Kad būtu gaidāmas pirmās menstruācijas meitenēm
Sievietes veselība

Organisma izmaiņas, kas bērnam rodas pubertātes laikā, var radīt viņā trauksmi vai nepamatotas bailes, ietekmēt saskarsmi ar apkārtējiem un turpmāko dzīvi. Sarunas ar bērnu par gaidāmajām dabiskajām pārmaiņām palīdzēs sagatavoties tām un novērst iespējamās psiholoģiskās problēmas.

Menstruācijas meitenēm parasti sākas apmēram 12 gadu vecumā, taču iespējamas jau no astoņu gadu vecuma. Tāpēc ir svarīgi šo tēmu pārrunāt pietiekami agri. Menstruācijas tomēr var būt neērta sarunas tēma. Parasti „sieviešu lietas” ar meitām izrunā mammas, taču, ja kādu iemeslu dēļ tas nav iespējams, šī dzimumaudzināšanas daļa būtu jāuzņemas arī tēvam vai kādam citam no tuviniekiem. Tātad, kā vislabāk sagatavot savu bērnu?

Kad gaidāmas pirmās menstruācijas meitenēm

Runājiet agri un bieži!

Jo agrāk sāksiet runāt ar savu bērnu par izmaiņām, kas sagaidāmas pubertātes laikā, jo labāk. Neceriet, ka pietiks ar vienu visu izskaidrojošu diskusiju. Plānojiet sarunu sēriju! Ja jūsu meita uzdod jautājumus par menstruācijām, atbildiet uz tiem atklāti un godīgi. Ja meita šādus jautājumus neuzdod, par tiem jāsāk runāt jums.

Pacentieties vispirms noskaidrot, ko jūsu bērns zina par pubertāti – draugi var sniegt neprecīzu informāciju. Jūsu meitai ir jāzina fakti par menstruālo ciklu un visām izmaiņām, ko rada pubertāte. Paskaidrojiet, dalieties savā pieredzē. Sekojiet veselības un seksuālajai izglītībai, ko bērns saņem skolā. Ja jūsu bērns izvairās runāt par šo tēmu, nepadodieties un mēģiniet saprast, kas tam par iemeslu. Sarunas ar meitu par menstruācijām var likt pamatu turpmākajām diskusijām par attiecībām un seksualitāti.

Sniedziet praktiskus padomus!

Menstruāciju bioloģija ir svarīga, taču lielāko daļu bērnu vairāk interesē praktiskā informācija. Jūsu meita varētu vēlēties uzzināt, kā jutīsies, kad tas notiks, un ko darīt, kad pienāks pārmaiņu laiks.

Kas ir menstruācijas? Menstruācijas nozīmē, ka ķermenis ir fiziski spējīgs grūtniecībai. Menstruālā cikla pirmajā pusē paaugstinās sievišķā dzimumhormona estrogēna līmenis, liekot sabiezēt dzemdes gļotādai. Šī odere baro apaugļotu olšūnu, ja iestājas grūtniecība, un olšūna vienā no olnīcām sāk nobriest. Aptuveni 14. cikla dienā olšūna atstāj olnīcu (ovulācija) un caur vienu no olvadiem virzās uz dzemdi. Grūtniecība iestājas, ja olšūna tiek apaugļota ar spermas šūnu un piestiprinās pie dzemdes sienas. Ja olšūna nav apaugļota, tā sadalās, hormonu līmenis pazeminās un sabiezētais dzemdes apvalks izplūst caur maksti. Tās ir menstruācijas.

Kad tās sāksies? Nav iespējams precīzi noteikt, kad būs pirmā reize. Parasti menstruācijas sākas apmēram divus gadus pēc tam, kad sāk attīstīties krūtis.

Cik ilgi tās turpinās? Pirmās menstruācijas, visticamāk, būs vieglas – parādīsies tikai daži asiņu plankumi. Lielākoties menstruācijas ilgst no trim līdz piecām dienām, taču var būt arī ilgākas – līdz septiņām dienām.

Vai tās ir sāpīgas? Biežākie simptomi ir smaguma sajūta vēdera lejasdaļā, krūšu jutīgums tieši pirms menstruācijām un to laikā. Iespējamas arī galvassāpes, reibonis, slikta dūša un caureja. Vingrinājumi, silta vanna, termofors vai bezrecepšu pretsāpju medikamenti var palīdzēt mazināt diskomfortu.

Kā māte var palīdzēt meitai? Paskaidrojiet, kā lietot higiēnas paketes un tamponus, kā arī to, cik svarīgi ir tos regulāri – ik pēc četrām līdz astoņām stundām – mainīt. Savlaicīgi sagādājiet un novietojiet vannas istabā dažāda veida higiēnas izstrādājumus, lai meita, tos izmēģinot, varētu atrast sev piemērotāko produktu.

Vai citi sapratīs, ka man ir mēnešreizes? Paskaidrojiet, ka paketes un tamponi nav redzami caur apģērbu. Mudiniet meitu nēsāt šos piederumus somā – katram gadījumam.

Kad gaidāmas pirmās menstruācijas meitenēm

Katrs ir atšķirīgs!

Atgādiniet meitai, lai viņa neuztraucas par to, kad draudzenēm sākas menstruācijas – vai to norise šķiet citāda. Paskaidrojiet, ka menstruācijas un cikla ilgums katrai sievietei atšķiras. Pusaudzēm menstruācijas mēdz būt neregulāras. Var paiet seši vai vairāk gadi pēc menstruāciju sākuma, kamēr cikls stabilizējas. Vidējais menstruālā cikla ilgums ir 28 dienas – skaitot no viena perioda pirmās dienas līdz nākamā perioda pirmajai dienai. Lai gan cikli pusaudzēm var svārstīties no 21 līdz 45 dienām, garāki cikli biežāk sastopami dažus pirmos gadus pēc menstruāciju sākuma.

Iemāciet meitai atzīmēt menstruāciju norisi kalendārā vai viedtālruņa lietotnē. Tā viņa ar laiku spēs prognozēt, kad varētu sākties menstruācijas, un būt tām gatava. Ciklu vēstures pierakstīšana var arī palīdzēt jūsu bērnam un bērna ārstam identificēt iespējamos menstruāciju traucējumus vai citas veselības problēmas.

Ieplānojiet medicīnisko pārbaudi, ja jūsu meitai:

  • nav sākušās menstruācijas pēc 15 gadu vecuma vai trīs gadu laikā pēc krūšu augšanas sākuma – vai arī, ja līdz 13 gadu vecumam krūtis nav sākušas augt;

  • pēc menstruāciju sākuma tās izpalikušas trīs mēnešus vai ir aizdomas par grūtniecību;

  • menstruācijas ir biežāk nekā ik pēc 21 dienas vai retāk nekā ik pēc 45 dienām;

  • menstruācijas ilgst vairāk nekā septiņas dienas;

  • ja menstruācijas kļūst neregulāras pēc tam, kad tās bijušas regulāras;

  • menstruāciju laikā ir stipras sāpes;

  • ja ir asiņošana starp menstruācijām;

  • ja asiņošana ir intensīvāka nekā parasti;

  • pēc tampona lietošanas pēkšņi iestājas drudzis un slikta dūša.

Kad sākas mēnešreizes meitenēm?

Esiet pozitīvi!

Izmaiņas, kas saistītas ar pubertāti, var būt nedaudz biedējošas. Pārlieciniet savu bērnu, ka ir normāli just bažas par menstruācijām, taču tas nav nekas tāds, par ko būtu pārāk jāuztraucas, un jūs vienmēr esat gatavi atbildēt uz visiem meitas jautājumiem.

Dalīties