Dabas vielas

Ievads

Ārstniecības augi ir dabas dāvana cilvēkam, lai mēs dzīvotu veselīgu dzīvi bez slimībām. Augiem ir svarīga loma mūsu veselības saglabāšanā.

Mūsdienās pieejamie pētījumu rezultāti uzrāda, ka Passiflora sugām ir daudzi ieguvumi veselībai, taču klīniskie pētījumi joprojām ir diezgan ierobežoti. Passiflora ekstraktu sarežģītība rada izaicinājumus augu izcelsmes zāļu izstrādei. Pasiflora incarnata ir visvairāk pētītā augu suga un visvairāk izmantotā kā dabiska anksiolītiska augu izcelsmes  zāļu sastāvdaļa. Tomēr ir simtiem Passiflora sugu, kas potenciāli ir noderīgas medicīniskiem un uztura nolūkiem, un kuras joprojām ir maz izpētītas.

Pasiflora (Passiflora incarnata) ir daudzgadīgs augs ar dokumentētām ārstnieciskajām īpašībām. Literatūras dati liecina, ka pati pasiflora, kā arī tās preparāti palīdz mazināt stresu un tāpēc var būt noderīgi bezmiega, trauksmes un depresijas ārstēšanā.

Stress ir dabiska organisma reakcija, ko izraisa fiziski (izsalkums, slāpes un infekcija) un/vai psiholoģiska rakstura (saredzēti draudi, trauksme vai bažas) faktori. Hronisks ilgstošs stress var izraisīt miega, koncentrēšanās un atmiņas problēmas, kā arī afektīvus traucējumus. Tas ir patoloģisks stāvoklis, kas var pasliktināt koncentrēšanos un atmiņu, kā arī izraisīt afektīvus traucējumus, piemēram, depresiju, šizofrēniju un pēctraumatiskā stresa traucējumus.

Dabasviela

Pasiflora (Passiflora incarnata L.) ir daudzgadīgs augs, kas var izaugt līdz 10 m un ir ar olveida ēdamiem augļiem. Zema kaloritātes auglis (41–53 kcal/100 g) ir bagātīgs A, C, B1 un B2 vitamīniem, kā arī kalcija, fosfora un dzelzs avots. Šīs sugas dzimtene ir Dienvidamerika, Austrālija un Dienvidaustrumāzija, un mūsdienās to kultivē, lai iegūtu izejvielas farmācijas vajadzībām. Passiflora incarnata ir viena no vislabāk dokumentētajām Passiflora ģints sugām ar ārstnieciskām īpašībām. Medicīniskiem nolūkiem tiek izmantotas auga gaisa daļas, ziedi un augļi. Viņiem tiek piešķirta prettārpu, spazmolītiska un anksiolītiska iedarbība. Pasifloras ziedu izmanto arī kā līdzekli apdegumiem, caureju, sāpīgām menstruācijām, hemoroīdiem, neirotiskiem traucējumiem, bezmiegu, morfija atkarības ārstēšanai, kā arī var būt noderīga krampju vai neiralģijas gadījumā. Passiflora incarnata ir alkaloīdu, fenola savienojumu, flavonoīdu un cianogēno glikozīdu avots. Primārās pasifloras fitoķīmiskās vielas ir flavonoīdi (apigenīns, luteolīns, kvercetīns un kaempferols) un flavonoīdu glikozīdi (viteksīns, izoviteksīns, orientīns un izoorientīns).

Izmantošana stresa mazināšanai

Passiflora  ir viens no augu izcelsmes līdzekļiem, ko izmanto stresa seku mazināšanai [skat.]. Pētījums ar žurkām parādīja, ka ilgstoša pasifloras lietošana ir saistīta ar samazinātu stresa līmeni un līdz ar to palielinātu motivāciju rīkoties un uzlabotu motorisko aktivitāti [skat.]. Ir apstiprināta arī pasifloras labvēlīgā ietekme uz atmiņas funkciju [skat.]. Pasiflora lietošana cilvēkiem ar hronisku bezmiegu var radīt terapeitisku efektu miega traucējumu, atmiņas zuduma un deģeneratīvu smadzeņu slimību ārstēšanā. Passiflora var būt noderīga bezmiega ārstēšanā, pateicoties tā nomierinošajai iedarbībai, kā rezultātā personai, kurai ir miega grūtības, būs lielāka iespēja aizmigt [skat.]. Passiflora demonstrē pozitīvu ietekmi trauksmes, nemiera, bezmiega un depresijas stāvokļos [skat.].

