Saaukstēšanās grūtniecības laikā - Bronchonorm
Elpceļu veselība, Imunitāte

Saaukstēšanās allaž ir nepatīkama, vēl jo vairāk, ja esat bērniņa gaidībās. Vajadzētu kaut kā ārstēties, lai uzlabotu pašsajūtu, bet vai ierastās zāles pret saaukstēšanos ir piemērotas arī grūtniecei? Kuras ārstēšanas metodes un medikamentus var droši lietot? Vai saaukstēšanās grūtniecības laikā var ietekmēt mazuli? Apkopojām speciālistu atbildes uz šiem jautājumiem.

Kas izraisa saaukstēšanos grūtniecības laikā?

Saaukstēšanās iemesli grūtniecības laikā ir tieši tādi paši kā parasti. Tā ir augšējo elpceļu infekcija, ko izraisa vairāk nekā 200 vīrusu, tostarp ļoti izplatītais rinovīruss, kas rada deguna gļotādas iekaisumu un pietūkumu. Saaukstēšanās ir ļoti izplatīta slimība – pieaugušajiem tā tiek novērota vidēji 2–3 reizes gadā, un Latvijas klimatiskajos apstākļos saslimt iespējams jebkurā gadalaikā. Grūtnieces nav izņēmums, vēl vairāk – gaidot bērniņu, saaukstēšanās iespēja ir lielāka, infekcijas var būt biežākas un ilgākas, jo imūnsistēma ir īpaši noslogota, lai aizsargātu gan māmiņu, gan mazuli, veidotu imūnreakciju auglim. Rinītu grūtniecības laikā var sekmēt papildu šķidrums organismā un hormonu līmeņa maiņa. Grūtnieces arī biežāk saslimst ar potenciāli nopietnākām infekcijām, piemēram, gripu. Tas nozīmē, ka, gaidot un iznēsājot bērniņu, ir īpaši svarīgi veikt pasākumus, lai novērstu slimības. Saaukstēšanās vīrusi tiek viegli izplatīti tiešā saskarē un gaisā (šķaudot un klepojot), tāpēc tos var pārnest, pieskaroties virsmām vai arī atrodoties kāda slimnieka tuvumā. Bet par profilaksi – vēlāk.

Saaukstēšanās grūtniecības laikā

Saaukstēšanās simptomi grūtniecības laikā

Saaukstēšanās simptomi parasti ir: aizlikts deguns, klepus, iekaisis kakls un neliels drudzis. Lai gan šie simptomi grūtniecības laikā paliek nemainīgi, tos var būt grūti atšķirt no tipiskām grūtniecības blakusparādībām, piemēram, iesnas un noguruma sajūta var būt normāli grūtniecības simptomi. Jāņem vērā, ka asins tilpums grūtniecei var palielināties pat par 40 procentiem, tādēļ visi asinsvadi paplašinās. Degunā ir daudz asinsvadu, tāpēc var būt vairāk deguna izdalījumu. Un grūtniecības hormoni, īpaši progesterons, mēdz radīt noguruma sajūtu.

Ja jūtaties slikti, iespējams, uztrauksieties, vai jums nav gripa vai Covid. Viens no veidiem, kā atšķirt saaukstēšanos no citām elpceļu slimībām, ir simptomu smagums. Uz nopietnāku saslimšanu nekā saaukstēšanās var norādīt drudzis, augsta temperatūra un muskuļu sāpes. Ir svarīgi zināt atšķirību starp saaukstēšanos un gripu. Abām ir līdzīgi simptomi, taču gripas gadījumā tie mēdz būt smagāki un cilvēkam parasti ir drudzis. Ja simptomi patiešām ir smagāki vai atšķirīgi no saaukstēšanās laikā ierastajiem, noteikti sazinieties ar savu ārstu, lai veiktu pārbaudi un noskaidrotu, kā rīkoties, lai pēc iespējas ātrāk tos mazinātu!

Vai saaukstēšanās grūtniecības laikā ietekmē bērnu?

Ja runa ir tikai par saaukstēšanos bez komplikācijām, tad labā ziņa ir tā, ka saaukstēšanās nekaitē auglim, kas attīstās, un grūtniece parasti atveseļojas nedēļas vai desmit dienu laikā. Speciālisti norāda – ja saaukstējaties trešajā grūtniecības trimestrī, jūs pat varat nodot bērnam dažas aizsargājošas antivielas! Tātad topošā māmiņa, arī ja jūtas slikti, var būt droša, ka mazulim klājas lieliski. Mātes saaukstēšanās simptomus bērns nejūt, jo dzemdes vide viņu pilnībā pasargā no elpceļu vīrusiem.

Pamats uztraukumam var būt nopietnākas elpceļu saslimšanas gadījumā. Piemēram, ilgstoši paaugstināta temperatūra tomēr var ietekmēt augli. Jākonsultējas ar ārstu, ja grūtniecības laikā rodas:

  • gripas simptomi
  • smagi, neparasti simptomi
  • simptomi, kas ilgst vairāk nekā 10 dienas
  • augsta (38°C vai augstāka) temperatūra
  • stiprs klepus, kas apgrūtina elpošanu, sāpes krūtīs
  • veselība neuzlabojas pēc trim nedēļām.

