Mārdadzis aknu veselībai
Aknu veselība, Dabas vielas

Silimarīns, ekstrakts no piena mārdadžu sēklām, ir izmantots gadsimtiem ilgi aknu slimības ārstēšanā. Tam ir bijusi pozitīva ietekme kā atbalstoša ārstēšana lielākajā daļā aknu slimību, tostarp cirozes un aknu bojājumu, ko izraisa pārmērīga alkohola lietošana

Mārdadzis (silimarīns) kā atbalstoša terapija aknu slimību gadījumā.

Preklīniskie dati liecina, ka silimarīns var samazināt oksidatīvo stresu un no tā izrietošo citotoksicitāti, tādējādi aizsargājot neskartās aknu šūnas vai šūnas, kas vēl nav neatgriezeniski bojātas. Mārdadža 80% formula ir izstrādāta, lai maksimāli palielinātu silimarīna perorālo biopieejamību. Lielākajā daļā silimarīna klīnisko pētījumu ir izmantots šis formulējums.

Hepatoprotektīvā darbība

Silimarīns darbojas kā brīvo radikāļu uztvērējs un modulē enzīmus, kas saistīti ar šūnu bojājumu, fibrozes un cirozes attīstību. Šī hepatoprotektīvā iedarbība tika novērota klīniskajos pētījumos pacientiem ar alkohola vai bezalkoholisku taukainu aknu slimību, tostarp pacientiem ar cirozi. Samazinot oksidatīvo stresu un no tā izrietošo citotoksicitāti, silimarīns aizsargā neskartas aknu šūnas vai šūnas, kas vēl nav neatgriezeniski bojātas un tādējādi to var uzskatīt par hepatoprotektīvu. Apvienotajā pētījumu analīzē aknu cirozes pacientiem silimarīna terapija bija saistīta ar ievērojamu ar aknām saistīto nāves gadījumu skaita samazināšanos. Turklāt pacientiem ar cukura diabētu un alkoholisko cirozi silimarīns arī spēja uzlabot glikēmiskos rādītājus. Pacienti ar zāļu izraisītiem aknu bojājumiem arī tika veiksmīgi ārstēti ar silimarīnu. Silimarīns parasti ir ļoti labi panesams, blakusparādību biežums ir zems un klīniskajos pētījumos nav ziņots par nopietnām ar ārstēšanu saistītām blakusparādībām vai nāves gadījumiem. Lai panāktu maksimālu labumu, ārstēšana ar silimarīnu jāsāk pēc iespējas agrāk pacientiem ar taukainu aknu slimību un citām atšķirīgām aknu slimības izpausmēm, piemēram, akūtu aknu mazspēju, kad aknu reģenerācijas potenciāls joprojām ir augsts un ja tiek novērsts oksidatīvais stress, citotoksicitātes cēlonis, var sasniegt vislabākos rezultātus.

Vēsture

Silybum marianum (piena mārdadzis) gadsimtiem ilgi ir droši izmantots kā dabīgs augu izcelsmes līdzeklis aknu darbības traucējumu ārstēšanai. Bioaktīvajam piena mārdadžu ekstraktam silimarīnam ir labi dokumentētas antioksidanta un hepatoprotektīvas īpašības preklīniskajos pētījumos.

Silimarīns ir ekstrakts no žāvētām piena mārdadžu auga (S. marianum) sēklām un augļiem. Piena mārdadzi Eiropā medicīnā lieto kopš mūsu ēras pirmā gadsimta. Tās ārstnieciskās īpašības tika minētas grieķu ārsta un botāniķa Dioskorida (40–90 AD) rakstos, kurš to ieteica kā līdzekli čūskas koduma ārstēšanai. Sešpadsmitā gadsimta angļu ārstniecības augu zinātnieks Nikolass Kalpepers ieteica piena mārdadzi dzeltei un akmeņu izvadīšanai. Deviņpadsmitajā gadsimtā vācu zinātnieks Johanness Gotfrīds Rademahers bija pierādījis, ka ekstrakti vai "tinktūras" no piena dadžu sēklām ir labvēlīgi, lai ārstētu pacientus ar aknu darbības traucējumiem.

Ķīmiskā struktūra un farmakokinētika

Piena mārdadžu ekstrakts silimarīns ir sarežģīts augu izcelsmes savienojumu maisījums, kas identificēti kā galvenokārt flavonolignānu, flavonoīdu (taksifoliīns, kvercetīns) un polifenolu molekulas. Ir zināms, ka šie savienojumi ir antioksidanti papildus vairākām citām bioloģiskām īpašībām. Četri galvenie flavonolignāna izomēri silimarīnā ir silibinīns, izosilibīns, silikristīns un silidianīns, bet visizplatītākais un bioloģiski aktīvākais no tiem ir silibinīns. Silimarīns no šīs īpašās iekšķīgi lietojamās zāļu formas ātri uzsūcas; silibinīna maksimālā koncentrācija plazmā tiek sasniegta apmēram 2–4 stundas pēc iekšķīgas lietošanas un tā plazmas pusperiods ir aptuveni 6 stundas. Konstatēts, ka 3–7% iekšķīgi lietotā silibinīna izdalās nemainītā veidā ar urīnu. Pēc absorbcijas kuņģa-zarnu traktā silibinīns un pārējās silimarīna sastāvdaļas ātri metabolizējas un tiek pakļautas plašai enterohepātiskajai (aknu iekšienē) cirkulācijai.