Pasifloras zieds var mazināt dažus neiropsihiskas izcelsmes simptomus. Nekāda nelabvēlīga ietekme, tostarp atmiņas zudums vai psihometrisko funkciju traucējumi, nav saistīta ar pasifloras lietošanu. Passiflora incarnata prettrauksmes iedarbība ir salīdzināma ar tādām zālēm kā oksazepāms vai midazolāms. Līdz ar to šķiet, ka tas ir efektīvs un drošs farmaceitisks līdzeklis, lai samazinātu stresa reaktivitāti, bezmiegu, trauksmi un depresijai līdzīgu uzvedību.

Fito sastāvdaļas un fito farmakoloģija

Pasifloras ziedu galvenās ķīmiskās sastāvdaļas ir flavonoīdi (0,25%), piemēram, viteksīns, izoviteksīns, orientīns, izoorientīns, apigenīns, kaempferols un kvercetīns. Vēl ir alkaloīdi (0,1%), ar beta-karbolīna gredzenu un dDažas citas izolētas augu sastāvdaļas, piemēram, glikozīdi, ogļhidrāti, aminoskābes, benzopironi, cianogēnie glikozīdi, piemēram, gianokardīns, pirona atvasinājumi, piemēram, maltols un etilmaltols. Divas svarīgas sastāvdaļas, krizīns un benzoflavona daļa  ir tikušas izdalītas.

Nikotīna atkarības ārstēšana

Daži farmakoloģiskie pētījumi apstiprināja, ka no Pasifloras izolētā aktīvā dabas viela - benzoflavons -  bija ļoti efektīva pret atkarības draudiem no nikotīna laboratorijas dzīvniekiem. Ņemot vērā dažādus ziņojumusi, kuros minēta Pasifloras lietderība tabakā atkarības ārstēšanā, pētījumi veikti, izmantojot bioaktīvo benzoflavona daļu. Šie pētījumi, lai gan tie bija provizoriski, liecināja, ka var būt noderīga nikotīna atkarības ārstēšanā

Alkohola atkarība 

Nesen tika ziņots, ka Pasifloras benzoflavoni daļēji ir atbildīgi par daudzveidīgo šī auga ietekmi uz centrālo nervu sistēmu, novēršot tādu vielu uzņemšanas ietekmi kā kanabinoīdi, alkohols un nikotīns. Ilgstošai Pasifloras lietošanai alkohola atkarības mazinašanā bija labāka profilaktiskā iedarbība nekā akūtai ārstēšanas metodei. Šie rezultāti liecināja, ka ārstēšanu ar Pasifloras ekstraktu varētu izmantot kā drošu alternatīvu alkohola atkarības ārstēšanai.

Prettrauksmes darbība

Augu izcelsmes zāles tiek plaši izmantotas visā pasaulē ārstējot trauksmes simptomus, uzrādot efektīvāti un drošumu. Pasifloras ziedu ekstrakts ir viens no šiem plaši lietotiem savienojumiem, tam ir nozīmīga anksiolītiskā aktivitāte uz dzīvnieku modeļiem. Tiek uzskatīts, ka pasifloras nomierinošā iedarbība ir saistīta ar tās ietekmi uz neirotransmiteriem, tostarp GABA un dopamīnu. Viens pētījums atklāja, ka pasifloras ziedu ekstrakts ievērojami paaugstināja dopamīna līmeni.

