Vīrusi. Imunitāte. Imunosil Virufix
Imunitāte

Ko saka zinātnieki par Covid-19 jaunajiem variantiem

Covid-19 pandēmija, mums nemanot, ir parūpējusies par to, ka mums nākas izglītoties par vīrusiem. Arī iepriekš vīrusi un citi mikroorganismi (mikrobi, baktērijas, sēnītes) mums līdzās bija ik dienu. Tomēr Covid-19 vīruss ir īpašs. Tas atļāvis uzzināt kaut ko pavisam jaunu par vīrusu infekcijām. Tieši ko – par to lasi šajā rakstā.

Omikrona dominējošie varianti

Pašlaik novērojams, ka Covid-19 delta paveids ir kļuvis par ļoti retu parādību. Izvērtējot Covid-19 testu rezultātus, vairāk kā 50% inficēto Latvijā un Eiropā ir atklāti omikrona varianta apakšpaveidi BA4 un BA5. Šī gada jūlija sākumā arī notekūdeņu monitorings visās pilsētās Latvijā uzrādīja paveidu BA4 un BA5 pārsvaru dažviet līdz pat 90%, informēja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs1.

Pētnieki, kas pēta Covid-19 un citu vīrusu infekciju tendences, noskaidroja, ka Omikrona variants izplatās daudz straujāk nekā SARS-CoV-2 vīruss un Delta variants. Tomēr Omikrons – pašlaik tā BA4 un BA5 paveidi - salīdzinājumā ar Delta variantu lielākoties rada vieglākus simptomus un līdz ar to mazāk letālus gadījumus.
Covid-19 jaunie varianti – ko saka zinātnieki | Lotos Pharma

Covid-19 mutācijas

Vakcinēšanās pret šo jauno variantu tagad ir lielā “Tabu” tēma, tādēļ, ka BA4 un BA5 Omikrona paveidi spēj izvairīties no dažām antivielām, kas organismā izveidojušās gan pēc vakcinācijas, gan pēc infekcijām. To skaitā arī tām, ko izraisījuši citi omikrona apakšvarianti. Tas nozīmē, ka viens pārslimots omikrona paveids negarantē, ka nesaslimsi ar nākamo paveidu.

Kad zinātnieki pirmo reizi sāka pētīt omikronu, viņi atklāja to, ka omikronam piemīt daudz mutāciju - aptuveni 50,  un ir vairāk nekā 30 pīķa proteīna mutācijas (vīrusa olbaltums, ko vakcīnas apmāca imūnsistēmu atpazīt un tam uzbrukt). Tādējādi balstvakcīnu izstrāde pret jaunajiem Omikrona variantiem ir ļoti grūts uzdevums. Netiek arī izslēgts jautājums - ja nu tuvākajos mēnešos parādās vēl kāds jauns, ļoti lipīgs paveids?

Tā sauktais Uhaņas vīruss - koronavīruss, kas sāka izplatīties 2020. gadā Ķīnā, nav tas pats vīruss, kas dominē šodien. Jo vairāk Covid-19 infekciju gadījumi, jo lielāka iespējamība rasties jauniem variantiem, kā Delta un Omikons. Tā ir dabiska vīrusa progresēšanas daļa. Šie savukārt laika gaitā mutējas tālāk, saglabājot galvenās vīrusa varianta īpašības, bet izmainot dažus receptoru proteīnus, veidojot paveidus. Delta nekad nebūtu bijis pēdējais variants, un omikrons arī nebūs pēdējais. Kamēr kaut kur pasaulē ir Covid-19 uzliesmojums, kaut kas jauns vēl parādīsies.

Atkārtotas infekcijas – kādēļ tik bīstamas

Pirmais pētījums par atkārtotas inficēšanās riskiem secināja, ka, pēc inficēšanās cilvēks var saskarties ar jaunām un dažkārt ilgstošām veselības problēmām. Pētījumā2 izmantoti vairāk kā 5,6 miljonu veselības pārvaldes sistēmā ārstēto cilvēku veselības ieraksti. Salīdzinot Covid-19 vienreizējas infekcijas izslimojušos, ar tiem, kam bija divas vai vairākas dokumentētas infekcijas tika tika secinātas vairākas būtiskas atšķirības. Proti, tika atklāts, ka cilvēkiem ar divām vai vairākām dokumentētām infekcijām bija vairāk nekā divas reizes lielāks mirstības risks un trīs reizes lielāks risks tikt hospitalizētiem sešu mēnešu laikā pēc pēdējās inficēšanās.

