gāzes vēderā
Vēdera labsajūta

Vēdera uzpūšanās un gāzes mums izraisa ne vien neērtības, bet bieži vien īstas mocības. Lai arī tas ir dabisks process – vai iespējams to arī dabiskā ceļā regulēt?

Skaļa vēdera gāzu izdalīšanās ir viena no normālākajām un dabiskākajām lietām, ko dara mūsu ķermenis ik dienas. Tā ir saistīta ar to, cik labi vai slikti darbojas gremošanas sistēma, un var daudz atklāt par mūsu veselību kopumā. Nav skaidrs, kāpēc tas tiek uzskatīts par smieklīgu vai apkaunojošu, taču viena lieta, kas cilvēkiem jāzina - svarīgi ir izvadīt nevajadzīgu gāzi, pretējā gadījumā tā var izraisīt nepatīkamu vēdera uzpūšanos un sāpes vēderā.

Izdalām gandrīz litru gāzes dienā!

Izrādās, mēs esam “staigājošās gāzu fabrikas”, jo ik dienas gremošanas traktā ir vidēji 900 kubikcentimetri jeb gandrīz litrs dažādu gāzu! No kurienes tās ceļas? Gāzes nokļūst gremošanas traktā trejādi: norijot gaisu, izdaloties no asinīm (slāpeklis, ogļskābā gāze, skābeklis) un rodoties rūgšanas un pūšanas procesos zarnās (sērūdeņradis, amonjaks).

Ķermenis izvada šo gāzes apjomu regulāros intervālos pa taisnās zarnas beigu daļu jeb tūpli. Ārsti lēš, ka vidēji tas notiek 10-20 reizes dienā, bieži vien mums pašiem nemaz to nemanot, jo normāli gāzes izplūst bez skaņas un smakas. Tas liecina, ka gremošanas sistēma ir veselīga – gāzes bez smaržas, nozīmē tikai to, ka ķermenī ir uzkrājies pārāk daudz gaisa, un tas tagad ir gatavs no tā izkļūt. Faktiski, 99% gāzes ir bez smakas, bet atlikušais viens procents parasti ir sērs. Parasti lielāko daļu gāzes ar slikto smaku izraisa zarnu baktērijas, kas ražo sēru saturošus savienojumus, piemēram, sērūdeņradi. Daļa gāzu var izkļūt no ķermeņa arī ar atraugām.

Daudzi būs ievērojuši, ka viņiem vairāk gāzes izdalās miega laikā vai no rīta pieceļoties. Tam ir dabisks izskaidrojums. Pētījumi liecina, ka spiediens anālās atveres slēdzējmuskulī cikliski svārstās visas dienas garumā. Šis muskulis ir vairāk atslābināts miega laikā, un tas kontrolē, vai resnajā zarnā esošās gāzes tiek atbrīvotas. Slēdzējmuskulis arī spontāni atslābinās no rītiem vairākas reizes stundā, ļaujot gāzēm vieglāk izplūst.

Nereti – parasti pieklājības pēc – cenšamies aizturēt gāzu izdalīšanos. Vai tas nav kaitīgi? Tas nav kaitīgi, taču nav arī ieteicams, jo tādējādi tiek izstieptas zarnas, izraisot vēdera uzpūšanos vai sliktu dūšu. Citiem vārdiem sakot, ārā vienmēr ir labāk nekā iekšā. Labāk sargāt sevi no lieka diskomforta.

gāzes

Meteorisms – pārāk uzpūsts vēders

Ja gāzes izdalās vairāk kā 25 reizes dienā, tas var norādīt uz palielinātu gāzu daudzumu kuņģī un zarnās vai tikai zarnās – meteorismu. Meteorisma sekas var būt nepatīkama garša vai smaka mutē, sirdsklauves un sāpes, galvassāpes, vēdergraizes, nogurums.

Spasmoil

Izplatītākie vēdera uzpūšanās iemesli:

* diēta - pārtikas produkti, kas var izraisīt gāzes šķiedrvielu daudzuma dēļ, ir pilngraudu produkti, klijas, žāvētas plūmes, persiki, āboli, bumbieri, sparģeļi, artišoki, ziedkāposti, kāposti, Briseles kāposti, brokoļi, sīpoli un pupiņas, lēcas, sēnes, kā arī alus un citi gāzētie dzērieni;

* medicīniskais stāvoklis vai zāļu blaknes – vēdera uzpūšanās ir tipisks pārtikas nepanesības vai alerģijas simptoms, taču var liecināt arī par tādām hroniskām gremošanas slimībām kā kairinātas zarnas sindroms, divertikulīts, čūlainais kolīts, Krona slimība un citas iekaisīgas zarnu slimības. Arī baktēriju skaita palielināšanās vai izmaiņas tievajās zarnās var izraisīt pārmērīgu gāzu veidošanos, caureju un svara zudumu;

