Slikts garastāvoklis
Nervu sistēma

Tuvojas Ziemassvētki, un visapkārt pieaug drudžains noskaņojums – izjust papildus stresu pirms svētkiem nav nekas neparasts. Taču, ja vieniem gatavošanās svētkiem lielākoties norit uz pozitīvu emociju viļņa, tad citiem – pašsajūta pasliktinās un var pat rasties trauksmes vai depresijas simptomi. Arī tas nav neparasti, tāpēc ir svarīgi laikus parūpēties par savu garīgo veselību pirmssvētku drudža laikā.

Kas sabojā Ziemassvētku garastāvokli?

Ja tracina citu cilvēku drudžainā rosīšanās un iepirkšanās visu decembri, ja šausmina doma par gatavošanos un piedalīšanos svētku svinībās un ja karstākā vēlēšanās ir nolīst mājās un pavadīt svētkus vienatnē, skatoties savas iemīļotās filmas – nevajag sev pārmest kādu “nenormālību”. Patiesībā tā var būt tikai viena no sezonāli afektīvo traucējumu izpausmēm – garastāvokļa izmaiņām, kam ziemeļeiropieši jo sevišķi pakļauti rudens un ziemas periodā.

Cilvēka garastāvokli, kā arī smadzeņu kognitīvo un neiroendokrīno funkciju, ļoti ietekmē gadalaiks. Atklāts, ka mainoties gadalaikam, izmainās arī serotonīna, dopamīna un citu bioķīmisku vielu koncentrācija, no kā garastāvoklis ir atkarīgs. Piemēram, “laimes hormona” serotonīna izdalīšanās un pārveidošanās smadzenēs ir tieši saistīta ar saules gaismas ilgumu dienas laikā: jo vairāk gaismas, jo vairāk serotonīna.

Gadu gaitā rasti pierādījumi tam, ka gadalaiku maiņa ietekmē cilvēka garastāvokli, enerģijas līmeni, veiktspēju, agresivitātes līmeni, miegu, ēšanas ritmu, vielmaiņu, termoregulāciju, hormonus, nervu darbību u.c.

Tīrā bioķīmija! Un tieši tāpēc tik izplatīti ir sezonāla tipa miega traucējumi un depresijas veidi.

Ziemassvētku drudzis

Kā izpaužas sezonāli traucējumi?

Sezonālie garastāvokļa traucējumi - kas parasti sākas jau vēlu rudenī un, par laimi, izzūd paši no sevis pavasarī – var izpausties ar šādiem simptomiem:

* apātisks, skumjš vai nomākts garastāvoklis gandrīz katru dienu;

* intereses zudums par aktivitātēm vai izklaidēm, kas agrāk patika;

* enerģijas kritums, gausums un tūļīgums;

* koncentrēšanās grūtības;

* bezcerības, nevērtības vai vainas sajūta;

* domas par nevēlēšanos dzīvot.

Sezonālie traucējumi jeb tā sauktā ziemas depresija no “īstās” depresijas (kuras rašanās nav saistīta ar gadalaiku) atšķiras ne tikai ar īslaicīgumu, bet arī ar dažiem depresijai netipiskiem simptomiem:

* palielinātu apetīti – it sevišķi, uz cukuru un citiem produktiem ar augstu ogļhidrātu saturu, kas var novest pie pārēšanās un svara pieauguma;

* hipersomniju - pārāk ilgu miegu, kā arī ar citiem miega traucējumiem;

* pavājinātām darba un kognitīvajām spējām – vairāk kā nesezonālas depresijas gadījumā.

Turklāt Ziemassvētki daudziem cilvēkiem ir smagi, jo var izraisīt domas un jūtas, kas saistītas ar pagātnes konfliktiem ģimenē, tuvinieku zaudējumiem un citām psiholoģiskām traumām. Šie svētki nāk komplektā ar veselu buķeti dažādiem stresa izraisītājiem, kas daudziem cilvēkiem bieži nes virkni nepatīkamu sajūtu, sākot ar skaudru vientulību un beidzot ar dusmām un bailēm. Šis ir grūts laiks, jo sabiedrībā valda arī nepamatoti lielas cerības, ka ikvienam jājūtas jautram un, protams, jābūt dāsnam.

Izlīst caur adatas aci

Ne visiem ir iespējams “pabāzt galvu zem spilvena” un izlikties, ka Ziemassvētki neeksistē. Piemēram, tie, kam ir mazi bērni, vai kuru ģimenē valda stingras svētku tradīcijas ar apdāvināšanu, dzejolīšu skaitīšanu pie eglītes un bagātīgu svētku mielastu, nereti spiesti “sakost zobus” un vienkārši pārciest šo ikgadējo pārbaudījumu.

Runājot par praktisko pusi, nekas cits neatliek kā plānot: svētku budžetu – pieļaujamos izdevumus, dāvanu sarakstu, svētku galda ēdienkarti, došanos ciemos vai viesu uzņemšanu u.tml. Centieties visu vienkāršot – tā būs vieglāk! Ja viss ritēs gludi – varbūt jums pat izdosies uzelpot un sajust svētku prieku.

