Antioksidanti – kādēļ tik svarīgi | Lotos Pharma
Imunitāte

Kādēļ antioksidanti ir svarīgi?


Antioksidanti ir nozīmīgi ar to, ka rūpējas par to, lai mūsu šūnas būtu veselas. Un, ja šūnas ir veselas, tad arī mēs jūtamies labi, jo šūnas veido cilvēka organismu un nodrošina tā būtiskākās funkcijas – augšanu, attīstību un reproducēšanos jeb vairošanos. Izlasi šajā rakstā, kā katrā no mums mijiedarbojas antioksidanti un brīvie radikāļi, un kāpēc ir svarīgi izvairīties no oksidatīvā stresa.

Brīvie radikāļi un bīstamais oksidatīvais stress

Būtībā, brīvie radikāļi ir antioksidantu pretstats, jo, ja antioksidanti ir vielas, kas aizsargā šūnas, brīvie radikāļi šos bojājumus rada, tostarp, liekot organismam paātrināti novecoties. Brīvie radikāļi ir cieši saistīti ar cilvēka dzīvesveidu un apkārtējo vidi – gaisa piesārņojums, cigarešu dūmi, alkohols, toksīni, augsts cukura līmenis asinīs u. c. faktori ir tie, kas šīm aktīvajām skābekļa formām liek nodarīt kaitējumu veselajām šūnām.

Kad organismā brīvie radikāļi ir vairāk nekā antioksidanti un antiradikāļi, tad var sākt runāt par oksidatīvo stresu, kas ir ļoti bīstams. Ilgstošs oksidatīvais stress rada kardiovaskulāros riskus, ierosinot sirds slimības, asinsvadu kaites un asins saindēšanos. Arī locītavu iekaisums – artrīts, Pārkinsona un Alcheimera slimības ir tieši saistītas ar brīvajiem radikāļiem. Bet tas nav viss, jo oksidatīvā stresa apstākļos var tikt pat sabojātas cilvēka RNS un DNS struktūras, tādējādi ievērojami augot dažādu formu vēža riskiem.

Taču šeit jāatceras tas, ka mūsu ķermeņos nekas nav nejaušs, proti, lai arī brīvie radikāļi var būt ļoti agresīvi pret šūnām un pat postoši, vienlaikus tie arī rūpējas par organismu, atbildot par labvēlīgām fizioloģiskajām funkcijām – esot pareizā daudzumā attiecībā pret antioksidantiem, brīvie radikāļi cīnās pret patogēniem (vīrusi, baktērijas u. c.), kas, uzbrūkot ķermeņa šūnām, izdala toksīnus jeb stipras indes, inficējot ķermeni un izraisot slimības.

Kas ir antioksidanti, un kur tie atrodas?

Cilvēka organisms, tāpat kā citu dzīvo būtņu organismi, sastāv no šūnām, tas nozīmē to, ka tām ir fundamentāla loma visa organisma mūža garumā. Savukārt, antioksidanti, kā jau noskaidrojām, ir vielas, kas novērš vai palēnina šūnu bojājumus, ko rada atomi vai molekulas –

brīvie radikāļi.

Vislabāk pazīstamie antioksidanti ir C un E vitamīni, beta karotīns un tādas minerālvielas kā selēns un mangāns, taču tie nebūt nav vienīgie, jo ar antioksidatīvām īpašībām ir simtiem, iespējams, pat tūkstošiem vielu. Antioksidantus vislabāk organisms var uzņemt, ja uzturā daudzveidīgi tiek lietoti pārtikas produkti no augu valsts, tostarp, ogas un dārzeņi, pilngraudu produkti. Citiem vārdiem – jo krāsaināk un dabiskāk, jo labāk. Un nevajag piemirst arī par šķiedrvielām!

Tradicionālajā medicīnā plūškoks (Sambucus nigra L.) jau izsenis ir lietots vīrusu slimību, saaukstēšanās un gripas, ārstēšanā. Arī mūsdienās veiktie klīniskie pētījumi ir pierādījuši tā efektivtāti cīņā ar gripas A un B tipiem, kā arī, lietojot plūškoka sulas koncentrātu saaukstēšanās simptomi un to ilgums samazinājās uz pusi jau 3 dienu laikā.

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma patērētājiem piedāvā melnā plūškoka balzamu Imunosil Sambucus. Imunosil Sambucus ir vienīgais produkts Baltijā, kura sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula - spēcīgs antioksidantu avots. Tā iegūta izmantojot augstvērtīgu pastarizācijas tehnoloģiju. Imunosil Sambucus palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.

Imunosil Sambucus
section-7ff9828
Dalīties