* menstruācijas - menstruāciju laikā hormonu līmenis var krasi svārstīties, izraisot vairākas gremošanas problēmas. Augsts estrogēna līmenis organismā bieži var izraisīt gāzi un aizcietējumus. Dzemde ražo hormoniem līdzīgas ķīmiskas vielas, ko sauc par prostaglandīniem, kas palīdz noārdīt un izvadīt dzemdes gļotādu. Taču, kad prostaglandīnu pārpalikums nonāk asinsritē, tas var likt sarauties citiem ķermeņa muskuļiem, tostarp zarnām, izraisot vēdera uzpūšanos un neregulāru zarnu darbību;

* fiziskās aktivitātes - daži fiziskās aktivitātes aspekti var radīt pārmērīgu gāzi. Var rasties uzpūsta vēdera sajūta pēc treniņa, ja cilvēks spēcīgi elpojis vai lieliem malkiem dzēris pārāk daudz ūdens, reizē norijot gaisu. Vēdera uzpūšanos var izraisīt arī pārāk maza šķidruma lietošana, kā arī fiziskā slodze pati par sevi;

* stress – vieniem stress palēnina gremošanu, izraisot vēdera uzpūšanos, sāpes un aizcietējumus, savukārt citiem to paātrina, izraisot caureju. Stress var arī pasliktināt gremošanas traucējumus, piemēram, kuņģa čūlas un kairinātu zarnu sindromu.

gāzes

Kas palīdz pret vēdera uzpūšanos?

Vēdera gāzu izdalīšanās ir normāla gremošanas procesa daļa, ķermenim atbrīvojoties no liekā gaisa, kas virpuļo tā iekšpusē. Dažkārt šīs gāzes var iestrēgt un izraisīt ne tikai diskomfortu un vēdera uzpūšanos, bet nopietnos gadījumos, kad iestrēdzis ļoti daudz gaisa, tas var būt arī ļoti sāpīgi. Asu sāpju un krampju gadījumā noteikti jāvēršas pēc ārsta palīdzības, taču ne tik nopietnos gadījumos var palīdzēt profilakses pasākumi un dabiski līdzekļi.

1. Izslēgt no diētas noteiktus produktus. Mēģiniet izņemt vienu produktu vienlaikus – piemēram, pienu, lai redzētu, vai tas ir vainīgais un vai vēdera stāvoklis uzlabojas. Var atturēties no pārtikas, kas satur daudz šķiedrvielu, uz nedēļu vai divām, tad pakāpeniski atsākt to ēst.

2. Kustēties. Viens no veidiem, kā ātri atbrīvoties no gāzēm vēderā, ir doties pastaigā vai veikt vingrojumus, it sevišķi noteiktas jogas pozas. Arī dziļās elpošanas vingrinājumi un vēdera masāža palīdz regulēt gremošanu.

3. Dzert siltu tēju. Ūdens stimulē peristaltiku (kustību zarnās). Izdzerot tasi silta ūdens, var atbrīvoties no gāzēm un krampjiem. Vēl labāk dzert zāļu monotējas vai maisījumus, kas īpaši palīdz pret vēdera uzpūšanos. Šo ārstniecības augu vidū ir: piparmētras, kumelītes, anīss, ķimenes, koriandrs, fenhelis, kurkuma u.c.

4. Iet vannā. Silta vanna palīdz atslābināties, ļaujot arī zarnām labāk veikt savu uzdevumu.

5. Gādāt par probiotikām. Probiotiku uztura bagātinātāji atjauno zarnu līdzsvaru. Ja resnajā zarnā un gremošanas traktā ir pietiekams daudzums labo baktēriju, samazinās negatīvās blakusparādības, piemēram, gāzes un vēdera uzpūšanās. Ir pat pierādīts, ka probiotikas var palielināt zarnu kustīgumu, paātrinot gremošanu un kavējot gāzu uzkrāšanos.

6. Lietot līdzekļus pret vēdera uzpūšanos. Aptiekās pieejams plašs klāsts līdzekļu, kas paredzēti īpaši pret vēdera gāzēm un uzpūšanos. Ieteicams izvēlēties produktus ar dabīgu sastāvu. Piemēram, SPASMOIL kapsulu sastāvā ir piparmētras un fenheļa ēteriskās eļļas, kas palīdz samazināt vēdera uzpūšanos, turklāt tām piemīt spazmolītisks efekts. Piparmētra īpaši palīdz mazināt meteorismu, un fenhelis uzlabo gremošanu. Lietošanas veids: pieaugušajiem ieteicams lietot iekšķīgi pa 1 kapsulai 1-3 reizes dienā pirms ēdienreizes.

Spasmoil pret vēdera pūšanos
section-8ee2fdb