No otras puses, tomēr nepieciešams parūpēties par saviem nerviem un garastāvokli. Nevajadzētu paslaucīt zem paklāja šo ikgadējo nepatīkamo sajūtu vienkārši kā kārtējo “ziemas depresijas” epizodi vai sezonālo panikas lēkmi, kas jums jāpārvar pašam. Labāk laikus veiciet pasākumus, lai garastāvoklis un motivācija būtu stabila visa gada garumā!

Ziemassvētku budžets

Pasākumi laba garastāvokļa uzturēšanai Ziemassvētkos

* Pievērsiet uzmanību savām jūtām. Atcerieties, ka justies nelaimīgam svētku brīvdienās ir normāli, nevis nenormāli. Savu jūtu atpazīšana ir pirmais solis, lai tās risinātu un attīstītu. Nav nekā slikta, ja kādā brīdī rodas vēlme paskumt vai izraudāties no sirds.

* Izstrādājiet plānu “melnajiem brīžiem”. Šis plāns var ietvert piezvanīšanu labam draugam vai ģimenes loceklim, došanos pastaigā, iesaistīšanos aktivitātēs, kas sagādā prieku, mīļākās filmas skatīšanos - kad jūtaties pārāk saspringti, skumji vai vientuļi. Iepriekšēja plāna izstrāde var palīdzēt nodrošināt, ka grūtos brīžus būs vieglāk uzveikt.

* Praktizējiet rūpes par sevi. Ir svarīgi ieplānot laiku sev un aktivitātēm, kas uzlādē prātu un ķermeni. Tas var ietvert labas grāmatas lasīšanu, pastaigas dabā, slēpošanu vai slidošanu, un stresa pārvaldīšanu, piemēram, ar dziļo elpošanu vai meditāciju. Svarīgi arī par prioritāti noteikt pamata vajadzības, tostarp sabalansētu uzturu, pietiekami daudz miega un laika fiziskajām aktivitātēm.

* Saņemiet atbalstu un atbalstiet citus. Ja brīvdienās nevarat būt tuvu mīļajiem, atbalstošas kopienas atrašana, piemēram, draugi vai kāda interešu grupa, var palīdzēt mazināt vientulības un izolētības sajūtu. Daudz dod arī to cilvēku atbalstīšana, kuri svētku laikā var būt vieni vai kuriem ir kādas grūtības. Palīdzība draugam vai kaimiņam ne tikai sagādā prieku citiem, bet arī var uzlabot jūsu laimi un labklājību.

Labs garastāvoklis

Atbalsta līdzekļi

Pārēšanās un pārmērīga alkohola lietošana nepalīdzēs uzveikt nomākto garastāvokli, drīzāk pretēji. Pret sezonāli afektīvajiem traucējumiem smagākos gadījumos praktizē gaismas terapiju, psihoterapiju, kā arī medikamentus. Piemēram, gaismas terapija (2500 luksi divas stundas – apmēram atbilst gaismas daudzumam tipiskā, mākoņainā ziemas dienā) normalizē ķermeņa temperatūru, stresa hormona kortizola līmeni asinīs un ievērojami uzlabo garastāvokli.

Veiksmīga izvēle no dabiskiem līdzekļiem ir arī tādas vielas kā triptofāns - aminoskābe, kas izdala smadzenēs serotonīnu, atbalstot miegu, garastāvokli un relaksāciju, un melatonīns, kas palīdz diennakts ritma regulācijā, uzlabo miega kvalitāti, kā arī virkne ārstniecības augu.

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir izstrādājis inovatīvu, dabisku, ātras iedarbības produktu Sedanorm Spray, kas paredzēts īpašas emocionālās un garīgās slodzes gadījumiem. Sedanorm Spray ir dabīgs, zem mēles izsmidzināms nomierinošs līdzeklis. Tā sastāvā esošais grifonijas sēklu ekstrakts palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas darbību. Pētījumos ir noskaidrots, ka grifonijas sēklu ekstrakts satur 5 – hidroksitriptofānu (5-HTP), kurš organismā piedalās serotonīna jeb “laimes hormona” veidošanās procesā. Savukārt, pasifloras ekstrakts darbojas nomierinoši, palīdzot uzturēt psihisko relaksāciju. Sastāvā esošais L-teanīns ir aminoskābe, kas paaugstina serotonīna un dopamīna līmeni smadzenēs. Tam piemīt trauksmi mazinošas, asinsspiediena pazeminošas, garastāvokļa un kognitīvo spēju uzlabojošas īpašības.

Sedanorm Spray aktīvās vielas neizraisa pieradumu, un sastāvs ir īpaši veidots, lai tas nesaturētu konservantus, krāsvielas vai saldinātājus.

Lietošana: iekšķīgi, izsmidzinot zem mēlēs pa 1-2 pūtieniem 2-3 reizes dienā. Pēc lietošanas ieteicams vismaz 30 min neko nedzert.

Sedanorm Spray jaunums stresam
section-50dd36b
Dalīties