neizgulējies
Miegs

Ikviens no mums zina, cik laba sajūta ir pēc saldā miegā gulētas nakts, kā arī to, cik slikta pašsajūta ir tad, ja esi neizgulējies. Diemžēl daudzi cilvēki dārgās, miegam paredzētās stundas mēdz upurēt, lai vairāk strādātu, ilgāku laiku pavadītu sociālajos tīklos vai noskatītos kādu interesantu filmu, nemaz neaizdomājoties, ka tā kaitē savai veselībai un dzīves kvalitātei. Lūk, 5 pazīmes, kas norāda, ka guli par maz!

1. Pamosties neizgulējies

Miegā cilvēks atjaunojas un uzlādējas, tāpēc no rīta pieceļoties ir jājūtas možam un enerģijas pilnam un nogurums jāsajūt tikai vakarpusē. Ja no rīta pamosties saguris un vienīgā doma ir, ka jālien atpakaļ gultā vai pēc iespējas ātrāk jāizdzer vairākas kafijas tasītes, lai būtu gatavs dienai, tas liecina, ka gulēts pārāk maz. Šādās reizēs nogurums neatkāpjas arī dienas laikā un tāpēc sevi mierini, ka vakarā iesi gulēt laicīgi, bet…Vakars ievelkas un no rīta atkal mosties noguris un neizgulējies. Ja šādi gadās tikai dažas reizes gadā, satraukumam nav pamata, bet, ja rīta nogurums tev ir labi pazīstams jau ilgāku laiku, ir jāmeklē veids, kā uzlabot naktsmieru un izgulēties kā nākas.

2. Palielinās apetīte un kāre pēc neveselīgām uzkodām

Miega trūkums var būt iemesls arī tam, ka nemanot pieņemies svarā. Neizgulējies cilvēks visu laiku ir noguris, tāpēc viņš meklē veidu, kā sevi “uzlādēt” un visvieglāk to ir izdarīt apēdot kalorijām bagātu pārtiku, piemēram, saldumus vai ātrās uzkodas. Pētot miegu un ēšanas paradumus, zinātnieki ir atklājuši vairākas likumsakarības, piemēram, ka miega trūkuma dēļ pazeminās hormona leptīna līmenis (tas atbild par sāta sajūtu), bet hormona grelīna līmenis paaugstinās (tas palielina apetīti un signalizē par izsalkumu). Rezultātā visu laiku moka izsalkums un pazūd sāta sajūta. Miega trūkums palielina organismā arī stresa līmeni, kas savukārt veicina hormona kortizola paaugstināšanos. Kortizols paaugstina glikozes daudzumu asinīs, tāpēc kārtīga neizgulēšanās veicina arī to, ka organisms ir mazāk jutīgs pret insulīnu, kas pārvērš pārtiku enerģijā. Laika gaitā tas noved pie tauku uzkrāšanās organismā un svara pieauguma.

neizgulējies

3. Nav miega, nav miera

Par to, ka trūkst miega, liecina ne tikai fizisks nogurums, bet arī emocionāls izsīkums, krasas garastāvokļa maiņas un viegla aizkaitināmība un pat agresivitāte. Nereti cilvēki dodas uz jogas nodarbībām, apgūstot elpošanas vingrinājumus, lai kļūtu līdzsvarotāki un mierīgāki, bet neaizdomājas, ka īstenība viņiem vajadzētu tikai uzlabot miega režīmu un kārtīgi izgulēties. Neizgulējies cilvēks mēdz pieņemt arī spontānus, kļūdainus lēmumus, ko pēc tam nožēlo. Tāpat viņš zaudē modrību, kļūst izklaidīgs un viņam pazeminās reakcija, tāpēc pie auto stūres šādā stāvoklī sēsties ir bīstami.

4. Pazeminās libido

Miega trūkuma dēļ ķermenis un prāts visu laiku darbojas saspringtā izdzīvošanas režīmā, tāpēc citi dabīgie instinkti pazeminās, tostarp arī libido. Neizgulējies cilvēks ir noguris, tāpēc viņš neizjūt nedz iekāri, nedz uzbudinātību, turklāt enerģijas pilns, draiskoties kārs partneris nevis šķiet pievilcīgs, bet gluži otrādi – tracina, jo neatrodaties ar viņu uz viena viļņa.

5. Slikta atmiņa

Atmiņas pasliktināšanās un aizmāršība ir viena no biežākajām neizgulēšanās pazīmēm, jo gulēšanas laikā smadzenes strādā, lai cilvēks atcerēto, to, ko ir uzzinājis vai apguvis dienas laikā. Ja miega ir par maz, tad smadzenēs ir izjaukts atmiņu veidošanos process, tāpēc atmiņa pasliktinās. Ne velti pirms nozīmīgiem eksāmeniem vai prezentācijām ir tradīcija zem spilvena palikt mācību grāmatu vai pierakstu burtnīcu, lai pa nakti visu atcerētos.

neizgulējies

Ko darīt?

Viegli pateikt – jāguļ vairāk, bet izdarīt to ir daudz grūtāk. Ļoti svarīgi ir ieviest gulēt iešanas rituālus, kas sagatavi miegam un to rūpīgi ievērot, jo tie palīdzēs aizmigt ātrāk, gulet saldākā miegā un pamosties možam un enerģiskam.

* Stundu pirms gulētiešanas jāizslēdz televizors un jānoliek malā planšete un telefons. Zināms, ka zilā gaisma, ko izstaro to ekrāni kavē aizmiršanu un pasliktina miega kvalitāti. Tāpat tajās var pamanīt satraucošu informāciju, kas traucēs aizmigt.

* Vislabāk gulēt tumša un vēsā telpā, tāpēc jāparūpējas par aizkariem, kam cauri nespīd gaisma vai arī jānēsā miega maska. Pirms došanās pie miera kārtīgi jāizvēdina guļamistaba, lai telpā ir svaigs gaiss.

* Ja vakarā nevar aizmigt tāpēc, ka pa galvu maisās dažādas domas par rītdien paveicamajiem darbiem, jāievieš paradums darba dienas beigās saplānot rītdien paveicamo. Tad skaidri būs zināms, kas izdarāms un smadzenēs nevaldīs haoss un satraukums.

* Pret gulētiešanu jāizturas tikpat nopietni, kā pret jebkuru citu savu pienākumu – ja plānots iet gulēt desmitos un celties septiņos, tad desmitos ir jāguļ, nevis tikai jāielien gultā ar TV pulti rokā.

* Lai uzlabotu miega kvalitāti, var lietot uztura bagātinātājus, piemēram, “Good Sleep Spray”, vai “Good Sleep Caps.

* Pirms gulētiešanas der palasīt kādu grāmatu, jo tā palīdzēs nomierināties un novērst domas no saspringtās ikdienas.

Melatonīns labam miegam

Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas², savukārt pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu.

//www.lotos-pharma.com/wp-content/uploads/2020/05/GoodSleep-GIF-1200x800-2.gif
section-218d00b

Good Sleep Caps kapsulas miegam tāpat satur melatonīnu¹, pasifloru un citus augu ekstraktus. Baldriāns veicina mentālo veselību. Apiņiem piemīt nomierinošs efekts.

//www.lotos-pharma.com/wp-content/uploads/2019/08/GoodSleep-GIF-1200x800-3.gif
section-d0f466b

¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.

² Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.

Dalīties