Mums ikvienam ģimenē, šķiet, ka kādai vecāka vai vidēja gadagājuma sievietei ir osteoartrīts jeb locītavu skrimšļa nodilšana – daudz biežāk par vīriešiem. Vai sievietes ir vairāk pakļautas riskam un kādi ir pirmie osteoartrīta simptomi, vaicājām traumatologam un ortopēdam ar vairāk nekā 30 gadu praktisko pieredzi ANDREJAM PEREDISTIJAM.
Vai sievietes ir lielākā pacientu grupa?
Kad osteoartrīts jeb artroze sāk attīstīties vecāsmātes vai mammas celī vai gūžā, cieš ne tikai viņa pati, bet arī apkārtējie. Viena lieta, ka mēs jūtam līdzi viņas fiziskajām sāpēm. Taču svarīga ir arī skumjā atskārsme, ka mamma vairs nevarēs aizstaigāt tik tālu vai izdarīt tik daudz, cik spēja agrāk. Arī vīrieši saslimst ar osteoartrītu, tomēr tieši vecāku sieviešu vidū artroze, šķiet, izplatās kā epidēmija! Statistika apstiprina, ka vismaz 60% pacientu ir sievietes. Kāpēc tā – vaicājām dr. Andrejam Peredistijam.
Viņš pajoko, ka “sieviešu vienkārši ir vairāk kā vīriešu uz pasaules!” Nopietni runājot, sievietēm lielāku lomu spēlē vairāki riska faktori: noteikti hormoni, menopauze, locītavu fizioloģiskās īpatnības, muskuļu aparāta stāvoklis u.c. “Jebkurā gadījumā sieviete vecumā no piecdesmit līdz sešdesmit gadiem, droši vien, ar lieko svaru, ar menopauzi – šīs īpašības raksturo visbiežāk sastopamo pacienta tipu ar ceļa vai gūžas locītavas problēmām,” raksturo traumatologs.
Interesanti, ka dr. Peredistijs lieko svaru un mazkustīgumu nesauc par noteicošajiem faktoriem, kaut arī tie, protams, palielina riskus. To mēs nereti novērojam arī paši: piemēram, bieži vien uz gūžas endoprotezēšanu jādodas slaidai, sportiskai sievietei vēl pirms sešdesmit gadiem. “Diemžēl, tā tas ir,” atzīst traumatologs. “Nav jau tā, ka visiem cilvēkiem ar lieko svaru ir nodilušas gūžas vai ceļi. Daudz ko artrozes attīstībā nosaka fizioloģija, audu bioloģija, vispārējais ķermeņa stāvoklis un, droši vien, arī ģenētiskie faktori. Droši vien, ka tā ir pašas locītavas īpatnība, apasiņošanas traucējumi, bieži vien saistīti ar kādām anatomiskām anomālijām, kuras mēs pat nevarēsim tā pārliecinoši atrast visiem.”
Sava loma locītavu - īpaši svaru nesošo - osteoartrīta attīstībā ir arī ceļgalu traumām, atkārtotai locītavu lietošanai, kaulu blīvumam, muskuļu vājumam, locītavu vaļīgumam un citiem apstākļiem, kas raksturīgi pacientiem visā pasaulē. Kā smejas dr. Peredistijs: “Nekādas nacionālās īpatnības artrozes attīstībā Latvijā nav!”
Kādas ir artrozes pirmās pazīmes?
Osteoartrīts nesākas vienas nakts laikā kā vīruss, taču noteikti būs pazīmes, kas varētu brīdināt par to. “Ja runa ir par pirmajām un galvenajām pazīmēm, tad noteikti sāpes ir viens no labākajiem un universālākajiem indikatoriem, kas mums dots no dabas. Gadījumā, ja sāpes turpinās vai regulāri atkārtojas, ir pamats aiziet pie ārsta - vismaz rentgenu uztaisīt,” aicina traumatologs. Pēc viņa novērojumiem: “Sāpes un kustības ierobežojums ir pirmie galvenie simptomi, svarīga arī stīvuma sajūta locītavās. Vizuāls pietūkums, deformācija parasti redzama tikai ceļa locītavai. Gūžas locītava tā nemēdz piepampt.”
