Alkohols
Aknu veselība

Nemitīga vielmaiņa ir dzīvības un, var teikt, cilvēka dzīves pamats. Vislielākais un galvenais orgāns vielmaiņas procesu nodrošināšanai ir akna. Tādēļ ir tik svarīgi, ar kādām uzturvielām organismu apgādājam un kā noslogojam aknas, vēl jo vairāk tādēļ, ka aknu slimības ir klusas, tās neliek sevi manīt līdz brīdim, kad jau var būt par vēlu.

Vai alkohols ir droša indes deva?

Viena no svarīgākajām aknu funkcijām ir – attīrīt asinis no organismam kaitīgām vielām. Pat izdzerot glāzi šampanieša, liekam aknām sākt cīnīties ar alkoholu, kas klasificēts kā augstākās riska grupas kancerogēns, vēža un daudzu citu slimību izraisītājs. Vienkārši sakot, alkohols (etilspirts jeb etanols) ir inde, kas negatīvi ietekmē faktiski visas orgānu sistēmas, un šai indei nav nekaitīgas devas.

Tīrā etilspirta daudzums attiecīgajā šķidrumā (tautā saukts par „grādiem”) ir norādīts uz dzērienu pudelēm, tādējādi varat viegli izrēķināt, cik gramu toksiskas, kancerogēnas indes ieņemsiet, paceļot mēriņu laba sarkanvīna pie vakariņām (ka tas uzlabo asinsriti un ko tur vēl – ir vienkārši mīts un attaisnojums tieksmei, kas jau radusies; ja vēlaties uzņemt flavonoīdus, labāk izvēlieties augļus un šokolādi). Vai izdzerot pudelīti viegla, vēsa alus karstā vasaras dienā. Patiesībā tēja slāpes remdē labāk, kamēr alkohols paaugstina asinsspiedienu, paātrina elpošanu un sirdsdarbību, maina kustības, redzes, dzirdes un komunikācijas spējas, smadzeņu darbību. Jo vairāk absolūtā alkohola patērēts, jo attiecīgi lielāku negatīvu ietekmi uz organismu tas atstāj. Turklāt šīs reakcijas var skart arī apkārtējos. Piemēram, ja cilvēks reibumā sēžas pie auto stūres.

Mēdz jau teikt, ka inde niecīgos daudzumos var kalpot kā zāles, taču diez vai to var attiecināt uz etanolu. Alkohols ir viltīgākā no indēm, jo nomāc centrālās nervu sistēmas normālu darbību, bloķē organisma raidīto ziņu nonākšanu smadzenēs, maina uztveri, emocijas, un ļoti ātri spēj radīt eiforiskas sajūtas, liekot domāt, ka tās turpināsies. Bet neturpinās. Tāpēc, sākoties emociju atvilnim, jāpaceļ nākamā glāze, lai to apturētu. Un jāliek aknām strādāt aizvien intensīvāk. Uzņemot lielāku daudzumu toksīnu, nekā aknas spēj šķelt, tie nonāk asinsritē un citos orgānos, izraisot saindēšanos un (dažkārt pat neatgriezeniskus) bojājumus. Liels etilspirta daudzums pietiekami īsā laikposmā apgrūtina iekšējo orgānu pamatfunkciju veikšanu un var novest pie letāla iznākuma, respektīvi, ir iespējams piedzerties līdz nāvei. Katrai indei – sava deva, atkarībā no individuālām īpatnībām.

Aknu veselība

Aknu problēmu pazīmes

Lietojot alkoholu regulāri, aknas tiek nepārtraukti pārslogotas un to šūnās sāk uzkrāties tauki. Tā vairs nav normāla vielmaiņa. Aknas palielinās, kļūst cietas, var sākties hronisks iekaisums, šūnas iet bojā un vairs neatjaunojas, tās aizstāj saistaudi, un visbeidzot šī organismam vitāli svarīgā laboratorija vairs nespēj veikt savas funkcijas.

Lai gan, kā jau minēts, akna nesāp, jo tajā nav nervu receptoru, slimību vai disfunkcijas pazīmes var tikt novērotas. Ja akna ir uzblīdusi, cilvēks var sākt just sāpes vai spiedošu sajūtu labajā paribē, jo palielinātā akna sāk spiest uz citiem orgāniem. Tāpat par aknu problēmām var liecināt ilgstoša slikta dūša, apetītes zudums, nespēks, ādas krāsas izmaiņas vai plankumi uz tās, bieži vien zirnekļveida. Artrītam līdzīgas locītavu sāpes var radīt arī autoimūns hepatīts jeb nezināmas izcelsmes hronisks, progresējošs iekaisums aknās, kad imūnsistēma kļūdas pēc uzbrūk šūnām un audiem. Minētie simptomi var būt saistīti arī ar citām slimībām, taču visai nepārprotama norāde uz aknu problēmām ir dzelte – asinsrades procesa blakusprodukta bilirubīna uzkrāšanās audos. Vesela akna spēj viegli atbrīvoties no šī pigmenta, bet slima vai bojāta ar šo pienākumu vairs netiek galā – āda un acu āboli kļūst dzeltenīgi.

