Liekais svars tā samazināšana bērniem
Skaistums

Liekais svars bērnam – vecākiem jārīkojas!

Būtiska attīstīto valstu iedzīvotāju problēma ir liekais svars, kas lielākoties nelabvēlīgi ietekmē arī kopējo veselības stāvokli un var būt, piemēram, sirds un asinsvadu slimību, 2. tipa cukura diabēta veicinātājs. Īpaši satraucoša tendence ir liekā svara palielināšanās bērniem un pusaudžiem.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) nesenais pētījums liecina, ka ķermeņa masas nevēlams pieaugums un aptaukošanās izplatība Latvijā septiņus un deviņus gadus veciem bērniem nepalielinās, tomēr tā ir augsta. Ceturtajai daļai deviņgadīgo bērnu ir liekais svars! Secināts, ka būtiskākie riska faktori ir nepietiekamas fiziskās aktivitātes un neveselīgi uztura paradumi. Pozitīvi vērtējama ir tendence ikdienā ēst vairāk augļu un dārzeņu, kā arī neveselīgo produktu pieejamības samazināšana skolās.

Pētījumā novērots, ka vecāki pietiekami neapzinās aptaukošanās problēmu saviem bērniem, jo viņu viedoklis par bērnu ķermeņa masu būtiski atšķiras no aprēķinātā vecumam atbilstošā ķermeņa masas indeksa. Lūdzām komentēt šo situāciju un iespējamos risinājumus diētas ārstiem Andim Brēmanim un Atim Tupiņam.

Inovatīvs šķiervielu komplekss Good Fiber

Bērns ir vecāku spogulis

Dietologi piekrīt, ka uztura problēmas mūsdienās novērojamas daudziem un tendence ir dramatiski pieaugusi. Ārstu pieredze liecina, ka pirms 30 gadiem aptaukošanos varēja novērot 3-4 procentiem bērnu. Tagad – atkarībā no reģiona – 20 līdz pat 28 procentiem! Saprotams, ka ir dažādi ķermeņa uzbūves tipi – dažiem iespēja uzkrāt liekus kilogramus ir lielāka, citam – mazāka, un ne vienmēr svars ir izšķirošais veselībā kā tādā. Tomēr aptaukošanos veicina konkrēti apstākļi un ieradumi, kurus iespējams mainīt.
Ja bērnam ir liekā svara problēma, tā patiesībā ir vecāku vaina. Bērni ir vecāku spogulis! Svarīgākais, lai vecāki spētu šo faktu pieņemt un meklēt veidus, kā bērnam palīdzēt. Jāsaprot, ka liekas svars pats no sevis nepazudīs, drīzāk – tikai turpinās pieaugt, ja izliksimies to neredzam. Ir absolūti nepieciešama vecāku aktīva iesaistīšanās. Tieši tās parasti trūkst. Lai risinātu problēmu, nav vajadzīga revolūcija, bet evolūcija; vajadzīga nevis kampaņa, bet pakāpeniska ēšanas paradumu un dzīvesveida maiņa. Bērns pats to nepaveiks, vecākiem jācenšas gudri līdzdarboties problēmas novēršanā.

Liekais svars mūsdienu problēma

Ikdiena nav svētki

Pie liekā svara visbiežāk ir novedis mazkustīgums un svētki ikdienā. Jebkuram bērnam gribas konfektīti, smalkmaizīti, tortīti, kūciņu. To visu dabūt jubilejas reizēs ir tikai normāli, bet jautājums ir – cik bieži un kādā apjomā bērns tiek pie šiem saldumiem un kas vispār ietilpst viņa ikdienas ēdienkartē. Ja izpratnes par to nav, nebūs arī rezultāta, dakteris nepalīdzēs. Nepieciešams lēns, ilgstošs paradumu maiņas process. Pat nelielas, pārdomātas izmaiņas ēdienkartē ilgtermiņā dod rezultātu! Biežāk jādzer ūdens, saldinātas limonādes vietā – zāļu tēja. Bērniem un vecākiem, kas ir viņu piemērs, jāmācās ēst ar mēru. Tā nav bērna mocīšana, bet uztura koriģēšana, vienlaikus regulējot pie datora vai telefonā pavadīto laiku un ieinteresējot kaut ko darīt arī fiziski. Tas ir komplekss pasākums, uzsver dietologi.

Latvijā ražotas šķiedrvielas good Fiber

 

Ceļš, pa kuru bērns spēj iet

Ļoti sensitīvs ir jautājums, kā komunicēt ar bērnu, kuram ir liekais svars. Speciālisti uzsver, ka nedrīkst bērnam to pārmest, radīt kompleksus, ka viņš ir kāds baltais zvirbulis. Ceļam uz svara samazināšanu jābūt tādam, pa kuru bērns spēj iet. Ja radīsim sistēmu, kuru viņš nespēj izpildīt, turēsim pusbadā un neļausim tikties ar draugiem, ja paredzams kāds cienasts, mūs gaida neveiksme. Šajā ziņā uztura speciālista padoms var būt noderīgs, jo viņi pārzina arī psiholoģiskos paņēmienus, kā pārkārtot bērna dienaskārtību, maltīšu kaloritāti.

Šķiedrvielas pirms miega

Izplatīts ir mīts, ka nedrīkst ēst pirms gulētiešanas. Tā gluži nav – var ēst un iet gulēt! Jau bērnudārzā pēc pusdienām ir diendusa! Jautājums tikai – ko ēst. Ja ir produkts, kas veicina sekrēciju (gremošanas sulu izdali) un motoriku (kuņģa-zarnu trakta periodisko saraušanos), tad noteiktā laika posmā organismā risinās atbilstoši notikumi. Pareizs, šķiedrvielām bagāts uzturs šo motoriku veicina un nodrošina normālu gremošanas procesu. Ja šķiedrvielu trūkst, var sākties rūgšana, pūšana.

Bērnu uzturs. Kā var palīdzēt Good Fiber.
Arī vakarā var apēst kādu augli, dārzeni, ogu ķekaru, maizīti ar liesu gaļu, iztīrīt zobus un iet gulēt. Bet jāēd tikai no uzturvērtības viedokļa labus un ļoti labus produktus – tad šī formula strādā! – norāda dakteris Tupiņš.
Bērniem tieši ap gulētiešanas laiku savajagas un sagribas visu ko. Jo negribas iet gulēt! Tāpēc ir jautājums – ko mēs tādos brīžos piespēlējam. Nav jāprasa bērnam, ko viņš grib, bet jādod veselīgākas lietas. Apēdīs tāpat! Un uz šī fona kādreiz var arī to desmaizīti vai siermaizīti, piebilst dietologs Brēmanis. Ar nomierinošu zāļu tēju.

Latvijā radīts šķiedrvielu produkts

Lotos Pharma izveidotais uztura bagātinātājs Good Fiber ir papildu šķiedrvielu un vitamīna C avots. Ieteicams no 6 gadu vecuma cilvēkiem, kuri ikdienā neuzņem šķiedrvielas pietiekamā daudzumā, kā arī tiem, kam ir paaugstināts ķermeņa masas indekss. Diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu¹ un palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs². Vitamīns C palīdz uzturēt imūnsistēmas darbību, samazināt nogurumu un nespēku un veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Ceļtekas sēklapvalki palīdz normālai zarnu darbībai, uzlabo gremošanu, samazina lipīdu un holesterīna līmeni asinīs.

¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu pārtikā lietojot 3 g glikomannāna
² Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 4 g glikomannāna

Liekais svars bērnam
section-0907d58
Dalīties