Dr. Peredistijs arī īsi raksturo procesus locītavā, kas izraisa šos simptomus. “Sāpes ir saistītas ar iekaisumu locītavā, tai dilstot. Locītavu pietūkums noteikti ir raksturīgs jebkuram iekaisumam. Locītavai dilstot ir tendence apaugt ar tā saucamajiem osteofītiem, ko tautā sauc par “ragiem”, un tie noteikti ierobežo locītavas kustības. Locītavas kapsula parasti pie iekaisuma paliek biezāka – attiecīgi locītava kļūst aizvien stīvāka. Tas ir tāds aizsardzības mehānisms: jo stīvāka locītava, jo mazāk kustas, jo mazāk kustas, jo varētu mazāk sāpēt.”
Sliktākais, ka locītavai paliekot mazkustīgai, tas stipri ietekmē muskuļu aparāta stāvokli, kas konkrēto locītavu kustina. Piemēram, ceļa artrozes gadījumā visa augšstilba muskulatūra paliek aizvien plānāka, attīstās muskulatūras atrofija, īpaši, ja kustības ir ierobežotas. “Tas viss noved pie dažādām problēmām, kas saistītas ar citām locītavām - viss iet roku rokā,” piebilst ārsts.
Kuri ir galvenie terapijas līdzekļi pret osteoartrītu?
“Godīgi sakot, terapeitisko līdzekļu pret osteoartrītu nav. Mēs varam ārstēt tikai simptomus,” atzīst traumatologs. Attīstoties artrozei, galvenais ir censties palēnināt šo deģeneratīvo procesu attīstību ar dažādiem preventīviem pasākumiem: vingrošanu, svara kontroli, uztura izmaiņām, dažādu blakus saslimšanu kontroli utt. Tādējādi var teikt, ka lielākā daļa no visas ārstēšanas ir paša pacienta rokās.
“Tas dilšanas process - ja ir sācies, tad praktiski nav apturams. Es domāju, ja tev ir konstatēts osteoartrīts, ir jādara maksimāli viss, lai samazinātu riskus, pielietojot dažādas metodes,” uzskata dr. Peredistijs. “Noteikti katram konkrētam cilvēkam ir sava izvēle. Ja ir liekais svars, jādomā, kā to samazināt. Ja ir vāji muskuļi, noteikti jāstrādā pie tā, lai muskuļu grupas, kas atbildīgas par konkrēto locītavu, būtu labā stāvoklī. Vingrošana noteikti uzlabo apasiņošanu ap to locītavu, kas ir sākusi degradēties, kā arī palīdz saglabāt maksimāli lielu kustību amplitūdu. Vingrošana ir vislabākais fizisko aktivitāšu variants, paralēli var arī visu ko citu darīt – nūjot, peldēt, braukt ar riteni. Skriešana gan noteikti nebūs izvēles sports cilvēkiem ar ceļa vai gūžas locītavas artrozi - šinī gadījumā jāizvēlas peldēšana un riteņbraukšana.”
Vai vajag lietot uztura bagātinātājus?
Ņemot vērā osteoartrīta epidēmisko izplatību, savu artavu cenšas dot arī zinātnieki, meklējot aktīvās vielas, kas varētu efektīvi palīdzēt šajā gadījumā. Pēdējās desmitgadēs izstrādāti tik daudzi preparāti locītavu veselībai, ka no plašā piedāvājuma var pat apjukt.
Aktuālākais jaunums pašlaik ir II tipa kolagēns – locītavu skrimšļa galvenā sastāvdaļa. Šī tipa kolagēnam ir zinātniski pierādīti pozitīvi rezultāti locītavu sāpju mazināšanā un to funkciju uzlabošanā.
