Trauksme bērnam Sedanorm Spray
Nervu sistēma

Kā palīdzēt pusaudzim mentālajā krīzē

Covid-19 pandēmija un veiktie pasākumi cīņai ar to visā pasaulē ir atstājusi iespaidu uz mūsu ikdienu un, iespējams, uz nākotni. Lai gan sākotnēji tā galvenokārt tika uzlūkota kā fiziskās veselības krīze, pandēmijas radītajām bailēm no slimības, ar to saistītajiem ierobežojumiem ir bijusi nopietna ietekme arī uz cilvēku garīgo veselību, un šo aspektu daži pat nodēvējuši par „kluso" pandēmiju. Arī bērnu un jauniešu garīgajā veselībā iestājusies krīze, un vecākiem ir jārīkojas!

Globālās slimības sekas

Pasaules Veselības Organizācija garīgo veselību definē kā garīgās labklājības stāvokli, kad cilvēks labi tiek galā ar stresa situācijām, spēj darboties produktīvi un auglīgi, realizēt savu potenciālu un dot ieguldījumu sabiedrības dzīvē un vērtībās. Pētījumi liecina, ka jau 2016. gadā katram sestajam Eiropas Savienības valstu pilsonim – aptuveni 84 miljoniem cilvēku – bija garīgās veselības problēmas. Tā sauktais kovidlaiks daudziem šajā ziņā bijis pamatīgs papildu pārbaudījums.
Ierobežojumu dēļ cilvēki tika „noslēgti” no ārpasaules, spiesti sēdēt mājās, tika pārtraukta sabiedriskā dzīve, daudziem nācās zaudēt vai mainīt darbu, ierasto dzīvesveidu. Hroniskā vientulība, ko pandēmijas laikā izraisīja sociālā izolācija, skāra arī bērnus un jauniešus – viņi nedrīkstēja iet uz skolu, satikt vienaudžus, apmeklēt pulciņus, sporta nodarbības. Sekas ir biedējošas – redzam pusaudžos satraucoši daudz nemiera un depresijas, pastiprinātas bažas par nākotni un savu vietu tajā, bailēm palielinot arī apreibinošo vielu lietošanas risku.

Pusaudzim Mentālā krīze. Sedanorm Spray ātrā iedarbība.

Ārkārtas situācija bērnu un pusaudžu vidū

2021. gada rudenī daudzas attīstītās pasaules valstis (pat ASV) izsludināja trauksmi bērnu un pusaudžu garīgās veselības jomā. Situācija Eiropā pēdējo gadu laikā arī ir mainījusies, iedzīvotāju dzīves kvalitātes novērtējuma statistika liecina, ka daudzās valstīs cilvēkiem nekontrolēts satraukums kļuvis divreiz izplatītāks un apmierinātība ar dzīvi ievērojami samazinājusies. Iedzīvotāji jūtas saspringtāki un vientuļāki, aptuveni 20% esot vairāk miega problēmu. Astoņi no desmit aptaujātajiem atzinuši, ka viņiem nepieciešams psiholoģisks atbalsts! Kamēr valstiskā līmenī tiks izstrādāta sistēma, lai palīdzētu jaunākajai paaudzei, būtiska loma ir vecākiem.

Garīgā veselība – tikpat svarīga kā fiziskā

Slavenā Antīkās pasaules gudrība Mens sana in corpore sano (Veselā miesā vesels gars), protams, ir aktuāla arī mūsdienās, taču būtu ņemama vērā arī otrādā secībā: vesels prāts – vesels ķermenis!
Ja bērnam ir drudzis vai nepārejošs klepus, vecāki parasti reaģē un meklē profesionālu palīdzību. Bet, ja viņš šķiet skumjš vai viegli aizkaitināms, mazāk interesējas par aktivitātēm, kuras agrāk patika, vecāki mēdz to uzskatīt par pusaudža vecumam raksturīgo satraukumu vai ko citu, kas gan jau pāries… Taču pusaudža garīgajai veselībai ir izšķiroša nozīme!
Neārstētas mentālās veselības problēmas traucē mācībām, socializācijai, pašcieņai un citiem svarīgiem personības attīstības aspektiem, kas var atstāt sekas uz visu mūžu. Un tās ietekmē arī fizisko veselību. Tāpēc pievērsiet pastiprinātu uzmanību bērnam un uztveriet nopietni to, ko redzat. Ja novērojat ieilgušu satraukumu, nemieru vai nomāktību, pat depresīvu noskaņojumu, sazinieties ar ārstu! Ja pusaudzis runā par pāri darīšanu sev vai citiem, nekavējoties meklējiet palīdzību pie speciālistiem! Šādā situācijā labāk ir reaģēt pārspīlēti nekā nepietiekami. Turpinājumā – vēl daži ieteikumi vecākiem!