Atsauce: Brown E, Hurd NS, McCall S, Ceremuga TE. Evaluation of the anxiolytic effects of chrysin: A Passiflora incarnata extract, in the laboratory rat. AANA J 2007;75:333-37

Klīniskie pētījumi

Satraukuma ārstēšana

Vispilnīgāko pētījumu ir aprakstījuši Mori un kolēģi [skat.], ko novērtēja The Cochrane Collaboration [skat.] un EMA [skat.]. Saskaņā ar šiem novērtējumiem daudzcentru dubultmaskētais pētījums, kas veikts Japānā 4 nedēļu laikā, tika atbilstoši randomizēts un Jadad punktu skaits bija 5. Pētījumā 63 pacienti saņēma Pasiflora incarnata ekstraktu  un 71 pacients saņēma meksazolāmu.  Sākotnējās devas bija 90 mg Pasiflora vai 1,5 mg meksazolāma, kuras vēlāk dubultoja. Lai gan meksazolāms bija efektīvāks, Pasiflora efektivitāte bija nozīmīga, lai ārstētu trauksmi, sasprindzinājumu un satraukumu. Neliels pētījums ar 36 pacientiem ar vispārēju trauksmi 28 dienu periodā parādīja, ka pasifloras ekstrakta (45 pilieni dienā) lietošana ir tikpat efektīva kā oksazepāms (30 mg/dienā) [skat.]. Rezultāti liecināja, ka Passiflora ekstrakts ir efektīvs medikaments ģeneralizētas trauksmes ārstēšanai un mazs Passiflora ekstrakta blakņu biežums salīdzinājumā ar oksazepāmu ir nozīmīga priekšrocība.Tā pati pētnieku grupa novērtēja Pasiflora incarnata ekstrakta (60 pilieni) ietekmi, kas saistīta ar klonidīnu (0,8 mg) opiātu atkarīgajiem, kuriem tika veikta atkarības terapija [skat.]. Pētījumā ar 65 pacientiem autori secināja, ka kombinācijas ikdienas lietošana 14 dienu laikā bija labāka nekā tikai klonidīns ar 0,8 mg/dienā.

Pasiflora miegam

 
Daži pierādījumi liecina, ka pasifloras zieds palīdz cilvēkiem gulēt. 2017. gada pētījumi pelēm liecina, ka Pasiflora incarnata var pozitīvi ietekmēt miega modeļus. Vienā pētījumā ar žurkām atklājās, ka Pasiflora incarnata ievērojami palielināja lēno (dziļo) miegu, samazināja miegu ar ātru acu kustību un palīdzēja žurkām ātrāk aizmigt. Citā pētījumā ar dzīvniekiem uzticams avots atklāja, ka pasifloras zieds samazināja laiku, kas nepieciešams, lai aizmigtu un pagarināja miega ilgumu. Lai noteiktu efektivitāti un identificētu blakusparādības cilvēkiem, būs nepieciešami turpmāki pētījumi.

Noderīgi secinājumi

Daži pierādījumi liecina, ka viens no pasifloras veidiem -  Pasiflora incarnata, var palīdzēt mazināt trauksmi un uzlabot miegu. Tam var būt arī citas priekšrocības, tostarp menopauzes un epilepsijas simptomu mazināšana. Cilvēki var lietot pasifloras piedevas kopā ar citām trauksmes ārstēšanas metodēm, taču vienmēr konsultējieties ar ārstu par iespējamo mijiedarbību.

Zāļu mijiedarbība un brīdinājumi

Tāpat kā ar jebkuru augu izcelsmes līdzekli, vienmēr pastāv iespēja mijiedarboties starp pasifloras ziedu un citām ārstēšanas metodēm vai medikamentiem.

Zāles, kurām ir iespējama mijiedarbība ar Pasifloruu. Tie ietver:

  • Antidepresanti
  • Antihistamīni
  • Benzodiazepīni
  • Barbiturāti
  • Narkoleptiķi

Pasifloru saturoši produkti

Sedanorm Spray 30 ml

Sedanorm Spray zem mēles izsmidzināms nomierinošs līdzeklis. Sastāvā grifonijas sēklu ekstrakts, kas palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas darbību un pasifloras ekstraksts, kas darbojas nomierinoši.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

 

 

Dalīties