locītavu veselīvai
Locītavu veselībai

Par līderi cīņā pret locītavu nolietošanos un osteoartrītu strauji izvirzās II tipa locītavu kolagēns. Šī tipa kolagēns palīdz ne tikai uzturēt mūsu skrimšļus, bet arī mazināt sāpes un iekaisumu locītavās. Turklāt, lietots kompleksā ar citām aktīvajām vielām, tas ir vēl efektīvāks – un tagad šo novitāti piedāvā Latvijas ražotājs Lotos Pharma ar produktu MAGNEFlex.

Iespējams, daudziem kolagēns saistās tikai ar pretgrumbu krēmiem, ko lieto novecojošai ādai, kurā trūkst dabiskā kolagēna. Patiesībā kopš II tipa kolagēna atklāšanas 1969. gadā ir identificēti vēl 26 kolagēna ģimenes pārstāvji (tos visus apzīmē ar romiešu cipariem) – un tikai daļa no tiem ir tieši saistīti ar ādu.

Kāpēc II tipu sauc par locītavu kolagēnu?

Kolagēni ir visizplatītākie proteīni mūsu ķermenī – tie veido ap 30% no kopējās olbaltumvielu masas. Kolagēns ir ķermeņa ādas, muskuļu, kaulu, cīpslu, saišu un citu saistaudu galvenais būvmateriāls. Tas ir atrodams arī iekšējos orgānos, asinsvados un zarnu gļotādās.

Dažādie kolagēna tipi atšķiras ar to, ka katram ir nedaudz citādāka struktūra un tie atrodas dažādos audos. Piemēram, muskuļos, ādā, kaulos, saitēs ir vairāk I, III un V tipa kolagēns, bet II tipa kolagēns ir galvenā locītavu skrimšļa sastāvdaļa (skrimslis sastāv no 90 % II tipa kolagēna, pārējie 10 % ir I tipa kolagēns). Tādējādi II tipa kolagēns ir viens no primārajiem ķermeņa saistaudiem, kas nodrošina elastību un atbalstu kaulu locītavām.

Ar vecumu organisms ražo mazāk kolagēna, turklāt tas sadalās ātrāk. Kolagēna kvalitāte ir arī zemāka, nekā bija jaunākā vecumā. Sievietēm pēc menopauzes īpaši samazinās kolagēna sintēze. Grumbas, nokarena āda un iekrituši vaigi liecina par kolagēna zudumu ādā, līdzīgi arī par locītavu kolagēna samazināšanos vēsta vairākas pazīmes:

* kustīguma mazināšanās locītavu bojājuma vai stīvuma dēļ;

* locītavu sāpes vai osteoartrīts nodiluša skrimšļa dēļ;

* stingrākas, mazāk elastīgas cīpslas un saites;

* muskuļu samazināšanās, vājināšanās un muskuļu sāpes u.c.

kolagēns

Kas ir jaunākās paaudzes II tipa kolagēns?

Tā kā organisms laika gaitā zaudē savus kolagēna krājumus, un bieži vien arī mūsu dzīvesveids un uztura izvēles paātrina kolagēna noārdīšanos - organismā var būt par maz uzturvielu, no kurām iespējams dabiski šos krājumus atjaunot. Viens no veidiem, kā palielināt kolagēna daudzumu ķermenī, ir uzņemt to papildus.

II tipa kolagēnam ir pieejami divi veidi: hidrolizēts (vecāks) un nedenaturēts (jaunākas paaudzes) kolagēns.

Hidrolizēts kolagēna produkts tiek ražots, hidrolīzes procesā sašķeļot kolagēnu peptīdos, kas ļauj ķermenim to vieglāk absorbēt un izmantot. Hidrolizētais II tipa kolagēns ir apstrādāts ar augstāku siltuma, skābes un enzīmu pakāpi, kā rezultātā peptīdi no lielākām formām sadalās mazākos. Lai arī hidrolizēts kolagēns organismā viegli uzsūcas, tā ķīmiskā struktūra ir dalīta un vairs nav līdzīga kolagēna dabiskai struktūrai organismā.

Nedenaturēts II tipa kolagēns ir minimāli apstrādāts zemā temperatūrā, lai saglabātu tā peptīdus lielākoties neskartus. Dabiskajam kolagēnam ir trīskāršās spirāles struktūra, un lai saglabātu to neskartu, nedenaturētu (ūdenī nešķīstošu) vai šķīstošu dabisko II tipa kolagēnu var iegūt tikai no skrimšļiem (kā izejvielu galvenokārt izmanto cāļu krūšu kaula skrimsli), izmantojot zemas temperatūras procesus.

kolagēns

Nedenaturēta II tipa kolagēna galvenās priekšrocības

Atšķirīgais iegūšanas veids nosaka arī hidrolizēta un nedenaturēta kolagēna atšķirības darbības mehānismā.

Hidrolizētais kolagēns tiek lietots lielākoties kolagēna krājumu papildināšanai organismā, tas var uzlabot ādas veselību un izskatu, kā arī mazināt locītavu sāpes. Galvenais nedenaturētā kolagēna ieguvums ir locītavu sāpju mazināšanās – pirmām kārtām, osteoartrīta un reimatoīdā artrīta kontekstā –, kas notiek, šim kolagēnam ietekmējot imūno sistēmu. Dabiskais kolagēns netiek sagremots visā kuņģa-zarnu traktā, spēj saglabāt trīskāršās spirāles struktūru un secīgi uzlabot locītavu veselību, izmantojot specifisku imūnu mehānismu - perorālo toleranci (aktīvs stāvoklis, kad uzņemtās pārtikas olbaltumvielas neizraisa imunoloģisku reakciju).

