Dabas vielas

Kas ir pretnovecošanās uztura bagātinātāji/zāles? Pretnovecošanās produkti/preparāti sastāv no vitamīniem, minerālvielām, botāniskiem savienojumiem, fermentiem un aminoskābēm, kas pieejamas tablešu, kapsulu, pulvera un mīksto želeju veidā. Tās ir viena no pieejām pretnovecošanās intervencēm un to ierosinātie darbības mehānismi ietver: bioloģiskās novecošanās aizkavēšana, ar vecumu saistītu slimību profilakse vai abu veidu kombinācija.

Pretnovecošanās līdzekļu piemēri ir:

  • Minerālvielas, piemēram, magnijs, cinks un melatonīns.
  • Vitamīni, piemēram, D un E vitamīns.
  • Botāniskie savienojumi, piemēram, kurkumīns.
  • Aminoskābes, piemēram, kreatīns un glikozamīns.
  • Antioksidanti, piemēram, koenzīms Q10 un resveratrols.

Svarīgākais šajā rakstā:

  • Viņa ilgmūžības kritisko parametru pārraudzībā ir pievēršas dažādiem novecošanas mehānismiem, tostarp NAD+ (nikotīnamīda adenīna dinukleotīdi), cukura un holesterīna līmenim, oksidatīvajam stresam, autofāgijas procesiem, novecošanās ģenētiskajai predispozīcijai un metilēšanai.
  • Visas šīs zāles/uztura bagātinātāji ir saistītas ar ietekmi uz novecošanos un ilgmūžību, taču ne visas tās vajadzētu lietot.
  • Antioksidanti var cīnīties pret novecošanos apstākļos ar augstu oksidatīvo stresu, bet var negatīvi ietekmēt novecošanos normālos fizioloģiskos apstākļos.
  • Konsultējieties ar savu ārstu, jo īpaši par devām, recepšu medikamentiem vai ja jums ir kādas blakussaslimšanas.

1. Nikotinamīda mononukleotīds (NMN)

Devas: 1 g dienā, no rīta. NMN veicina NAD+ ražošanu, tā ir būtiska molekula, kas veicina daudzas mūsu šūnu vielmaiņas reakcijas, kas nepieciešamas izdzīvošanai. NAD+ līmenis pazeminās līdz ar vecumu un var izraisīt disfunkcijas, kas izraisa novecošanos un slimību attīstību. Proti, NAD+ līmeņa paaugstināšana, izmantojot NMN uzņemšanu, var aizkavēt un pat mainīt noteiktus novecošanās aspektus. Ir zināms, ka daži izmanto samērā lielu NMN devu (1000 mg), lai palielinātu savu NAD+. Tas var būt ir daudz, taču šo devu var saukt par saprātīgu, jo NMN var iznīcināt kuņģa skābe. Daži uzņēmumi pat izstrādāja īpašus liposomu NMN preparātus, lai to aizsargātu un nodrošinātu maksimālu uzsūkšanos pat ar mazākām devām. No otras puses, pētījumā par vecāku sieviešu jutību pret insulīnu arī 250 līdz 500 mg devas ir izrādījušās pietiekamas.

2. Resveratrols

Devas: 1 g dienā, no rīta. Resveratrols ir savienojums, kas dabiski atrodams dažos augos, piemēram, vīnogās, mellenēs un plūmēs. Ir ziņojumi, ka resveratrols un NMN papildina viens otru. Resveratrols aktivizē sirtuīnus. Sirtuīni ir pretnovecošanās gēni, kas sargā un aizsargā mūsu DNS, taču to darbība ir atkarīga no NAD+. Iespējamās priekšrocības ietver arī: ar novecošanos saistītu gēnu ekspresijas veicināšanu, optimālas mitohondriju funkcijas un insulīna reakcijas veicināšanu, palīdzot uzturēt veselīgu glikozes līmeni un atbalstīt veselīgu iekaisuma reakciju mazināšanu.

3. Metformīns

Devas: 800 mg, vakarā. Ir pierādījumi, kas liecina, ka šīs zāles pret 2. tipa diabētu, pagarina dzīves ilgumu dažādos dzīvnieku modeļos, tostarp zīdītājiem. Cilvēki ar cukura diabētu, kuri tika ārstēti ar metformīnu, dzīvoja ilgāk nekā tie, kuri nesaņem metformīnu. Tomēr, tā kā metformīns ir recepšu medikaments, vispirms jākonsultējas ar ārstu. Metformīns var arī īslaicīgi izraisīt caureju un kuņģa-zarnu trakta sāpes, taču tas parasti pāriet pēc dažām nedēļām. Metformīns tiek plaši lietots,  lai uzlabotu jutību pret insulīnu un uzturētu labi regulētu glikozes līmeni asinīs. Tomēr pētījumi liecina, ka metformīns var samazināt ieguvumus no fiziskām aktivitātēm, tāpēc metformīnu devas var nedaudz mainīt intensīvu treniņu dienās.