Kad ārsts ir novērtējis, vai jums ir saaukstēšanās vai kas cits, viņš var piedāvāt nākamās darbības, lai uzlabotu veselības stāvokli un nepakļautu riskam mazuli. Rezumējot var teikt: saaukstēšanās ir ļoti izplatīta grūtniecības laikā, taču maz ticams, ka tā kaitēs grūtniecei vai gaidāmajam mazulim. Simptomus var mazināt, izmantojot maigus mājas līdzekļus.

Saaukstēšanās grūtniecības laikā

Kā ārstēt saaukstēšanos grūtniecības laikā

Saaukstēšanās ārstēšana parasti nozīmē bezrecepšu medikamentu lietošanu. Tomēr daudzas grūtnieces, it īpaši, ja tā ir pirmā saaukstēšanās grūtniecības laikā, uztraucas par to, vai zāles neietekmēs mazuli. Lai gan daudzas zāles, kas parasti palīdz mazināt saaukstēšanās simptomus, var būt drošas arī grūtniecības laikā, pirms to lietošanas vienmēr konsultējieties ar savu ārstu! Atsevišķi medikamenti var paaugstināt asinsspiedienu, un, tā kā dažām sievietēm grūtniecības laikā ar to ir problēmas, vislabāk ir vispirms pārbaudīt. Tāpat jāziņo ārstam, ja bezrecepšu zāles nesniedz atvieglojumus un simptomi pastiprinās. Labākais veids, kā saglabāt veselību bērniņa gaidīšanas laikā, ir vispirms mēģināt novērst saaukstēšanos! Un papildus zālēm (ja ārsts tādas nozīmējis) ir arī daudzi vienkārši aizsardzības līdzekļi saaukstēšanās profilaksei:

  • Bieži mazgājiet rokas ar siltu ūdeni un ziepēm! Ja tas nav iespējams, izmantojiet spirtu saturošu roku dezinfekcijas līdzekli!
  • Nepieskarties sejai ar nemazgātām rokām, jo vīrusi, kas izraisa saaukstēšanos, var iekļūt organismā caur acīm, degunu un muti!
  • Izvairieties no pūļa un pārpildītām telpām, nespiediet roku citiem, ieturiet distanci no cilvēkiem ar acīmredzamiem saaukstēšanās simptomiem, jo tuvs kontakts var izplatīt vīrusus!
  • Vēdiniet un mitriniet telpas! Iespējams izmantot telpu mitrinātāju, lai palīdzētu atbrīvoties no aizliktā deguna un veicinātu produktīvu klepu.
  • Uzņemiet, ieelpojiet tvaiku! Ja sākušās iesnas un klepus, tvaiks palīdzēs vieglāk atbrīvoties no gļotām, iztīrīt deguna ejas.
  • Vingrojiet! Viegli vai mēreni, grūtniecības laikā droši vingrinājumi, piemēram, peldēšana un iekštelpu riteņbraukšana, piemēroti trenažieri var uzlabot imūnsistēmu un veicināt vielmaiņu.
  • Atpūtieties! Atpūta slimības laikā ir svarīga, lai dotu ķermenim iespēju koncentrēties uz atveseļošanos. Ja strādājat birojā, palieciet mājās, līdz jūtaties labāk! Tā ne tikai iegūsiet tik nepieciešamo atelpu, bet arī novērsīsiet saaukstēšanās izplatīšanos! Izvēloties pagulēt, izmēģiniet papildu spilventiņu! Augstāk pacelta galva var atvieglot elpošanu, ja ir aizlikts deguns.
  • Sekojiet savai ēdienkartei! Veselīga ēšana ir vēl viens svarīgs faktors saaukstēšanās profilaksei. Koncentrēšanās uz daudzveidīgu svaigu pārtikas produktu ēšanu var palīdzēt nodrošināt organismam nepieciešamās uzturvielas. Produktu, kas satur cinku un C vitamīnu, lietošana palīdz atbalstīt imūnsistēmu un var novērst saaukstēšanos.
  • Dzeriet šķidrumus! Lai atgūtos no saaukstēšanās un remdētu iekaisušo kaklu, ieteicams dzert daudz ūdens un zāļu tējas ar citronu. Sulas un augļu kokteiļi var nodrošināt uzturvērtību, ja nav apetītes.
  • Ēdiet medu! Tas palīdz pret klepu un tajā ir daudz vērtīgu uzturvielu.
  • Skalojiet kaklu ar siltu sālsūdeni! Tas atvieglos elpošanu un palīdzēs sāpošam kaklam.
  • Kairinājuma mazināšanai izvēlieties dabas līdzekļus!

Latvijā radīti produkti elpošanas ceļu veselībai

Lotos Pharma radītais produkts BronchoNorm ir līdzeklis elpošanas ceļu veselībai. Tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. BronchoNorm balzams piemērots visai ģimenei, arī bērniem jau no viena gada vecuma.

Saausktēšanās grūtniecības laikā
section-60ceeac
Dalīties