Antioksidanti – kādēļ tik svarīgi | Lotos Pharma
Imunitāte

Kādēļ antioksidanti ir svarīgi?


Antioksidantu svarīgākā nozīme - tie rūpējas par to, lai mūsu šūnas būtu veselas. Un, ja šūnas ir veselas, tad arī mēs jūtamies labi, jo šūnas veido cilvēka organismu un nodrošina tā būtiskākās funkcijas – augšanu, attīstību un reproducēšanos jeb vairošanos. Tomēr katrā no mums antioksidantiem pretī darbojas brīvie radikāļi. Kāda ir šī mijiedarbība un kāpēc ir svarīgi izvairīties no oksidatīvā stresa?

Brīvie radikāļi un bīstamais oksidatīvais stress

Būtībā, brīvie radikāļi ir antioksidantu pretstats, jo, ja antioksidanti ir vielas, kas aizsargā šūnas, brīvie radikāļi šos bojājumus rada, tostarp, liekot organismam paātrināti novecoties. Brīvie radikāļi ir cieši saistīti ar cilvēka dzīvesveidu un apkārtējo vidi – gaisa piesārņojums, cigarešu dūmi, alkohols, toksīni, augsts cukura līmenis asinīs u. c. faktori ir tie, kas šīm aktīvajām skābekļa formām liek nodarīt kaitējumu veselajām šūnām.

Kad organismā brīvo radikāļu daudzums pārsniedz antioksidantus un antiradikāļus, var runāt par oksidatīvo stresu, kas ir ļoti bīstams. Ilgstošs oksidatīvais stress rada dažādus kardiovaskulāros riskus, ierosinot sirds slimības, asinsvadu kaites un asins saindēšanos. Arī locītavu iekaisums – artrīts, kā arī Pārkinsona un Alcheimera slimība ir tieši saistīta ar brīvajiem radikāļiem. Un tas vēl nav viss, jo oksidatīvā stresa apstākļos pat var tikt sabojātas cilvēka RNS un DNS struktūras, tādējādi ievērojami paaugstinot vēža dažādu formu rašanās risku.

Tomēr mūsu ķermenī nekas nav nejaušs, proti, lai arī brīvie radikāļi var būt ļoti agresīvi pret šūnām un pat postoši, vienlaikus tie arī rūpējas par organismu, atbildot par labvēlīgām fizioloģiskajām funkcijām. Ja brīvie radikāļi ir pareizā daudzumā attiecībā pret antioksidantiem, tie sekmīgi cīnās pret patogēniem (vīrusiem, baktērijām u. c.), kas uzbrūk ķermeņa šūnām un izdala toksīnus jeb stipras indes, inficējot ķermeni un izraisot slimības.

Kā uzņemt antioksidantus?

Cilvēka organisms, tāpat kā citu dzīvo būtņu organismi, sastāv no šūnām, un tām ir fundamentāla loma visa organisma mūža garumā. Savukārt, antioksidanti ir vielas, kas novērš vai palēnina šūnu bojājumus, ko rada atomi vai molekulas – brīvie radikāļi. Tāpēc būtiski nodrošināt savu ķermeni ar pietiekamu antioksidantu daudzumu.

Vislabāk pazīstamie antioksidanti ir C un E vitamīns, beta karotīns un tādas minerālvielas kā selēns un mangāns, taču tie nebūt nav vienīgie, jo antioksidatīvas īpašības piemīt simtiem, iespējams, pat tūkstošiem vielu. Organisms vislabāk var uzņemt antioksidantus, ja uzturā tiek lietoti daudzveidīgi augu valsts pārtikas produkti, tostarp ogas, dārzeņi, pilngraudu produkti. Jo krāsaināks un dabiskāks uzturs - jo labāk! Un nevajag piemirst arī par šķiedrvielām.

Viens no iedarbīgākajiem augiem, kas tradicionālajā medicīnā jau izsenis ir lietots vīrusu slimību, saaukstēšanās un gripas ārstēšanā, ir plūškoks (Sambucus nigra L.). Arī mūsdienās veiktie klīniskie pētījumi ir pierādījuši tā efektivitāti cīņā ar A un B tipa gripu. Atklāts arī, ka lietojot plūškoka sulas koncentrātu, saaukstēšanās simptomi un to ilgums samazinājās uz pusi jau trīs dienu laikā.

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma piedāvā melnā plūškoka balzamu Imunosil Sambucus - vienīgo produktu Baltijā, kura sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula, spēcīgs antioksidantu avots. Sula iegūta, izmantojot augstvērtīgu pasterizācijas tehnoloģiju. Imunosil Sambucus palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.

Imunosil Sambucus
section-7ff9828