Ielaistu aknu slimību simptoms ir muskuļu izdilšana kopā ar šķidruma aizturi un uzkrāšanos vēdera dobumā – vājas rokas un kājas komplektā ar pietūkušām locītavām un lielu vēderu.

Aknu veselība

Kā pārstāt lietot alkoholu?

Paraugoties uz alkohola iedarbību no bioķīmijas viedokļa – etanols ir psihoaktīva viela, kas stimulē tā sauktā laimes hormona dopamīna ražošanu organismā, un tieši tas rada pacilātības sajūtu (pašpārliecību, drosmi, nepamatotu jautrību, dažkārt agresiju – ko nu kuram). Taču problēma ir tā, ka, bieži lietojot alkoholu, organisms atradinās ražot dopamīnu bez papildu stimulācijas un cilvēkam, tā sakot, bez alkohola dzīvē vairs nav prieka. Bet ir zināms, kā šo neizskaidrojamo nomāktību vai pat depresiju var viegli labot, – vajag nedaudz iedzert! Šādi sākas apburtais loks, no kura neizkāpjot, cilvēks nonāk atkarības valgos. Un tas savukārt var atstāt smagas sekas kā uz fizisko un garīgo veselību, tā uz tuvinieku un līdzcilvēku dzīvi.

Bet kā tad atteikties no alkohola lietošanas? Nu… vienkārši nedzert! Atrast glāzītes vietā citu hobiju vai laika pavadīšanas veidu. Ja spējat atzīt svētkus vai kādu pasākumu bez alkohola par jaukiem un interesantiem, tad tas ir apliecinājums, ka iedzert nav nekādas vajadzības. Ja tomēr tam negribat piekrist – jums, visticamāk, jau ir atkarības problēma un ieteicams pastudēt atkarības „mehānismu”, izanalizēt savus paradumus, aizpildīt testu, aprunāties ar kādu nedzerošu alkoholiķi, kāds bijis viņa ceļš (Maestro Raimonds Pauls te nederēs). Paraudzīties uz sevi no malas, pieslēgt loģiku, pieņemt lēmumu, sākt izvairīties no riska faktoriem, kas veicina tieksmi jebkuru problēmu ātri „atrisināt”, paceļot glāzīti. Psihoterapijā šos faktorus pazīst ar abreviatūru VIND un tie ir: vientulība, izsalkums, nogurums, dusmas. Vēsu, neatkarīgu prātu padomājot, taču saprotam, ka šādi problēmu var tikai atlikt un padziļināt.

Aknu veselība

Galvenais – atrast motivāciju!

Motivācija pārtraukt alkohola lietošanu (jebkurās devās un arī tad, ja normāli dzīvot it kā netraucē) var būt visdažādākā. Svarīgi, lai tāda vispār rastos. Kā būtu ar šādiem bonusiem: uzlabosies āda un izskats, ietaupīsies nauda, normalizēsies asinsspiediens un svars, paaugstināsies darbaspējas, enerģija, dzimumattiecību un arī miega kvalitāte, uzlabosies atmiņa, izpaliks kauns par dzērumā sarunātām vai pastrādātām muļķībām, nekad nebūs paģiru un pie stūres varēsiet sēsties jebkurā brīdī. Mazināsies daudzu slimību riski.

Arī tad, ja alkohola lietošanas paradumi šķietami vēl neietekmē vispārējo veselības stāvokli un dzīves kvalitāti, var uzdot jautājumu: kāpēc apzināti indēt sevi? Tieši tāpat, protams, ir ar tabakas dūmiem, tikai smēķētāji vieglāk atzīst savu atkarību, jo tā ir visiem acīmredzama un mazāk personību degradējoša.

Aknu veselību iespējams uzlabot, jo aknu šūnas atjaunojas. Ja vien to vietā nav jau izveidojušies saistaudi, kas aknu funkcijas nespēj veikt. Un, protams, ja cilvēks vienlaikus neturpina lietot toksiskas vielas. Ieskatieties spogulī – gan tiešā, gan pārnestā (pašanalīzes) nozīmē! Sāciet sevi mīlēt – un tas nozīmē arī rūpēties par savu veselību!

Hepasan Forte ir dabas vielu produkts aknu šūnu aizsardzībai un veselībai. Tā sastāvā ir holīns, mārdadža sēklu, artišoka un pienenes saknes ekstrakti. Holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža ekstrakts (ar 80% silimarīna) palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību. Artišoka ekstrakts uztur normālu aknu veselību. Pienenes ekstrakts sekmē normālu kuņģa un aknu funkciju.

Aknu attīrīšanai
section-666d7c7
Dalīties