamo kasīšanos un sūrstēšanu kaklā, var jau prognozēt, ka tai pavisam drīz pievienosies arī klepus. Šāds klepus ir ļoti nepatīkams – tas ir ass, svelpjošs, lēkmjveidīgs, nereti pastiprinās gulēšanas laikā, tāpēc ir īpaši nogurdinošs. Iekaisušais kakls un sausais klepus rada ļoti lielu slodzi balsstaitēm, tāpēc mēdz aizsmakt arī balss. Sauss klepus iet roku rokā ar galvassāpēm, kas palielinās klepošanas lēkmju laikā. Sauss klepus ir arī kaitinošs, jo ir nemitīgā vēlme kāsēt, tāpēc dažkārt sirgstošie nolemj klepot tik ilgi, līdz izdosies atklepoties un izdalīsies krēpas. Bet ir jāsaprot, ka sausa klepus stadijā tās vēl nav izveidojušās un ir bezjēdzīgi censties speciāli klepot īpaši stipri un ilgi – tā tikai var nodarīt sev pāri. Krēpas ir raksturīgas vienīgi mitram klepum!

klepus

Mitrs klepus kārtīgi jāizklepo

Sauss klepus parasti ilgst aptuveni 3 dienas, pēc tam vajadzētu attīstīties mitram jeb produktīvam klepum, kad klepošanas rezultātā, no bronhiem izdalās krēpas. Tās ir normāla organisma imūnsistēmas reakcija, kad leikocīti cīnoties ar infekciju iet bojā un tāpēc izveidojas krēpas. Ja sausa klepus stadijā, speciāli veicināt klepošanu nevajag, tad pie mitra klepus gan ir jācenšas kārtīgi izklepoties, lai provocētu krēpu izdalīšanos un attīrītu no tām elpceļus.

Akūts vai hronisks?

Klepus ir akūts, ja tas ilgst aptuveni mēnesi, bet, ja tas nav mitējies arī pēc diviem mēnešiem un ilgāk, to uzskata par hronisku. Šādā gadījumā obligāti ir jāmeklē iemesls, kāpēc klepus nepāriet, jo tas vairs nav saistīts ar saaukstēšanos vai vīrusu infekciju. Hronisku klepu var izraisīt smagas saslimšanas, tādas kā tuberkuloze vai vēzis, kā arī alerģija vai smēķēšana. Viens no hroniska klepus iemesliem var būt saistīts to, ka skābe no kuņģa ceļas uz augšu pa barības vadu un apdedzina rīkli. Tad visbiežāk pamostoties no rīta ir dedzinoša sajūta kaklā un rīklē, bet pa dienu un vakarā ik pa laikam ir vēlme krekšķināt, nevis kārtīgi klepot, kā tas ir raksturīgs pie elpceļu saslimšanām. Šādu klepu sauc par atviļņa izraisītu klepu un, lai to mazinātu, var lietot īpašus medikamentus, bet pilnībā tikt no tā vaļā var tikai pārskatot sava uzturu – maltītes jāietur regulāri un jāizvairās no skābiem, asiem, saldiem un ceptiem ēdieniem.

klepus veidi

Kā ātrāk uzveikt sausu un mitru klepu?

  • Tiklīdz parādās klepus, jāsāk pastiprināti dzert ūdeni vai zāļu tējas. Jāpielūko, lai uzņemtais šķidrums nav pārāk karsts vai pārlieku salds, jo citādi vēl vairāk kairinās jau tā iekaisušos elpceļus. Jāizvairās arī no ļoti aukstiem dzērieniem un asiem ēdieniem.
  • Lai veicinātu atkrēpošanu, iedarbīgi ir elpošanas vingrinājumi. (Tie obligāti būtu jāveic bērniem līdz sešu gadu vecumam, jo viņiem vēl nav attīstījies atklepošanas reflekss.) Te nav nekā sarežģīta, piemēram, var pūst balonu vai, izmantojot salmiņu, pūst ūdensglāzē burbuļus. Atkrēpošanu veicina arī kārtīga izsmiešanās.
  • Mitra klepus stadijā ieteicama ir maiga muguras un krūšu kurvju masāža, jo tā ne tikai atvieglo elpošanu un atslābina visu ķermeni, bet arī veicina krēpu izdalīšanos.
  • Viens no labākajiem līdzekļiem, kā uzveikt klepu, ir lietot elpceļu veselības uzlabošanai paredzētos sīrupus, piemēram, “BronchoNorm”. Tas nomierina, mazina kairinājumu, kas izsauc klepu, atvieglo elpošanu un palīdz atbrīvot elpceļus no uzkrātajām krēpām.

palīgs klepum

Kad vērsties pie ārsta?

Ja klepus nepaliek mazāks, bet tikai palielinās, ja paaugstinās ķermeņa temperatūra un ir grūti elpot, noteikti jāsazinās ar ārstu, lai noteiktu pareizu diagnozi un tai atbilstošu ārstēšanu.

Kā ārstēt?

BronchoNorm balzams ir līdzeklis elpošanas ceļu veselībai. Tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. BronchoNorm balzams palīdz gan sausa, gan mitra klepus gadījumos, tas ir piemērots arī bērniem no viena gada vecuma.

BronchoNorm Caps kapsulas paredzētas sausa, spazmatiska klepus ārstēšanai. To sastāvā esošā magone palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību. Cinks veicina imūnsistēmas darbību un šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Magnijs veicina normālu muskuļu darbību, tam ir spēcīga relaksācijas iedarbība uz elpceļu gludo muskulatūru, tādēļ to bieži lieto astmas paasinājumu mazināšanai. BronchoNorm Caps neveicina atkrēpošanos, tādēļ ieteicams arī pirms gulētiešanas, lai mazinātu klepus simptomātiku, Vēlams lietot no 18 gadu vecuma.

Saausktēšanās grūtniecības laikā
section-6c36e32
Dalīties