Patiesībā paaugstinātos aknu rādītājus mēs nekādi nejūtam: sūdzību parasti nav, aknas nesāp, nav dzeltes, mēs ejam uz darbu un varam pat nenojaust, ka sācies aknu bojājums. Tieši tāpēc ir svarīgas asinsanalīzes profilaksei. Un ja nu aknu rādītāji tiešām izrādās paaugstināti – kādā gadījumā vērts uztraukties un griezties pie ārsta?
Kas ir ALAT un ASAT?
Specifiskie aknu rādītāji asins analīzēs ir ASAT (aspartātaminotransferāze) un ALAT (alanīnaminotransferāze) – fermenti, kas liecina par šūnu bojājumu. Aknu veselības gadījumā vissvarīgākais ir ALAT rādītājs, kas var brīdināt par to, ka iet bojā tieši aknu šūnas. Savukārt ASAT var norādīt uz šūnu bojājumiem arī ārpus aknām, citos audos.
1) ALAT - tiek uzskatīts par pamatotu aknu saslimšanas rādītāju. Šis enzīms atrodams skeleta muskuļaudos, sirdī un citos orgānos, taču visaugstākais tā līmenis ir aknu un nieru audos. Ja ir audu bojājumi, šis enzīms tiek vairāk izdalīts asinsritē. Tāpēc ievērojami paaugstināts ALAT līmenis serumā var tikt saistīts ar daudzām aknu saslimšanām. Piemēram, ALAT ir specifisks rādītājs vīrusa hepatītu gadījumā un korelē ar slimības gaitas smagumu.
Optimāls ALAT līmenis pieaugušajiem ir:
* sievietēm - nepārsniedz 31 U/l,
* vīriešiem - nepārsniedz 41 U/l.
2) ASAT - galvenokārt atrodas aknu, sirds, muskuļu un nieru audos. Enzīma koncentrācija serumā strauji pieaug, ja ir aknu šūnu bojājumi, miokarda infarkts (vairāk nekā ALAT), skeleta muskulatūras slimības. Pēc miokarda infarkta ASAT koncentrācija asinīs paaugstinās pēc 6-8 stundām, sasniedzot maksimumu 18.-24. stundā, un normalizējas 4.-7. dienā. Tā kā ASAT atrodas ne tikai aknu šūnās, bet arī miokarda šūnās, tas nav tik cieši saistīts ar aknu patoloģijas procesiem kā ALAT. Tomēr tas ir labs marķieris, piemēram, akūta alkohola hepatīta diagnostikai.
Optimāls ASAT līmenis pieaugušajiem ir:
* sievietēm - nepārsniedz 31 U/l,
* vīriešiem - nepārsniedz 37 U/l.
Kā iegūt pareizus aknu rādītājus?
Lai arī ALAT ir svarīgāks aknu rādītājs, to izvērtē mijiedarbībā ar otru aknu rādītāju – ASAT, un tie abi tiek mērīti ar asins analīžu palīdzību. Ļoti svarīgi ir pareizi sagatavoties analīžu nodošanai. Pēdējai maltītei vajadzētu būt vismaz astoņas stundas pirms asins analīžu nodošanas, kā arī vismaz pusstundu pirms tam nevajadzētu veikt fiziskas aktivitātes.
Ja ALAT ir normas robežās, ASAT atsevišķi nav jāpārbauda. Tiesa – ja būs palielināts ALAT, noteikti būs palielināts arī ASAT rādītājs (otrādi – ne vienmēr).
Protams, vislabāk doties uz laboratoriju nodot asins analīzes ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu, kurā atzīmēti visi nepieciešamie marķieri, lai ārsts iegūtu pilnīgāko informāciju par sava pacienta veselības stāvokli. Var nodot analīzes arī bez nosūtījuma, tikai jautājums: vai iegūtie rezultāti būs saprotami un kā tie tiks “tulkoti”?
Katra cilvēka organisms ir individuāls, un nereti rādītāji neiekļaujas vispārpieņemtajos references intervālos. Dažkārt neliels kāda rādītāja palielinājums uzreiz neliecina par pataloģiju. Tai pat laikā ir gadījumi, kad aknu rādītāji ir normas robežās, taču turpmākie izmeklējumi atklāj kādu aknu slimību.
Ja ALAT ir nedaudz virs normas, tā parasti nav akūta situācija, taču paaugstinājums var būt arī vairāki tūkstoši un pat 10 000 vienību – tad tas jau ir akūts process, kam jāmeklē iemesli. Līdz ar ALAT jāvērtē arī citi asins analīžu rādītāji, un to var veikt tikai kvalificēts mediķis.