4. D3 vitamīns

Devas: ideālā gadījumā no 4000 līdz 5000 SV dienā. D vitamīns var palielināt mūža ilgumu un samazināt vairāku ar novecošanu saistītu traucējumu risku. D vitamīna deficīts ir saistīts ar sirds slimībām, 2. tipa diabētu, autoimūniem traucējumiem un Alcheimera slimību. D vitamīns ir būtisks daudzu gēnu aktivizēšanai, kuriem ir svarīga loma veselībā. Lai gan cilvēkiem vecumā no 1 līdz 70 gadiem ir ieteicama 600 SV dienā un 800 SV cilvēkiem, kas vecāki par 70 gadiem, tiek uzskatīts, ka ilgstoša ikdienas papildināšana no 4000 līdz 5000 SV D vitamīna arī ir droša. Attiecībā uz D3 vitamīnu, būtu svarīgi piebilst, ka minētie pozitīvie efekti ir piemērojami aptākļos, kad ir iespēja izvairīties no tā deficīta, resp., uzturēt normālu šī vitamīna līmeni dabīgā veidā, bez krasiem kritumiem un sekojošu kompensāciju ar uztura bagātināšanu.

5. K2 vitamīns

Devas: ideālā gadījumā no 180 līdz 360 mikrogramiem dienā. Gados vecākiem cilvēkiem ar zemu K vitamīna statusu var novērot ar vecumu saistītu šī vitamīna samazināšanos. Daudzas K2 vitamīna priekšrocības ietver uzlabotu ādas kvalitāti, kaulu stiprināšanu, uzlabotu mitohondriju darbību un labāku asinsvadu veselību. K2 vitamīna deva, kas svārstās no 180 līdz 360 mikrogramiem dienā, ir standarta, savukārt dažiem cilvēkiem ar noteiktiem stāvokļiem, piemēram, osteoporozi, var būt nepieciešama vēl lielāka.

6. Statīni

Devas: pašreizējais statuss nav zināms. Statīni, vēl vieni recepšu medikamenti, ir plaši izplatīti kā sirds un asinsvadu slimību profilakses līdzekļi, pazeminot ZBL (zema blīvuma lipoproteīnu) holesterīna līmeni, arī zināmu ka  "slikto holesterīnu". Faktiski cilvēki, kuriem ir augsts sirds un asinsvadu slimību risks, statīnu lietošana samazina šo slimības risku. Ne visiem statīniem piemīt pretnovecošanās īpašības un statīnu uzņemšana ir saistīta arī ar nelabvēlīgu ietekmi, piemēram, miopātiju. Simvastatīns ir viens no statīniem, kas, iespējams, spēj pagarināt arī dzīves ilgumu, savukārt citiem statīniem šāda ietekme nav. Tomēr līdz 50% pacientu, kuri lieto simvastatīnu (40 mg), var attīstīties miopātija. Šādos un līdzīgos gadījumos ir ieteicams lietot sintētisko statīnu dabīgos analogus, kas mazās devās un kombinācijā ar citām aktīvām dabas vielām, spēj normalizēt holesterīnu bez blaknēm.

7. Aspirīns mazās devās

Devas: 83 mg dienā. Aspirīnu īpaši lieto, lai samazinātu sirdslēkmes, iekaisuma un pat vēža risku. Annals of Oncology publicētie dati liecina, ka aspirīns ir saistīts ar 22–38% mazāku vēža gadījumu skaitu aknās, aizkuņģa dziedzerī, barības vadā, kuņģī un resnajā zarnā. Kolorektālā vēža gadījumā riska samazinājums tiek novērots par 10%, lietojot 75-100 mg dienā un par 35% riska samazinājums, lietojot 325 mg dienā. Tikmēr klīniskais pētījums, kurā piedalījās gandrīz 20 000 respondentu, atklāja, ka mazas aspirīna devas lietošana veseliem gados vecākiem cilvēkiem (≥65 un vairāk) būtiski nesamazina sirds un asinsvadu slimību risku vai nepaildzina dzīvildzi bez invaliditātes, bet palielinātas aspirīna devas var izraisīt KZT asiņošanu. Tā kā aspirīns var bojāt kuņģi un izraisīt ievērojamu asiņošanu, aspirīna lietošana ir jānosaka ārstam.

8. Alfa lipoiskābe (ALS) 

Devas: pašreizējais statuss nav zināms. Alfa lipoiskābe (ALS) ir antioksidants, kas dabiski atrodams spinātos, kartupeļos, brokoļos, nierēs un aknās. ALSe var samazināt ZBL un kopējo holesterīna līmeni, kas novērš aptaukošanos un sirds problēmas, kā arī mazina nervu diskomfortu diabēta pacientiem. Ir bijis zināms cerīgs satraukums par ALS potenciālu palēnināt novecošanās procesu, īpaši kopā ar acetil-L-karnitīnu (ALCAR). Tomēr dati par ALS ietekmi uz novecošanos un ilgmūžību ir pretrunīgi. Daži pētījumi liecina, ka ALS var pagarināt noteiktu sugu dzīves ilgumu, savukārt daži secina, ka tas neietekmē ilgmūžību.

