12 veidi, kā izvairīties no pārēšanās Ziemassvētkos
Aknu veselība
Kurš svētkos strādā smagāk par Ziemassvētku vecīti? Tās ir mūsu aknas!

Mēs visi svētkos pārēdamies, kaut arī sēžamies pie galda ar labiem nodomiem un ciešu apņemšanos tā nedarīt. Tas ir neizbēgami tradicionāli – Ziemassvētku galds ar ierastajiem deviņiem vai pat divpadsmit ēdieniem un pēc tam diskomforts no pārēšanās. Tomēr - vai ir iespējams dzīrot “gudri”? Kādi ir speciālistu ieteikumi, lai manevrētu cauri svētkiem ar vismazāko kaitējumu pašsajūtai un aknu veselībai?

Tas varbūt nebūs mierinājums, taču apstiprinājums cilvēka universālajām vājībām gan – proti, mēs nebūt neesam vienīgie uz pasaules, kas Ziemassvētkos ļaujas pārēšanās grēciņam. Atklāts, ka jebkuri svētki un brīvdienas var veicināt pārēšanos, mazkustīgu uzvedību un kalorijām bagātu pārtikas patēriņu. Rietumu sabiedrībā, faktiski, no novembra vidus līdz janvāra vidum pieaugušie pieņemas svarā vidēji par puskilogramu. Tā kā - problēma ir globāla.

Kas notiek pārēdoties?

Mūsu kuņģa ietilpība nav tik liela, kā gribētos domāt. Pieauguša cilvēka kuņģī ērti var ievietot apmēram vienu litru ēdiena un dzēriena. Pārsniedzot šo mēru, lieta sāk kļūt traucējoša. Tomēr mūsu organisma elastīgums ir apbrīnojams – ja miera stāvoklī kuņģis ir apmēram dūres lielumā, tad mēs iemanāmies to izplest līdz izmēram, kurā ietilpst pat līdz četriem litriem barības un šķidruma! Izpleties kuņģis spiež uz apkārtējiem orgāniem, tostarp aknām, diafragmu, plaušām, izraisot diskomfortu - sākot ar smaguma sajūtu un atraugām un beidzot ar nelabumu, grēmām.
Un, lūk, sākotnējo možo svētku noskaņojumu pārmāc nogurums, kūtrums vai miegainība. Arī apģērbs sāk šķist par šauru – un nelīdz pat tā atpogāšana vai bikšu jostas palaišana vaļīgāk...

12 veidi, kā izvairīties no pārēšanās Ziemassvētkos

Kas notiek, par daudz lietojot alkoholu?

Un tad bieži vien uznāk “apgaismība”, ka apēsto cepeti palīdzēs “noskalot” (lasi: sagremot) dažas glāzes alkohola (plus vēl alkohols, kas nepieciešams, lai tiktu galā ar neizbēgamo Ziemassvētku ģimenes jampadraci). Tā kā parasti nākas piedalīties vairākās viesībās, gada nogales uzdzīve var izstiepties dienām ilga.
Taču katrs ārsts mums pateiks, ka alkoholam lielos daudzumos nav nekāda labuma. Bez paģirām un citām negatīvām sekām un riskiem pārmērīgs alkohola patēriņš nopietni skar aknu veselību.
Ja pēc pārāk daudzām svētku ballītēm rodas gremošanas traucējumi  vai enerģijas līmenis ir zems, aknas var būt izsistas no ierindas neveselīga miega, uztura vai alkohola lietošanas dēļ.

Aknas nezina – ka tie ir svētki!

Pat jau aknu slimību sākumstadijās tās nesignalizē ar nopietniem simptomiem, liekot mums mānīgi domāt, ka tās ir veselas un neuzvaramas. Tikmēr aknām ne uz brīdi nav pārtraukuma, veicot tās vairāk kā 500 funkcijas, kas ir kritiskas mūsu izdzīvošanai. Pārtikas un dzērienu pārstrāde, asins attīrīšana no toksīniem, hormonu un holesterīna kontrole - to un daudz ko citu aknas veic cauru diennakti. Būdamas atbildīgas par visu, ko mēs uzņemam savā ķermenī, aknas noteikti nebūs pateicīgas par papildus slodzi svētku dienās, kad mēs pēkšņi uzņemam pārmērīgi daudz ne tikai alkoholu, bet arī aknu pārstrādei smagus produktus ar lielāku sāls, cukura un tauku saturu nekā ikdienas uzturā.
Ja aknas ir pārslogotas un nespēj veikt savu darbu, mēs saindējamies. Toksīni, kas nonāk aknās, var tās bojāt, iznīcinot šūnas, kuras aizstāj saistaudi, kas aknu funkcijas neveic. Regulāra aknu pārslodze var novest pie šī orgāna aptaukošanās jeb taukainās hepatozes (mazāk nekā puse no aknu šūnām ir pārklātas ar taukaudiem), pie taukainās aknas jeb steatozes (kad tauki pārņēmuši vairāk nekā pusi aknu šūnu), kas savukārt var veicināt vēl nopietnāku slimību rašanos: aknu cirozi, mazspēju, audzējus.