Atkārtota inficēšanās rada papildu riskus arī sirds un asinsvadu traucējumiem, koagulācijas un hematoloģiski traucējumiem, cukura diabētam, nogurumam, kuņģa-zarnu trakta traucējumiem, nieru darbības traucējumiem, garīgās veselības traucējumiem, muskuļu un skeleta sistēmas traucējumiem un neiroloģiski traucējumiem.

Ja vēl pirms pusotra gada atkārtotas inficēšanās gadījumi bija ļoti ļoti reti, tad tagad tā ir izplatīta parādība. Šajā pētījumā vien 36 000 cilvēku bija divas reizes inficējušies ar Covid-19, ap 2200 bija saslimuši ar to trīs reizes, bet 246 bija inficējušies četras reizes!

Covid-19 jaunie varianti – ko saka zinātnieki | Lotos Pharma

Ko omikrons atklāja par cilvēka imunitāti

Atkārtota inficēšanās daudziem bija šoks. Sākotnēji par Covid-19 tika uzskatīts: ja cilvēks to izslimojis, viņa imūnsistēma ir apmācīta to atpazīt un ir labāk sagatavota, lai ar to cīnītos.

Taču Covid-19 gadījums ir mīklains. Gadu vēlāk cilvēks var atkārtoti inficēties ar to pašu koronavīrusu otro reizi, un nav teikts, ka šī otrā infekcija būs vieglāka, jo koronavīrusu mutācijas un apakšvarianti var izsaukt dažāda veida un spektras imūnatbildi.

Covid-19 vīrusa izpēte ir pievērsusi uzmanību lielākajai daļai imunologu un virologu, tomēr universāla vakcīna, kas piedāvā ilgstošu un plašu aizsardzību pret visiem Covid-19 paveidiem, joprojām nav atklāta. “Tas, kas parādīsies, būs izšķirošs ne tikai cīņā ar Covid-19, bet arī, lai izprastu dažas no imūnās atmiņas pamatīpašībām,” uzskata kāds no ekspertiem. “Tajā slēpjas dziļš, dziļš noslēpums, fundamentāls izaicinājums, kam - ja tas tiks atrisināts - būs transformējoša ietekme uz vakcināciju,”3 apgalvo kāds cits imunologs.

Varbūt kāds domā, ka esam uzveikuši pandēmiju. Tomēr tas nenozīmē, ka pandēmija ir tikusi galā ar mums. Līdz ar to ir svarīgi nodrošināt organisma atbalstu, lai vecinātu optimālu imūnās sistēmas darbību.

Latvijā radīts produkts imunitātei

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir pirmais Baltijā, un, iespējams, pat pirmais pasaulē, kas apvienojis piecus noteicošos komponentus imunitātei – vitamīnu C un D, cinku, melatonīnu, kvercetīnu – daudzfunkcionālā un efektīvā uztura bagātinātājā Imunosil Virufix. Produkta sastāvā ir cinks, vitamīni C un D, kas veicina normālu imūnsistēmas darbību. Cinks un vitamīns C veicina arī šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.  Tiek uzlabots arī naktsmiers, jo Imunosil Virufix sastāvā esošais melatonīns samazina iemigšanai nepieciešamo laiku.

Atsevišķi vitamīni vai kompleksi uztura bagātinātāji, ir ne vien noderīgs preventīvais solis, bet arī, kad saslimšanas jau notikusi. Piemēram, iepriekš minētajā šūnas stadijā nepieciešams lietot kvercetīnu, D vitamīnu un cinku, kas padara vīrusam vairošanos šūnā daudz grūtāku. Tāpat, arī pēc šūnas stadijā antidoksidatīvās īpašības saturošās vielas – D vitamīns, melatonīns un kvercetīns –, absorbējot toksīnus, organisma saimniekam liks justies labāk.

Jūties drošs un pasargāts starp vīrusiem, lietojot imūnsistēmas palīgu Imunosil Virufix!

 

ATSAUCES

¹ Notekūdeņu monitorings visās pilsētās uzrāda Covid-19 omikrona apakšpaveidu BA4 un BA5 pārsvaru. LETA, 2022.g. 17.jūlijā.

² Outcomes of SARS-CoV-2 Reinfection. Research Square, June 17, 2022. https://doi.org/10.21203/rs.3.rs-1749502/v1

³ What the Omicron wave is revealing about human immunity. Nature, 2022 Feb;602(7895):22-25. doi: 10.1038/d41586-022-00214-3.

Imunosil Virufix
section-33e0af2
Dalīties