9. Koenzīms Q10

Devas: pašreizējais statuss nav zināms. Koenzīms Q10 ir vēl viens antioksidants, kas uzlabo mitohondriju darbību. Tiek uzskatīts, ka CoQ10 pagarina dzīves ilgumu, jo tas var tieši ietekmēt daudzu novecošanā un iekaisumos iesaistīto gēnu ekspresiju un koQ10 papildināšana dzīvnieku modeļos ar koQ10 deficītu izrādījās labvēlīga kā pretnovecošanās ārstēšana, īpaši augsta oksidatīvā stresa apstākļos. Tajā pašā laikā ir arī pierādījumi, kas norāda, ka, piemēram, pārāk mazs koQ10 daudzums pieaugušajiem var būt kaitīgs. Bet kopumā koQ10 papildināšanai ir pretrunīgi dati kā pretnovecošanās līdzeklim. Dažādos pētījumos par pētījumiem ar dzīvniekiem ir dažādi secinājumi: tas var aizkavēt vai veicināt novecošanu vai arī vispār nevar ietekmēt dzīves ilgumu. Normālos fizioloģiskos apstākļos ilgstoša koQ10 lietošana izraisīja kognitīvos traucējumus pelēm.

10. Spermidīns

Devas: 1 mg dienā, no rīta. Spermidīns, kas ir daudzos pārtikas avotos, piemēram, zilajā sierā, sojā, vēžveidīgajos un sēnēs, var uzlabot dažādus ilgmūžības un veselības biomarķierus. Tā pretnovecošanās iedarbība ir saistīta ar tā galveno spēju izraisīt autofagiju, šūnu mehānismu, kas pielāgojas stresam un bojājumiem, kas izraisa šūnu atjaunošanos un dažu šūnu daļu atjaunošanos. Kā publicēts, spermidīns var palielināt dzīves ilgumu dažādos dzīvnieku modeļos un arī aizkavēt cilvēku novecošanos.

11. Kvercetīns un fisetīns

Devas: 500 mg reizi dienā, no rīta. Kvercetīns un fisetīns pieder pie plašas ūdenī šķīstošu augu ķīmisko vielu grupas, ko sauc par flavonoīdiem. Cilvēka organisms neražo flavonoīdus, bet lielā daudzumā tie ir atrodami krāsainos augos (sarkanas, zaļas un zilas nokrāsas augļos un dārzeņos). Novecošana izraisa nokalpojošo šūnu uzkrāšanos, veco šūnu, kas jau pārtraukušas vairoties, bet pašas vēl nemirst, tāpēc tās tiek sauktas arī par "zombiju šūnām". Rezultātā tas uzkrājas un var arī veicināt iekaisumu, kas paātrina deģeneratīvos procesus. Kā senolītiskie līdzekļi – savienojumu klase, kas var iznīcināt novecojošas šūnas – kvercetīns un fisetīns var efektīvi likvidēt novecojošās šūnas. Pētījumā, kas publicēts žurnālā Aging, kvercetīns un fisetīns likvidēja aptuveni 70% novecojošo šūnu.

12. TMG (trimetilglicīns jeb betaīns)

Devas: no 500 mg līdz 1000 mg dienā. TMG, glicīna aminoskābe ar trim metilgrupām, kas tai piesaistītas, dabiski atrodas organismā. Metilgrupas ir mazas molekulas, kas sastāv no 1 oglekļa un 3 ūdeņraža atomiem (CH3), kas ir pievienotas daudzām mūsu svarīgām molekulām, piemēram, DNS, olbaltumvielām un citām, lai nodrošinātu vai saglabātu atbilstošu funkciju. DNS metilēšana ir ārkārtīgi svarīga. Tas ir saistīts ar bioloģisko vecumu vai precīzāk, epiģenētisko vecumu. DNS metilēšana kontrolē gēnu aktivāciju un dezaktivāciju un tai jābūt stingri regulētai. Bez metilgrupām var aktivizēties ar bojājumiem vai pat ar vēzi saistīti gēni, izraisot nopietnas sekas veselībai. Mums novecojot, mūsu metilgrupas izsīkst, kas var veicināt ar novecošanu saistītas saslimšanas, ar kurām saskaras cilvēki. Tā kā TMG ir metildonors, TMG uzņemšana var novērst šīs baisās sekas un veicināt ilgmūžību, saglabājot vai atjaunojot veselīgu stāvokli. Tikmēr organisma dominējošā NAD+ nepieciešamība izraisa nikotīnamīda veidošanos, kas ir jānoņem. Veids, kā to izdarīt, ir nikotīnamīda metilēšana, lai nieres varētu no tā atbrīvoties. Ar TMG var nodrošināt, ka metil līmenis organismā ir pietiekams. No 500 mg līdz 1000 mg dienā ietilpst standarta TMG devas papildināšanai.
 
Dalīties