Ar vecumu organisms ražo mazāk kolagēna, turklāt tas sadalās ātrāk un ir zemākas kvalitātes, nekā bija agrāk. Sievietēm pēc menopauzes īpaši samazinās kolagēna sintēze, un bieži vien arī mūsu dzīvesveids un uztura izvēles paātrina kolagēna noārdīšanos. Atklāts, ka lietots kompleksā ar tādām aktīvajām vielām kā magniju, C, D3, B6 vitamīnu, kolagēns ir vēl efektīvāks.
Es pieļauju domu, ka var lietot arī aktīvās vielas, kas šobrīd ir pieejamas. To pamatvielas visiem ir gandrīz vienādas: tas pats hondroitīns, glikozamīns, visāda veida vitamīni, elektrolīti, mikroelementi un pārējais – tas viss noteikti ir vajadzīgs. Ja nu cilvēkam ir kāda īpaša dzīves uztvere un viņš neēd pietiekami daudz, vai ievēro kādu mega diētu, vai viņam ir milzīga slodze un pārslodzes, un nepietiekams barības vielu daudzums, kā arī paliekot vecākam – kāpēc ne? Bet tad tie uztura bagātinātāji ir jālieto regulāri. Regulāri nenozīmē katru dienu, bet - visu laiku, nevis tā, ka trīs mēnešus lieto un tad vairs nelieto.”
Paralēli tam Dr. Peredistijs īpaši uzsver kustību lomu - vingrošana ir viena no svarīgākajām ārstēšanas metodēm cilvēkiem ar osteoartrītu neatkarīgi no vecuma vai fiziskās sagatavotības līmeņa. Noteikti jāiekļauj vingrinājumu kombinācija, lai stiprinātu muskuļus un uzlabotu vispārējo fizisko sagatavotību. Tāpēc viņš aicina nenolaist rokas un sevi pirms laika “nenorakstīt”: “Pašam jādomā, kā regulāri vingrot – kā pareizi vingrot, iemācīs fizioterapeiti.”
Jaunums
Lai panāktu pilnvērtīgu balsta un kustību aparāta stāvokļa uzlabojumu, tagad Latvijas tirgū pieejams inovatīvs komplekss ikdienas lietošanai MAGNEFlex. Tā galvenā priekšrocība – komplekss paredzēts gan skeletam, gan muskuļiem - tātad VISAI locītavai, nevis tikai skrimslim.
MAGNEFlex sastāvā ir jaunākais locītavu II tipa tīrais kolagēns un magnijs – divas neatņemamas balsta-kustību aparāta veselības pamatvienības, kuras nodrošina kaulu veselību un normālu muskuļu darbību. Sastāvs papildināts ar C vitamīnu, kas veicina normālu kolagēna veidošanos, 4000 SV D3 vitamīnu un B6 vitamīnu, kas nodrošina sinerģisku efektu.
MAGNEFlex sastāvs ir inovatīvs un izveidots kopīgi ar speciālistiem, to rekomendē arī Orto klīnikas traumatologs Andrejs Peredistijs saviem pacientiem, kuriem ir nepieciešamība atjaunot locītavu kustīgumu gan akūtos, gan hroniskos gadījumos.
MAGNEFlex ir ieteicams ikdienas lietošanai ikvienam, kurš rūpējas par savu kaulu un locītavu veselību un vēlas uzturēt normālu muskuļu darbību; īpaši ieteicams, jau sākot no 35 gadiem. MAGNEFlex būs efektīvs arī fiziski aktīviem cilvēkiem ar lielāku slodzi uz muskuļiem un locītavām - viņiem MAGNEFlex laicīgi sniegs nepieciešamo atbalstu un ievērojami samazinās iespējamu balsta-kustību aparāta slimību risku.