Kā tas notiek? Atklāts, ka II tipa kolagēna peptīdi izraisa regulējošo T-šūnu (Tregs), kas piedalās imūnsistēmas regulēšanā, veidošanos Peijera plātnītēs. Šīs plātnītes ir svarīgi limfātiski veidojumi zarnu gļotādā un satur daudz imūno šūnu. Tregs šūnas iekļūst asinsritē, kur tās izdala mediatorus, kas uzlabo imūno reakciju locītavā. Tas ir, tiek veicināta pretiekaisuma savienojumu izdalīšanās, kavējot iekaisumu un ar to saistīto diskomfortu, un audu bojājumus locītavās.

Šis mehānisms nedarbojas hidrolizētā kolagēna gadījumā, jo hidrolīze izraisa imunoloģiski aktīvāko peptīdu sadalīšanos. Tomēr hidrolizētais kolagēns lielākās devās var mazināt locītavu sāpes, piegādājot aminoskābes, ko izmanto bojāto audu atjaunošanai.

locītavu sāpes

Zinātne ir PAR

Jaunākajos klīniskajos pētījumos, kuros tika novērtēta dabiskā II tipa kolagēna lietošana veseliem cilvēkiem ar locītavu diskomfortu, senioriem, kā arī pacientiem ar osteoartītu, tika pierādīti statistiski ticami, pozitīvi rezultāti locītavu sāpju mazināšanā un to funkciju uzlabošanā. Piemēram, randomizētā, dubultmaskētā, placebo kontrolētā, daudzcentru pētījumā 191 amerikāņu pacientam ar ceļa locītavas osteoartrītu nedenaturētais II tipa kolagēns sešu mēnešu kursā uzrādīja statistiski ticamu WOMAC skalas (pasaulē plaši pielietota anketa gūžas un ceļa osteoartrīta noteikšanā) rādītāju samazināšanos salīdzinājumā ar placebo grupu, turklāt būtiskas izmaiņas tika novērotas visās trīs WOMAC apakšskalās – sāpju, rīta stīvuma un locītavu fizisko funkciju skalā.1

Līdzīgā pētījumā Vācijā 2022. gadā 96 veseliem cilvēkiem ar fiziskas slodzes izraisītu locītavu diskomfortu jaunākās paaudzes II tipa kolagēns 40 mg devā 24 nedēļu laikā ievērojami uzlaboja ceļa locītavu kustīgumu un elastību, turklāt interesanti, ka lielākas izmaiņas tika novērotas dalībniekiem, kas vecāki par 35 gadiem.2

Vēl atklāts, ka nedenaturētais II tipa kolagēns pat mazākās devās ir efektīvāks nekā glikozamīna un hondroitīna sulfāta preparāti, kas ir visbiežāk lietotie uztura bagātinātāji locītavu sāpju gadījumā.3

Jaunums

Pieejams ne tikai nedenaturēts II tipa kolagēns atsevišķi, bet arī dažādos kompleksos ar citām aktīvām vielām. Latvijas farmaceitu jaunumam MAGNEFlex ir unikāls sastāvs, kas atbilst sinerģijas principiem. Tā sastāvā ir:

* jaunākais locītavu II tipa nedenaturētais kolagēns, ir galvenā locītavu skrimšļa dabiska sastāvdaļa

* magnijs - veicina normālu nervu sistēmas un muskuļu darbību

* C vitamīns - veicina normālu kolagēna veidošanos, kas nepieciešams normālai skrimšļu un kaulu darbībai.

* D3 vitamīns (4000 SV) – palīdz uzturēt kaulu veselību un normālu muskuļu darbību

* B6 vitamīns – veicina normālu nervu sistēmas darbību

MAGNEFlex ieteicams lietot ikdienā ikvienam jau pēc 35 gadiem, kurš rūpējas par savu kaulu un locītavu veselību un vēlas uzturēt normālu muskuļu darbību!

Lai arī kolagēns savu popularitāti ieguva, pateicoties spējām uzlabot ādu, matus un nagus, jaunākās paaudzes kolagēns palīdz ne tikai ārējam, redzamajam skaistumam, bet arī kustīgumam, labai ķermeņa funkcionēšanai, vispārējai veselībai un dzīves kvalitātei.

Locītavu veselībai
section-c498da7

Atsauces

1 Efficacy and tolerability of an undenatured type II collagen supplement in modulating knee osteoarthritis symptoms: a multicenter randomized, double-blind, placebo-controlled study. Nutrition Journal (2016) 15:14 DOI 10.1186/s12937-016-0130-8.

2 UC-II Undenatured Type II Collagen for Knee Joint Flexibility: A Multicenter, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Study. Journal of integrative and complementary medicine, Volume 28, (6), 2022, pp. 540–548; doi: 10.1089/jicm.2021.0365

3 Undenatured Type II Collagen (UC-II) in Joint Health and Disease: A Review on the Current Knowledge of Companion Animals. Animals (Basel). 2020 Apr; 10(4): 697. doi:10.3390/ani10040697

Dalīties