Farmakoloģiskā iedarbība

Ir identificētas vairākas silibinīna farmakoloģiskās darbības, tostarp antioksidanta īpašības, pretiekaisuma īpašības, antifibrotiskā iedarbība un insulīna rezistences modulācija.

Antioksidatīvās īpašības

Reaktīvo skābekļa sugu (ROS) veidošanās ir dabiskas sekas dažādām būtiskām bioķīmiskām reakcijām aknās, kas galvenokārt saistītas ar detoksikācijas procesiem. Pakļaušana augsta līmeņa toksīniem (piemēram, alkohols, hepatotoksiskas zāles) vai intensīva brīvo taukskābju oksidēšanās (t.i., insulīna rezistence) izraisa patoloģisku ROS veidošanos, kad var izsīkt arī endogēnie antioksidanti.

Silimarīns aizsargā aknu šūnas ar vairākiem iedarbības mehānismiem. Pirmkārt, tas stabilizē membrānas caurlaidību, inhibējot lipīdu peroksidāciju, tādējādi palīdzot aknām uzturēt paša aizsargājošā antioksidanta glutationa līmeni. Silimarīns arī aizsargā pret traumām, ko rada dažādas toksiskas ķīmiskās vielas.

Pretiekaisuma īpašības

Hronisks iekaisums ir saistīts ar progresējošu aknu fibrozi un cirozes attīstību un oksidatīvais stress var būt kopīgs pamatmehānisms aknu iekaisuma ierosināšanā un progresēšanā dažādu aknu slimību gadījumā.

Antifibrotiskā iedarbība

Silibinīnam ir pierādīta antifibrogēna iedarbība dzīvnieku un in vitro modeļos. Aknu fibroģenēzi, kas rodas hronisku aknu audu bojājumu rezultātā, raksturo aknu zvaigžņu šūnu (HSC) aktivācija, kas ir aknām specifisks pericītu veids. Aktivizētie HSC attīstās par miofibroblastiem, kas ir atbildīgi par kolagēna šķiedru nogulsnēšanos, izraisot aknu cirozi. Cilvēka aknu fibroģenēzes in vitro modelī silibinīnam bija antifibrogēnas īpašības, atkarībā no devas inhibējot augšanas faktora izraisītu prokolagēna veidošanos aktivētā cilvēka HSC.

Silimarīna antifibrogēnā iedarbība ir apstiprināta arī alkohola izraisītas aknu fibrozes dzīvnieku modelī, kuri saņem hronisku alkohola diētu. Šajā pētījumā paviāni tika baroti ar alkoholu (50% no ikdienas kalorijām) 3 gadus ar atbilstošu uzturvērtību, kā rezultātā palielinājās I tipa kolagēna līmenis aknu biopsijas paraugos. Rezultāti parādīja, ka vienlaicīga silimarīna lietošana ievērojami samazināja alkohola izraisīto I tipa aknu kolagēna palielināšanos.

Silimarīna klīniskā efektivitāte

Aknu ciroze/ar alkoholu saistītas aknu slimības

Taukaino aknu slimību izraisa lieko tauku uzkrāšanās aknās, kas daudziem cilvēkiem var izraisīt nopietnas aknu slimības. Personām, kas lieto pārāk daudz alkohola, alkoholiskā taukainā aknu slimība ir agrākā ar alkoholu saistītas aknu slimības stadija. Silimarīns ir pētīts vairākos klīniskos pētījumos pacientiem ar aknu cirozi un/vai ar alkoholu saistītu aknu slimību. Seši no šiem klīniskajiem pētījumiem tika veikti pacientiem ar aknu cirozi (galvenokārt saistītu ar alkohola lietošanu). Četros pētījumos tika pētīta silimarīna ietekme uz klīniskiem rezultātiem, piemēram, mirstību un divos no šiem pētījumiem primārais klīniskais mērķa kritērijs bija dzīvildze.

Tie bija dubultmaskēti, prospektīvi, randomizēti pētījumi, kas tika veikti, lai noteiktu silimarīna 80% ietekmi uz cirozes slimnieku veselības iznākumu. Šāda formāta pētījumi tiek uzskatīti par ļoti augstvērtīgiem un to uzrādītie rezultāti par ticamiem.  Kopa piedalījās vairāk neka 250 pacientu. Galvenie sasniegtie rezultāti - 4 gadu dzīvildze bija ievērojami augstāka (58% pret 39%) silimarīna saņēmējiem, nekā placebo saņēmējiem (P = 0,036).
Pārbaudot aknu darbību, silimarīns konsekventi uzrādīja aknu enzīmu līmeņa samazināšanos (ALAT), (AST), salīdzinot ar placebo.
Vairāki pētījumi parādīja arī oksidatīvā stresa parametru uzlabošanos. Piemēram, dubultmaskēts, placebo kontrolēts pētījums pacientiem ar hronisku alkohola izraisītu aknu slimību parādīja, ka 6 mēnešus ilga ārstēšana ar silimarīnu ievērojami atjaunoja antioksidantu aizsardzības sistēmu.

