sauss klepus
Elpceļu veselība

Normāla, laba pašsajūta, brīva elpa, taču nepārtraukta kutinoša sajūta kaklā, kas izraisa kāsēšanu un klepu. Taču izklepojoties vieglāk nekļūst. Kakls ir iekaisis un sāpīgs. Ko darīt, kā atbrīvoties no šī kairinošā un kaitinošā klepus?

Sauss klepus - izplatītākie cēloņi

Klepus ir dabiska organisma aizsargreakcija, kad tiek kairināta rīkles gļotāda. Sausā klepus (bez krēpām) cēloņi var būt dažādi. Visbiežāk pie vainas ir nesena saaukstēšanās vai gripas pārslimošana, kas arī rosina tā saukto pēcvīrusu klepu. Var teikt, ka šī mokošā stāvokļa izraisītājs 90 % gadījumu ir bijis vīruss. Tomēr to var radīt arī alerģija, astma vai hronisks kuņģa skābes reflukss jeb atvilnis. Retāk sastopamie sausā klepus cēloņi ir vides faktori – pārāk sauss gaiss, pēkšņas temperatūras maiņas, gaisa piesārņojums, arī pasīvā smēķēšana..

Retos gadījumos sauss klepus var būt citu slimību – plaušu vēža vai sirds mazspējas – pavadonis, tāpēc ir svarīgi saprast sausā klepus patieso cēloni, lai varētu to efektīvi ārstēt. Ja simptomi ir smagi – krēpas ar asinīm, elpas trūkums vai sēcoša elpa, nespēks, paaugstināta temperatūra, galvas reiboņi – vai klepojot jūtat stipras sāpes, noteikti sazinieties ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu!

Sauss klepus – simptomi

Kairinājums kaklā

Ilgstošu sausu jeb neproduktīvu klepu izraisa rīkles un augšējo elpceļu iekaisums, kas arī rada kutinošo sajūtu kaklā. Atklepoties neizdodas, jo krēpas vai gļotas neveidojas, elpceļi un plaušas nav aizsprostotas. Iekaisums rodas tieši klepus dēļ, jo ķermenis cenšas atbrīvoties no gļotām, kuru patiesībā nav. Sausais klepus parasti pāriet trīs līdz četru nedēļu laikā. Tas šķiet ilgs laiks, taču, kamēr ķermenis atveseļojas, iespējams simptomus atvieglot ar piemērotu ārstēšanu. Svarīgi ir stiprināt imūnsistēmu, vēdināt telpas un, ja iespējams, mitrināt gaisu, labi izgulēties, rūpēties par rīkles gļotādu, mitrinot un aizsargājot to no jaunu baktēriju pieķeršanās, mazinot kairinājumu.

Kā ārstēt sausu klepu

Sauss klepus - kā to ārstēt?

Lai gan nav vienu zāļu pret sausu klepu, kas derētu itin visiem, ir lietas, ko varat darīt, lai atvieglotu simptomus, klepotu retāk. Lūk, galvenie speciālistu ieteikumi:

  • Lai atbrīvotos no baktērijām mutē un kaklā, skalojiet rīkli ar tīru ūdeni vismaz trīs reizes dienā!
  • Uzturiet hidratāciju, katru dienu dzerot daudz šķidruma, dodiet priekšroku zāļu, piemēram, kumelīšu tējai!
  • Nemēģiniet aizturēt, apspiest klepu, jo tā var to pasliktināt!
  • Apturiet klepus lēkmi, iemalkojot ūdeni!
    Palieliniet C vitamīna devu! Izvēlieties vairāk to saturošu produktu, kuri vienlaikus nav gļotādu pastiprināti kairinoši, piemēram, kāpostus un puķkāpostus, brokoļus, papriku, zemenes, kivi, citronu pie tējas. C vitamīns un cinks uzlabo imūnsistēmas darbību.
  • Saudzējiet rīkles gļotādu – nevajadzētu dzert pārlieku karstus vai aukstus šķidrumus, ēst cietus, asus ēdienus!
    Izvairieties no sausas vides un piesārņota gaisa, kas var kairināt elpceļus!
  • Izmēģiniet iekaisumu mazinošus, klepus refleksu nomierinošus līdzekļus, specializētus, ārstniecības augus saturošus preparātus. Lai mazinātu gremošanas trakta kairinājumu, lietojiet tos pēc ēšanas!

Klepu nevajadzētu atstāt bez ārstēšanas, jo tas, kā jau minēts, var būt kādas nopietnākas slimības pavadonis un izraisīt komplikācijas, piemēram, plaušu karsoni. Kad klepus mazinājies vai jau pārgājis, tomēr jāatceras, ka elpceļu gļotāda vēl nav pilnībā atjaunojusies un ir uzņēmīgāka pret vīrusiem, tādēļ jāievēro piesardzības pasākumi, jāizvairās no citiem slimniekiem.

BronchoNorm balzams ir līdzeklis elpošanas ceļu veselībai. Tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. BronchoNorm balzams palīdz gan sausa, gan mitra klepus gadījumos, tas ir piemērots arī bērniem no viena gada vecuma.

BronchoNorm Caps kapsulas paredzētas sausa, spazmatiska klepus ārstēšanai. To sastāvā esošā magone palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību. Cinks veicina imūnsistēmas darbību un šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Magnijs veicina normālu muskuļu darbību, tam ir spēcīga relaksācijas iedarbība uz elpceļu gludo muskulatūru, tādēļ to bieži lieto astmas paasinājumu mazināšanai. BronchoNorm Caps neveicina atkrēpošanos, tādēļ ieteicams arī pirms gulētiešanas, lai mazinātu klepus simptomātiku, Vēlams lietot no 18 gadu vecuma.

Saausktēšanās grūtniecības laikā
section-d7bf0ba
Dalīties