12 veidi, kā izvairīties no pārēšanās

Dramatiski aug mirstība aknu slimību dēļ

Daudzas aknu slimības atgādina staigāšanu pa kraujas malu – cilvēks var justies labi un pat nenojaust, ka aknas ir bojātas, līdz pēkšņi viņš nokrīt no tās klints: kļūst dzeltens, vemj asinis. Un, ja tas arī viņu nenogalina, tad viņa dzīve noteikti vairs nebūs tāda, kā bija.
Diemžēl mūsu paaudze cieš no aknu slimībām vairāk nekā iepriekšējās – tādā mērā, ka to jau dēvē par globālu epidēmiju. Piemēram, Lielbritānijā aknu slimības ir vienīgais no izplatītiem nāves cēloņiem, kas pieaug. Kopš 1970. gada tas ir palielinājies par 400%, kamēr visi pārējie izplatītie nāves cēloņi lielākoties ir palikuši nemainīgi vai nedaudz samazinājušies. Šokējoši - nāve aknu slimības dēļ visvairāk skar 35-49 gadus vecos cilvēkus.* Sāpīgākais, ka apmēram 90% gadījumu  aknu slimības ir novēršamas.

12 veidi, kā izvairīties no pārēšanās 

Novēršama ir arī aknu “bojāšana”  pie svētku galda, ja vien ievēro vairākus speciālistu ieteiktos padomus:

  1. iegādāties mazāk produktu, ievērojot iepriekš sastādītu svētku maltītes sarakstu;
  2.  vispirms piepildīt pusi sava šķīvja ar dārzeņiem un izvēlēties ēst tikai to, ko tiešām gribas, nevis “nogaršot visu”;
  3. ēst lēnām, jo pēc ēšanas sākšanas paiet apmēram 20 minūtes, līdz mūsu kuņģis dod ziņu smadzenēm, lai tās palīdzētu mums uztvert, kad esam paēduši;
  4. neturēt ēdienu pa rokai vai redzamā vietā, lai nekārdina;
  5. censties ievērot normālas ēdienreizes, nevis badoties pa dienu, “taupoties” svētku vakaram;
  6. izstrādāt stratēģiju attiecībā uz ēšanu pie televizora, piemēram, atnest no virtuves noteiktu daudzumu ēdiena;
  7. neēst, lai izpatiktu citiem, un neļaut viņiem noteikt to, cik daudz ēdīsi vai dzersi, jau iepriekš izdomājot pieklājīgu atteikumu;
  8. izvairīties no pārmērīgas alkohola lietošanas – vairāk kā četriem vai pieciem dzērieniem divu stundu laikā;
  9. bieži malkot ūdeni, kas ne tikai mazinās apetīti, bet arī novērsīs dehidratāciju pēc alkohola lietošanas;
  10. vairāk sarunāties ar draugiem, nevis fokusēties uz ēdienu;
  11. tikt skaidrībā ar savām emocijām un stresu, aizvietojot pārēšanos vientulības, skumju vai trauksmes dēļ ar alternatīvām: patīkamu filmu, smaržīgu vannu, pastaigu pa izgreznoto pilsētu u.c.;
  12.  ieplānot fiziskās aktivitātes pirms un svētku laikā, kas paātrinās vielmaiņu.
Dabiska palīdzība aknām

Nav ķīmisku preparātu, kas atjaunotu aknu šūnas, bet par laimi aknām pašām ir milzu spējas atjaunoties. Mūsu ziņā ir nodrošināt aknu veselībai labvēlīgus apstākļus, īpaši pēc svētku pārslodzes atgriežoties pie veselīga dzīvesveida un uztura. Papildus tam ieteicams aknas palutināt ar kādu no dabisko vielu preparātiem, kas veicina aknu šūnu atjaunošanos, atbalsta un palīdz veikt aknu funkcijas.

Latvijā radīts produkts aknu veselībai

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ražo produktu, kurš satur dabīgās vielas, kas palīdz uzturēt normālu aknu veselību – Hepasan Forte. Hepasan Forte radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus. Tā sastāvā ir apvienots holīns, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu.

  • Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību.
  • Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos.
  • Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju

Hepasan Forte var iegādāties Lotos Pharma interneta veikalā. Tas ir pieejams 30 kapsulu un 60 kapsulu iepakojumā, kas būs pietiekams mēneša kursam, kā arī lielajā 120 kapsulu iepakojumā, kas paredzēts divu mēnešu kursam. Produktu ir ērti lietot – pa 1 kapsulai 2 reizes dienā.

ATSAUCE
* British Liver Trust, Statistics. www.britishlivertrust.org.uk

Aknu attīrīšanai
section-abddafe
Dalīties