Ieteikumi sportošanai ziemā
Elpceļu veselība

Īsās ziemas dienas un ne vienmēr patīkamie laika apstākļi tā vien mudina ierobežot fiziskās aktivitātes svaigā gaisā un ļauties mājsēdei. Sportošanai ziemā nepieciešams vairāk gribasspēka un rūpīgāka sagatavošanās, taču, atbilstīgi un atbildīgi rīkojoties, tā stiprina organisma aizsargspējas un vispārējo veselības stāvokli. Cilvēki, kuriem kustība un sporta aktivitātes kļuvušas par ikdienu, dzīvesveida daļu, neiekārtosies ziemas miegam tāpēc vien, ka ārā termometra stabiņš noslīdējis mīnusos. Protams, arī aukstā laikā iespējams sportot (skriet, gatavoties maratonam, nūjot, slēpot, vingrot u.c.) āra apstākļos, tomēr ir lietas, ko svarīgi ievērot, lai pasargātu veselību.

Ieteikumi sportošanai ziemā

1. Izvēlies sev piemērotākās aktivitātes!

Sportot aukstā laikā var ikviens, tomēr cilvēkiem ar astmu vai sirds veselības problēmām vispirms būtu jākonsultējas ar savu ārstu.

2. Vēro laika apstākļus!

Seko laika prognozēm un pievērs uzmanību vējam – aukstā, vējainā laikā, kad temperatūra ir zem -18° C, ādas apsaldējums var rasties jau 30 minūšu laikā!

3. Izvēlies piemērotu apģērbu

Ģērbies kārtām (sīpoliņa princips)! Sāc ar plānu sintētiska materiāla slāni, kas uzsūc sviedrus. Izvairies no kokvilnas, jo tā kļūst mitra un uztur mitru ādu. Pēc tam izolācijai izvēlies flīsa vai vilnas materiālu un pārklāj to ar ūdensizturīgu, taču elpojošu ārējo slāni. Kad sāc iesvīst, ieteicams novilkt kādu no apakškārtām, citādi iztvaikošanas rezultātā zaudēsi siltumu.

Ieteikumi sportošanai ziemā. Ko atcerēties.

4. Aizsargā galvu, ausis, rokas un kājas!

Zem biezākiem cimdiem vai dūraiņiem, kas izklāti ar flīsu vai vilnu, valkā plānas cimdu starplikas, kas izgatavotas no uzsūcoša materiāla, piemēram, polipropilēna. Novelc ārējo cimdu pāri, kad rokas sasvīst. Valkā cepuri vai galvas saiti un termiskās zeķes (var būt nepieciešams ziemas apstākļiem piemērots skriešanas apavu pāris, kas ir vienu izmēru lielāks nekā parasti). Ja ir ārkārtīgi auksts laiks, apsver iespēju valkāt šalli vai slēpošanas masku, lai nosegtu seju.

5. Zini hipotermijas pazīmes!

Hipotermija ir pārmērīgi zema ķermeņa temperatūra, un tās simptomi ir koordinācijas zudums, intensīvi drebuļi, nogurums un neskaidra runa. Svarīgi ir prast ievērot agrīnās brīdinājuma pazīmes. Ja kādā ķermeņa daļā rodas dedzinoša sajūta vai tā kļūst nejutīga, atgriezies telpās! Skarto zonu sasildi lēnām! Neberzē to, jo tā vari sabojāt ādu.

6. Lieto daudz šķidruma!

Dzer ūdeni, zāļu tēju vai sporta dzērienus pirms treniņa, treniņa laikā un pēc tā, pat ja neesi īsti izslāpis. Izmanto termosu, kas spēj saglabāt optimālu dzēriena temperatūru.

Ieteikumi sportošanai ziemā

7. Informē tuviniekus!

Pastāsti kādam, kur plāno sportot. Izstāsti, kāds būs tavs skriešanas maršruts vai treniņu vieta un kad plāno atgriezties.

8. Rūpējies par elpceļu veselību!

Sportojot elpojam intensīvāk, un auksts laiks var negatīvi ietekmēt elpceļu veselību. Lai pasargātu sevi no kāda augšējo vai apakšējo elpceļu iekaisuma, iespējams lietot tādus augus kā gaiļbiksītes, apiņi un plūškoks, kuriem novērota pozitīva ietekme uz elpceļu sistēmu.

Latvijā ražoti produkti elpceļu veselībai

Lotos Pharma ražotais Sinunorm DUO ir dabiskus augu ekstraktus saturošs produkts, kas iedarbojas vienlaikus uz augšējiem (deguns un tā blakusdobumi) un apakšējiem (bronhi) elpceļiem. Sastāvā esošais plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstrakts, C vitamīns un cinks veicina normālu imūnsistēmas darbību. Timiāna ekstraktam piemīt antibakteriāla aktivitāte.

Sinunorm DUO efektīvs elpceļu veselībai
section-9cbac7d
Dalīties