Izveidojiet saziņas rituālus un drošas telpas sarunām!

Ir viegli zaudēt saikni ar bērnu, sevišķi ar pusaudzi. Neatkarīgi no tā, vai tās ir ģimenes vakariņas, galda spēļu vakars, sarunas ceļā uz skolu vai ikvakara aprunāšanās pirms gulētiešanas, ir svarīgi regulāri painteresēties, kā bērns jūtas, uzklausīt viņu.

Pārliecinieties, vai bērnam ir atpūtas laiks!

Atpūta nepieciešama jebkuram, bet bērniem – it īpaši. Parūpējieties, lai viņu ikdienas grafiks nav pārslogots un viņiem pietiek laika darīt lietas, kas patīk un sagādā prieku.

Nodrošiniet, lai pusaudzis vingro un izguļas!

Gan fiziska slodze un aktivitātes, gan pietiekams un kvalitatīvs miegs ir ļoti svarīgi kā garīgajai, tā fiziskajai veselībai. Pat neilgi vingrinājumi var mazināt nemieru un stresu, jo novirza no tā, par ko cilvēks uztraucas. Ķermeņa kustība samazina muskuļu sasprindzinājumu, ierobežojot to piedalīšanos satraukuma sajūtas veidošanā, bet sirdsdarbības ātruma palielināšana maina smadzeņu ķīmiju, attiecīgi palielinot svarīgu nomierinošo neiroķīmisko vielu, tostarp serotonīna, gamma aminosviestskābes un endokanabinoīdu, pieejamību. Vingrinājumi aktivizē smadzeņu reģionus, kas atbildīgi par izpildfunkciju un palīdz kontrolēt smadzeņu daļu, kas reaģē uz reāliem vai iedomātiem draudiem. Visbeidzot – regulāra vingrošana uzkrāj resursus, kas stiprina noturību pret vētrainām emocijām. Patīkams nogurums pēc samērīgas fiziskās slodzes palīdz arī labāk iemigt, un šeit atrodami padomi , kā pusaudzim palīdzēt iegūt nepieciešamo miegu.

Veiciniet veselīgus plašsaziņas līdzekļu lietošanas ieradumus!

Mūsdienās bērniem un jauniešiem ļoti patīk pavadīt laiku savās viedierīcēs. Jā, tas var būt jautri un tā ir iespēja sarunāties ar draugiem, taču var arī veicināt atkarību no šīm ierīcēm un garīgās veselības problēmas. Runājiet ar savu pusaudzi par to, kā viņš izmanto medijus, piedāvājiet interesantas alternatīvas, kopīgas nodarbes!

Pusaudzim Sedanorm Spray uztraukum amazināšanai

Padariet mājas par vietu, kur bērns netiek nosodīts!

Tas nenozīmē visatļautību un, ka nevajadzētu no pusaudža gaidīt adekvātu uzvedību vai labas atzīmes. Taču jums var būt ekspektācijas bez nosodījuma. Svarīgi ir biežāk darīt zināmu savam bērnam, ka viņu mīlat neatkarīgi no tā, kā viņš jūtas, vai izdevies plānotais un iecerētais, un ka vienmēr viņam palīdzēsiet. Dariet visu iespējamo, lai vairāk uzklausītu nekā runātu; esiet empātiski un piedodoši! Lai būtu patiess, jābūt iejūtīgam pret visiem, arī pret sevi.

Pievērsiet uzmanību savai garīgajai veselībai!

Bērni vairāk ievēro to, ko vecāki dara, nevis to, ko viņi saka. Jūs rādāt sliktu piemēru, ja nepārprotami cīnāties ar nepamatotu satraukumu, stresu vai depresiju, bet neveicat nekādus pasākumus, lai to mazinātu vai ārstētu. Pārvarēt šīs grūtības varam, tikai rūpējoties viens par otru un arī par sevi.

Lotos Pharma ir radījis jaunu, inovatīvu produktu Sedanorm Spray. Sastāvā esošais pasifloras lakstu ekstrakts darbojas nomierinoši, palīdzot uzturēt psihisko relaksāciju. Izstrādes komanda veidojusi no dabas vielām tādu produkta sastāvu, ko drīkst lietot jau no 12 gadu vecuma!

Sedanorm Spray jaunums stresam
section-c63fad9
Dalīties