Ne-alkohola taukainu aknu slimība

Ne-alkohola taukainā aknu slimība ir vēl viens hroniskas aknu slimības cēlonis, ja netiek patērēts ievērojams alkohola patēriņš un tas bieži ir saistīts ar insulīna rezistenci, centrālo aptaukošanos, 2. tipa diabētu un dislipidēmiju. Šo slimību pieaugošās izplatības dēļ tā ir atzīta par galveno pasaules veselības problēmu un galveno aknu slimību cēloni rietumvalstīs ar izplatību līdz 33%. Tā izplatība pieaug arī austrumu valstīs, atspoguļojot pieaugošo aptaukošanās un ar aptaukošanos saistīto slimību sastopamību šajos reģionos. Slimība ietver plašu traucējumu spektru, sākot no labdabīgas tauku uzkrāšanās (vienkārša steatoze), ar vai bez dažādas pakāpes aknu iekaisumu (steatohepatīts), līdz progresējošai fibrozei un galu galā līdz cirozei un aknu slimībai beigu stadijā.

Pētījumu rezultāti uzrādīja būtiskus rādītāju uzlabojumus, kā arī biometrisko parametru (piemēram, vēdera apkārtmēra, ķermeņa masas indeksa) uzlabošanos grupā, kas saņēma silimarīnu kopā ar E vitamīnu, salīdzinot ar placebo grupu. Šie atklājumi liecina, ka pacientiem ar nekomplicētu ne-alkohola taukaino aknu slimību, kuriem standarta ārstēšana aprobežotos ar diētu un fiziskām aktivitātēm, silimarīna/E vitamīna lietošana kā uztura papildinājums ir potenciāli efektīvāka nekā tikai diēta un, iespējams, uzlabo pacienta motivāciju laika gaitā uzturēt dzīvesveida izmaiņas

Vīrusu hepatīts

Tā kā ir pieejamas drošas un efektīvas tiešas pretvīrusu ārstēšanas metodes, silimarīna lietošana šai indikācijai nav plaši pētīta. Neskatoties uz to, pētījumi liecina, ka silimarīns var būt atbalstoša terapija pacientiem ar akūtu vai hronisku hepatītu. Jāņem vērā, ka silimarīns ir apstiprināts aknu atbalstam, nevis vīrusu hepatīta ārstēšanai.

Secinājumi

Silimarīnam ir bijusi pozitīva ietekme kā atbalstoša ārstēšana lielākajā daļā aknu slimību, tostarp cirozes un aknu bojājumu, ko izraisa pārmērīga alkohola lietošana. Klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās pacienti ar cirozi, ar silimarīna terapiju tika ievērojami samazināts ar aknām saistīto nāves gadījumu skaits. Darbības mehānisms, ar kuru silimarīns rada šos klīniskos efektus, ir saistīts ar tā antioksidantu aktivitāti. Tam ir antioksidanta iedarbība, darbojoties kā brīvo radikāļu, kas izraisa lipīdu peroksidāciju, iznīcinātājs, kā arī ietekmējot enzīmu sistēmas, kas saistītas ar šūnu bojājumiem, kas izraisa fibrozi un cirozi. Samazinot oksidatīvo stresu un no tā izrietošo citotoksicitāti, silimarīns aizsargā neskartas aknu šūnas vai šūnas, kas vēl nav neatgriezeniski bojātas, un tādējādi to var uzskatīt par hepatoprotektīvu. Šis efekts bija acīmredzams pētījumā ar cukura diabēta pacientiem ar vieglu cirozi, kurā silimarīns samazināja aknu disfunkcijas pazīmes un uzlaboja glikēmijas kontroli. Tāpēc, lai gan silimarīns var atbalstīt aknu funkcionalitāti pat taukainās aknu slimības progresīvākās stadijās, lai panāktu maksimālu labumu, ārstēšana ar silimarīnu jāsāk pēc iespējas agrāk pacientiem ar taukainu aknu slimību, ja ir atjaunojoša iedarbība, aknu potenciāls joprojām ir augsts, un, novēršot oksidatīvo stresu, kas ir citotoksicitātes cēlonis, var sasniegt labākos rezultātus.

Atsauces
Hepasan forte 30 kapsulas

Hepasan Forte satur dabīgās vielas, kas palīdz uzturēt normālu aknu veselību. Mārdadža (Silybum marianum) sēklu sausais ekstrakts (silimarīns 80%) un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu funkciju. Holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Dalīties