Iespējamie cēloņi aknu rādītāju paaugstinājumam
* Aknu darbības traucējumi: akūts vai hronisks hepatīts, aknu aptaukošanās, toksiski aknu bojājumi no medikamentiem (antibiotikām, pretiekaisuma zālēm, pretapaugļošanās tabletēm, pretholesterīna zālēm u.c.) un alkohola, aknu ciroze, aknu audzēji u.c.;
* dzelte sakarā ar žults izvadceļu nosprostojumu;
* akūts miokarda infarkts vai miokardīts;
* skeleta muskuļu trauma;
* nepareiza diēta un liekais svars;
* intensīva sportošana – precīzai rādītāju noteikšanai vajadzētu nedēļu pirms asins analīzēm atturēties no lielas fiziskas slodzes un intensīviem treniņiem;
* autoimūnās un ģenētiskās slimības – retāki gadījumi.
Kā rīkoties, ja ALAT un ASAT ir paaugstināti?
Lai pārliecinātos par aknu veselību, vajadzētu regulāri vismaz reizi gadā veikt pārbaudes pie ģimenes ārsta. Paaugstinātu aknu rādītāju gadījumā nepieciešams savlaicīgi uzsākt ārstēšanos pie infektologa vai aknu speciālista – hepatologa, lai izvairītos no komplikācijām.
Arī tad, ja aknu rādītāji ir normā, der pārlūkot savu uzturu un ieradumus – vai tie nevar kaitēt aknām, ko dēvē par mūsu organisma lielāko laboratoriju un kuru darbība tiešā mērā atkarīga no mūsu attieksmes pret savu ķermeni.
Izmaiņas dzīvesveidā, kas var ļoti palīdzēt:
* veselīgs uzturs - aknas ir jutīgas pret pārtikas sastāvu, tai skaitā saldinātājiem un konservantiem, asiem un pikantiem ēdieniem. Īpaši tām nepatīk produkti ar piesātinātajiem taukiem un transtaukiem (margarīns, ātrās uzkodas, saldēti produkti, picas, čipsi, zivju pirkstiņi, cepumi, virtuļi u.c.). To vietā labāk pāriet uz produktiem, kas satur labos taukus (zivis, avokado, olīveļļa). Palielinot uzņemto šķiedrvielu daudzumu, uzlabosies gremošanas procesi, turklāt svaigi dārzeņi, augļi un pilngraudu produkti palīdzēs izvadīt no organisma toksīnus. Ieteicams arī kontrolēt olbaltumvielu daudzumu uzturā;
* vairāk kustību – mazkustīgums kopā ar neveselīgu uzturu veicina aptaukošanos un taukaino aknu slimības attīstību. Regulārām fiziskām aktivitātēm vajadzētu veltīt vismaz 150 minūtes nedēļā, lai uzturētu veselīgu svaru un metabolismu;
* kaitīgu ieradumu atmešana - smēķēšana un alkohola lietošana, kā arī citi uzņemtie toksīni (piemēram, pārmērīga un nepareiza medikamentu lietošana) kaitē tiešā veidā aknām un veselībai kopumā. Atteikšanās no šiem veselībai kaitīgajiem faktoriem sniegs manāmu uzlabojumu jau drīz vien;
* piesardzība asins kontaktos - procedūras, kurās iespējams asins kontakts, palielina B un C vīrusa hepatītu risku. Tādēļ manikīrs, pedikīrs, tetovējumi, pīrsingi jāveic tikai pie uzticamiem speciālistiem, pārliecinoties par instrumentu sterilitāti un drošības pasākumu ievērošanu. Paaugstināts B un C vīrusu hepatītu saslimšanas risks ir intravenozo narkotiku lietotājiem, kā arī neaizsargātu dzimumaktu gadījumā;
* papildu atbalsts aknām - noteiktos gadījumos aknām noder papildu atbalsts hepatoprotektoru veidā: tās ir ārstnieciskās vielas, kas palīdz uzturēt veselīgu aknu darbību un atjaunot to bojātās šūnas. No dabas vielu hepatoprotektoriem efektīvākie ir mārdadzis (aktīvā viela silimarīns), pieneņu, artišoku ekstrakts, holīns.
Jaunais Hepasan® INTENSE atbalsts aknām
Atklāj Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma jauno produktu aknu veselībai Hepasan® INTENSE – koncentrēta aktīvo vielu kompozīcija 1 kapsulā. Tā sastāvā ir zinātniski atzītas aktīvās vielas intensīvai aknu veselības spēcināšanai.
Produkts radīts, ņemot vērā ārstu un farmaceitu ietiekumiem, lai maksimalizētu efektu bez sarežģītām dozēšanas shēmām! Tikai 1 kapsula dienā!
Produkta kompozīciju veido:
- holīns, kas palīdz uzturēt normālu aknu darbību un lipīdu jeb tauku vielmaiņu;
- no mārdadža iegūts silimarīns, kas palīdz aizsargāt aku šūnas;
- L-metionīns būtiska aminoskābe, kas veicina detoksikācijas procesus;
- B9 (folijskābe) un B12 vitamīns veicina normālas homocisteīna vielmaiņas uzturēšanu.
Jaunais Hepasan® INTENSE pieejams Lotos Pharma interneta veikalā un lielākājās aptiekās. Spēcini aknas intensīvi ar 1 kapsulu dienā!